Aktuality

XXII. Mezinárodní konference zlepšovatelů a vynálezců odložena

14. 9. 2021

Český svaz včelařů a Slovenský svaz včelařů se dohodly na již bohužel druhém odložení plánované konference spojené s výstavou v Trenčíně, opět o rok. Konání této tradiční přehlídky nových nápadů a postupů ve včelařství by bylo s ohledem na přetrvávající opatření proti covidové nákaze problematické.

Přečíst

Výstava Natura Viva 2021 v Lysé nad Labem právě vrcholí

10. 9. 2021

Natura Viva je již 26 let jedinou každoroční odbornou výstavou svého druhu v České republice, na níž se soustředí takřka všechny významné firmy podnikající v oborech myslivosti, rybářství, včelařství a potřeb pro pobyt v přírodě. Tak jako loni i letos se výstava koná v pozdějším termínu, než jsme zvyklí. Tedy nikoli v květnu, ale v září.

Přečíst

V sobotu 21. 8. 2021 proběhlo řádné zasedání RV a ÚKK v Nasavrkách.

22. 8. 2021

Plénum schválilo mimo jiné Zprávu o činnosti a hospodaření za první pololetí r. 2021, změny stanov, změny plánu práce, pravidla administrace unijní dotace, návrh zprávy činnosti a hospodaření za uplynulá léta 2016-2020, projednalo zprávu o plnění úkolů a směrů činnosti ČSV po X. sjezdu. Na programu byly také materiály pro nadcházející sjezd svazu. Byla schválena kupní smlouva, jíž se prodává Včelařská stanice Jabloňany. Aktuálním tématem byly jako obvykle v této době dotace – 1.D a eurodotace. Dobrou zprávou je, jak konstatoval republikový výbor, že členské příspěvky pro r. 2022 se nemění.

Přečíst

Výsledek ankety o vydávání eVčelařství

20. 7. 2021

Anketu o vydávání elektronické verze časopisu Včelařství (eVčelařství) jsme vyhlásili v březnovém čísle a jejím cílem bylo zjistit, jaký je o tuto formu zájem mezi členy Českého svazu včelařů. Anketa tedy byla zabezpečena tak, aby mohli hlasovat pouze členové ČSV.

Přečíst

Varování před podvodnými e-maily

25. 6. 2021

Dovolujeme si Vás varovat před podvodnými e-maily, kterými se snaží podvodníci vylákat z lidí peníze. E-mail se snaží působit, jako by byl odeslán z adres Českého svazu včelařů, z. s. (@vcelarstvi.cz), ovšem není tomu tak, naše systémy jsou dostatečně zabezpečeny, postiženo je dle našich informací i mnoho dalších subjektů a institucí.

Přečíst

Oblastní kolo soutěže Zlatá včela 2021

31. 5. 2021

Dne 22.5.2021 proběhlo úspěšně on-line oblastní kolo soutěže Zlatá včela 2021, které se zúčastnilo 95 soutěžících ze starší kategorie a 104 soutěžících z kategorie mladších žáků.

Přečíst

Národní pouť včelařů na Hostýně omezení neochromila

25. 5. 2021

Bochník chleba se solí, svíce ze včelího vosku, kytice polních lilií a sklenice včelího medu. Těmito dary přivítali včelaři při bohoslužbě v neděli 23. května dopoledne olomouckého biskupa Antonína Baslera v bazilice Nanebevzetí Panny Marie na Svatém Hostýně, kde se uskutečnil 19. ročník Národní pouti včelařů.

Přečíst

Světový den včel

20. 5. 2021

Světový den včel slavíme již několik let od chvíle, kdy valné shromáždění OSN stanovilo 20. května za Světový den včel.

Přečíst

Včelařská pouť na Sv. Hostýně

18. 5. 2021

Jak jsme již dříve sdělili včelařské veřejnosti, letošní včelařská pouť bude v minimálním rozsahu, totiž proběhne jen mše svatá. Bude ji celebrovat olomoucký pomocný světící biskup Antonín Basler.

Přečíst

COLOSS: Poděkování a výsledky

14. 5. 2021

V rámci projektu COLOSS Monitoring se zapojilo více než 1 700 včelařů z celé ČR. Vyplnili na jaře 2021 dotazník, na jehož základě byly zpracovány dílčí výsledky ztrát včelstev.

Přečíst

Nabídka zaměstnání - SOUV Nasavrky

11. 5. 2021

Střední odborné učiliště včelařské - Včelařské vzdělávací centrum, o.p.s. přijme pracovníka do trvalého pracovního poměru na pozici odborného lektora a učitele odborných předmětů pro učební obor Včelař.

Přečíst

SOUTĚŽ ZLATÁ VČELA 2021

21. 4. 2021

Oblastní kolo letošního ročníku soutěže mladých včelařů Zlatá včela 2021 proběhne on-line 22.5.2021 ve starší i mladší kategorii.

Přečíst

Jak vám přezimovala včelstva?

15. 4. 2021

Jaro se sice pomalu ale nezadržitelně blíží. Než se však naplno rozběhne letošní sezóna, pojďme zmapovat, jak nám letos přezimovala včelstva a jaká specifika měla loňská sezóna.

Přečíst

Tak šel čas

14. 4. 2021

Vážení přátelé, pro vás, kdo jste dokument 'Včelaři a včely' od r. 1956 z archivu České televize před několika dny neviděli, kdo si chcete zavzpomínat a máte půl hodinku času, nabízíme sestřih krátkých šotů ze zpravodajství České televize

Přečíst

Nová smlouva o úrazovém pojištění členů ČSV byla podepsána

8. 4. 2021

Členství v Českém svazu včelařů přináší svým členům řadu výhod. Jednou z nich je úrazové pojištění. Toto pojištění zabezpečuje Český svaz včelařů na základě svých stanov již více než 55 let. V souvislosti s tím, že ČSV uzavřel novou pojistnou smlouvu, je dobré si zopakovat, komu a za jakých podmínek pojištění slouží. Pro nové členy to možná bude zcela nová informace a pro ty stávající osvěžení paměti.

Přečíst

Republikový výbor ČSV proběhl online, XI. Sjezd ČSV bude v prosinci

6. 4. 2021

V sobotu 27.3.2021 proběhlo zasedání Republikového výboru ČSV. Byl schválen rozpočet na rok 2021 upravený podle částky přiznané dotace NNO pro tento rok. Důležitým bodem jednání byla problematika konání XI. Sjezdu ČSV, který už jednou byl z důvodů trvajících mimořádných opatření způsobených koronavirovou pandemií prodloužen z prosince minulého roku na konec dubna tohoto roku.

Přečíst

Velikonoční přání

1. 4. 2021

Vážení přátelé, přejeme Vám klidné prožití velikonočních svátků, hodně zdraví, dobré nálady a spoustu jarní energie. Užijte si tyto hezké dny plné sluníčka v kruhu Vašich nejbližších. Věříme, že příští Velikonoce už budeme slavit tradičně a budeme se osobně více setkávat.

Přečíst

Včelařská pouť na Svatý Hostýn 2021 - aktuální info

30. 3. 2021

Stále není jasné, jaká bude epidemiologická situace na konci května a s tím spojená opatření ze strany orgánů státní správy. Proto se organizační výbor včelařské pouti domluvil, že místo velkého setkání včelařů z celé republiky proběhne jen mše svatá za žijící a zemřelé včelaře a jejich rodiny v neděli 23. května t.r. Počet účastníků uvnitř baziliky bude záviset na aktuálním nařízení Vlády ČR a správci farnosti.

Přečíst

Bez varroázy je více včelstev než loni, 28 procent

18. 3. 2021

Podíl včelstev bez roztoče kleštíka včelího, který způsobuje nemoc varroázu, je letos meziročně o šest procentních bodů více. Nebyl v 28 procentech včelstev, sdělil mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Vorlíček. Klesl také počet včelstev, kde jejich chovatelé zjistili více než tři kleštíky na úl.

Přečíst

OBĚŽNÍK č. 1/2021

4. 3. 2021
I.     Informace o výši schválené dotace 1.D. za rok 2020
II.    Výplata dotace 1.D v nouzovém stavu ČR v souvislosti s pandemií koronaviru
III.   Administrace dotace 1.D.
IV.   Platba členských příspěvků na rok 2021
V.    Emailové adresy na doméně vcelarstvi.cz
VI.  Nová služba našeho webu
VII.  Anketa o vydávání eVčelařství
Přečíst

Informace pro chovatele včel, kterým byla částečně zamítnuta žádost o dotaci 1.D

2. 3. 2021

24.2.2021 jsme informovali, že svaz obdržel Rozhodnutí o dotaci 1.D. Informovali jsme tam o důvodech k zamítnutí některých žádostí zcela nebo zčásti. Pracovníci sekretariátu již informovali více než polovinu dotčených chovatelů. Zbývá obeslat 692 konečných příjemců, u nichž došlo ke krácení požadavků z důvodů nižšího počtu včelstev v ÚE (ústřední evidenci), než uvedli v požadavku.

Přečíst

Seminář funkcionářů okresních organizací ČSV proběhl online

23. 2. 2021

V sobotu 20.2.2021 proběhl v Nasavrkách Seminář funkcionářů OO ČSV premiérově v online režimu. Program tvořily hlavně body s informacemi o činnosti svazu v době nouzového stavu, stav příprav poskytnutí dotace 1.D (již je známa dotace na zazimované včelstvo 158,41 Kč), probíhající administrace unijní dotace, vymáhání vratek od chovatelů, kteří porušili dotační podmínky a svaz jako žadatel dotaci musel vrátit, stav dosud neproběhlých okresních konferencí, stav příprav XI. Sjezdu ČSV, formy jeho konání, možnosti jeho přeložení, stav zaplacených členských příspěvků, diskuze o termínu jejich placení, oddělení jejich plateb od dotace apod.

Přečíst

Internetová soutěž Příroda kolem nás

16. 2. 2021

Jako každý rok, tak i letos pro přátele včelaření, rybaření, myslivosti i zahrádkaření je připravena tradiční elektronická soutěž. Organizátorem je opět Střední odborné učiliště včelařské - Včelařské vzdělávací centrum, o.p.s. Nasavrky spolu s partnery ČMMJ, z. s., ČRS, z. s., ČSV, z. s. a ČZS, z. s.

Přečíst

Cestovní náhrady 2021

4. 1. 2021

Od 1. ledna 2021 se zvyšuje stravné na pracovní cesty. Zvyšuje se i náhrada za použití vlastního vozidla namísto firemního. Nižší naopak budou náhrady za nákup benzínu či nafty, pokud nebude prokázána skutečně placená cena pokladním blokem. Jinak se bude vycházet z vyhláškových úředních cen.

Přečíst

PF 2021

29. 12. 2020

Do nového roku 2021 přejeme mnoho štěstí, zdraví, osobních a pracovních úspěchů.

Přečíst

TISKOVÁ ZPRÁVA: SZIF vyplatil včelařům na dotacích téměř 50 milionů korun

18. 12. 2020

Státní zemědělský intervenční fond (SZIF) letos vyplatil chovatelům včel celkem 49 666 729 korun. Ukončil tak první rok nového tříletého včelařského programu na podporu chovu včelstev pro období 2020 až 2022. Objem vyplacených finančních prostředků byl z padesáti procent tvořen z prostředků EU a z padesáti procent z rozpočtu ČR.

Přečíst

VČELAŘSKÉ ONLINE KURZY 2020/2021

15. 12. 2020

Český svaz včelařů ve spolupráci s Výzkumným ústavem včelařským i v letošním roce připravil několik online kurzů, ve kterých si můžete ověřit své teoretické znalosti ze včelařské praxe.

Přečíst

Vzdělávání v Nasavrkách online: Unijní dotace a vzdělávací akce formou videokonferencí

21. 11. 2020

V současné velmi složité situaci, kdy se lidé nemohou shromažďovat, nemohou navštěvovat hromadné akce, přišlo naše SOUV-VVC, o.p.s. s náhradním řešením. Jednak nabízí účast na svých akcích a jednak jakožto žadatel pro opatření technická pomoc – vzdělávání podle NV č. 148/2019 Sb. nabízí organizátorům vzdělávacích akcí - našim základním a okresním organizacím možnost konat akce prostřednictvím videokonferencí.

Přečíst

Příjem dotace 1.D je ohrožen u 6 649 chovatelů, SZIF vyzývá chovatele k nápravě nedostatků

18. 11. 2020

Český svaz včelařů, z.s. jakožto žadatel o dotaci 1.D podal 27.10.2020 Státnímu zemědělskému intervenčnímu fondu (SZIF) souhrnnou žádost za téměř 52 tisíc chovatelů. V pondělí 16.11.2020 prostřednictvím datové schránky obdržel Český svaz včelařů od něj výzvu k doplnění a nápravě části požadavků, které podali koneční příjemci prostřednictvím svazu, a to do 3.12.2020.

Přečíst

XI. sjezd ČSV byl přeložen

13. 11. 2020

S ohledem na současnou situaci ve společnosti – nouzový stav a další mimořádná opatření související s maximálním omezením šíření nákazy Covid-19, která znemožňují konání hromadných akcí, bylo nutno rozhodnout o přeložení termínu konání XI. sjezdu ČSV, který se měl uskutečnit 12. -13. 12. 2020 v Praze.

Přečíst

Nové soutěže pro děti a mládež

2. 11. 2020

Bylo vyhlášeno několik nových ročníků soutěží pro děti a mládež:

5. ročník soutěže PO STOPÁCH VČEL

3. ročník soutěže VČELKOVINY

3. ročník soutěže VČELY NA STŘÍBRNÉM PLÁTNĚ

Přečíst

Apimondia: Konference Honey Fraud Industry

20. 10. 2020

Vážení přátelé, světová včelařská federace Apimondia, Regionální komise Apimondia pro Evropu připravuje on-line konferenci Honey Fraud Industry, která se bude konat dne 8. listopadu 2020.

Přečíst

Memorandum Českého svazu včelařů, z.s. a Vojenských lesů a statků ČR, s. p.,

18. 9. 2020

Český svaz včelařů, z.s. a Vojenské lesy a statky ČR, s. p., s vědomím významu včely medonosné pro ekologickou stabilitu krajiny, s cílem chránit přírodu a krajinu České republiky, její biodiverzitu a biologickou rovnováhu, ve snaze podporovat včelařství, jeho tradice a spolkovou činnost včelařů, s vizí širší spolupráce obou stran v zájmu rozvoje společných činností, uzavřely ve středu 16.9.2020 memorandum o spolupráci.

Přečíst

Oběžník č. 2/2020

2. 9. 2020

Vzhledem k legislativním změnám, požadavkům na centrální informační systém a úpravám právního řádu ČR, je ČSV nucen přistoupit k opatřením, z nichž některá jsou obsahem oběžníku. Oběžník je věnovaný zejména dotaci 1.D a související problematice. Oběžník je tak tradičně vodítkem a rádcem pro organizační jednotky a funkcionářům svazu.

Přečíst

Sněmovna bude nabízet med svého předsedy Vondráčka. Včelařství je koníček, říká

26. 7. 2020

Předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček prosadil změnu, díky které může dolní komora parlamentu od tohoto měsíce vůbec poprvé prodávat upomínkové a propagační předměty. Mezi nimi by se mohl objevit i med, který stočil právě Vondráček. Včely chová na terase vily, v níž v Praze jako šéf sněmovny bydlí. S chovem mu prý zdarma pomáhá jeho kamarádka.

Přečíst

Stát pořádá hostinu pro včely. Zemědělce láká na dotace za medonosné úhory bohaté na pyl

15. 7. 2020

Česko, potažmo Evropa přichází s různými programy, které mají podpořit život v krajině a pomoci tak mimo jiné i včelám. V tuzemsku jsou k tomu v nabídce dva dotační programy. Jde o to, že zemědělec vyčlení část půdy k pěstování rostlin, jež napomáhají biodiverzitě. Jen za minulý rok vzniklo území nabízející včelám hostinu o rozloze v úhrnu bezmála dva tisíce hektarů.

Přečíst

Dětský den v Horní Lomné v režii včelařů

9. 6. 2020

Devět disciplín včetně ochutnávky medu a soutěže o nejkrásnější medové perníčky čekalo na děti z nejvýchodnějšího regionu v areálu fotbalového hřiště v Horní Lomné u příležitosti jejich svátku.

Přečíst

Autorská práva jednoduše (Sdružení místních samospráv České republiky)

2. 6. 2020

Vypořádat autorská práva je pro řadu starostů, spolků či příspěvkových organizací obcí noční můra. Není divu. Převládá názor, že je to složité, nepřehledné a drahé. Sdružení místních samospráv České republiky proto vyjednalo s kolektivními správci (Ochranný svaz autorský, Intergram a všechny další) dohodu, která umožňuje členským obcím vyřešit autorská práva snadno a za velmi výhodných finančních podmínek.

Přečíst

Slavíme světový den včel

19. 5. 2020

Vážení přátelé, na stránkách FAO (Organizace OSN pro výživu a zemědělství) má své místo i oslava světového dne včel, který slavíme 20. května.

Přečíst

Pouť na Svatý Hostýn zrušena

11. 5. 2020

Vzhledem k tomu, že stále není povoleno shromažďování více jak 100 osob na jednom místě v souvislosti se současnými restriktivními opatřeními, jsou pořadatelé nuceni zrušit včelařskou pouť na Svatý Hostýn, plánovanou na 16. a 17. května tohoto roku.

Přečíst

Nouzový stav v ČR - aktuální informace

30. 4. 2020

30.4. vláda rozhodla o dalších rozvolnění: Od 11.5. se budou moci konat společenské, sportovní a kulturní akce do 100 osob. To znamená, že přednášky, kurzy, většina výročních členských schůzí a okresních konferencí by se již mohla po 11. květnu konat.

Přečíst

Vědci začínají se světovým sčítáním včel, přispět může každý

30. 4. 2020

Američtí vědci naplánovali první celosvětové sčítání včel, do nějž se díky mobilní aplikaci mohou zapojit zájemci z celé zeměkoule. Aplikace World Bee Count bude dostupná od pátku a bude na ni možné nahrávat fotografie včel nebo dalších opylovačů, které pak bude vědecký tým vyhodnocovat. Výsledkem jejich práce má být interaktivní mapa, z níž bude zřejmé rozšíření jednotlivých druhů, napsal nedělník The Sunday Times.

Přečíst

Výstava NATURA VIVA 2020 odložena

9. 4. 2020

Výstaviště Lysá nad Labem na svých webových stránkách informuje, že z důvodu krizových opatření vyhlášených z důvodu probíhající pandemie, musí bohužel pozastavit výstavní akce plánované do konce května 2020.

Přečíst

Soutěž včelařské mládeže Zlatá včela 2020 zrušena Zrušeno bylo též mezinárodní setkání mládeže IMYB 2020 ve Slovinsku

18. 3. 2020

Na základě přijetí krizových opatření z důvodu ohrožení zdraví v souvislosti s prokázáním výskytu koronaviru na území ČR Předsednictvo RV ČSV formou rozhodnutí per rollam - zrušilo konání oblastních a celostátních kol Zlaté včely 2020, - schválilo konání oblastních soutěží v náhradním termínu bez návaznosti na postup do celostátního kola, pokud organizátoři o to sami požádají a nebude tomu bránit omezení vydané Vládou ČR.

Přečíst

Zákaz volného pohybu osob, omezení činnosti Sekretariátu ČSV

16. 3. 2020

Podle Usnesení Vlády ČR ze dne 15.3. 2020 o přijetí krizového opatření z důvodu ohrožení zdraví v souvislosti s prokázáním výskytu koronaviru na území ČR vláda s účinností ode dne 16. března 2020 do 24.3.2020 do 6.00 hodin zakazuje volný pohyb osob na území celé České republiky mimo jiné s výjimkou cest nezbytně nutných k zajištění péče o zvířata, pobytu v přírodě nebo parcích.

Přečíst

UPOZORNĚNÍ: Zákaz konání spolkových akcí s účastí nad 30 osob

12. 3. 2020

Vážení přátelé, jistě jste již zaznamenali z médií, že vláda vyhlásila na 30 dnů kvůli výskytu koronaviru nouzový stav na celém území republiky. Důvodem je ohrožení zdraví obyvatel. Jedním z opatření je od 6:00 hodin 13.3. zákaz konání akcí s účastí přesahujících 30 lidí a to až do odvolání. Opatření se vztahuje na kulturní, sportovní, náboženské, spolkové a další akce.

Přečíst

Rušení nejbližších akcí Českého svazu včelařů, z.s.

10. 3. 2020

Z důvodů zákazu konání akcí nad sto účastníků a to od 18. hodiny 10. března 2020, ruší Český svaz včelařů, z.s. nejbližší své akce, tj. Seminář pro okresní nákazové referenty a pracovníky KVS 18. a 19.3. 2020 v Nasavrkách, dále ruší konání Předsednictva RV ČSV 20.3. 2020 a konání Republikového výboru ČSV v Nasavrkách 21.3. 2020.

Přečíst

Zamyšlení nad současnými ztrátami včelstev

3. 3. 2020

V minulém čísle Včelařství (Včelařství č. 3/2020, str. 82-83 jsme zveřejnili dotaz přítele Miloslava Srby z Chomutova směrovaný na MVDr. Josefa Holejšovského, Ph.D., autora článku Zamyšlení nad současnými ztrátami včelstev (Včelařství č. 2/2020, str. 47). Dotaz jsme předali dr. Holejšovskému a zde je jeho odpověď.

Přečíst

Vysvětlení k nominaci kandidáta na člena Rady ČT

1. 2. 2020

 

Poslední dny je Český svaz včelařů, z. s., zahlcován dotazy k nominaci Evy Hubkové do Rady ČT, kterou podle oficiálně zveřejněného seznamu na stránkách volebního výboru PS Parlamentu ČR měl navrhnout Český svaz včelařů, z. s. Tento seznam převzala další média.

 

Přečíst

Cestovní náhrady 2020

7. 1. 2020

Vyhláška č. 358/2019 Sb. o změně sazby základní náhrady za používání silničních motorových vozidel a stravného a o stanovení průměrné ceny pohonných hmot pro účely poskytování cestovních náhrad s účinností od 1. 1. 2020 změnila podmínky cestovních náhrad.

Přečíst

PF 2020

27. 12. 2019

Mnoho zdraví, štěstí a úspěšného vlétnutí do nového roku 2020 přeje Český svaz včelařů, z. s.

Přečíst

Tradiční medový večer v Parlamentu

13. 12. 2019

Ve středu 11. 12. 2019 proběhl v Poslanecké sněmovně Parlamentu již 25. medový večer. V příjemné atmosféře se zástupci Českého svazu včelařů setkali s poslanci Zemědělského výboru PS Parlamentu a Podvýboru ZEV pro myslivost, rybářství, včelařství, zahrádkářství a chovatelství.

Přečíst

Včelařské online kurzy

2. 12. 2019

Český svaz včelařů ve spolupráci s Výzkumným ústavem včelařským na konec roku připravil několik online kurzů. Jsou zaměřeny především na ověření teoretických znalostí o varroáze, moru včelího plodu, nemocí včel, medu a včelím vosku. Jejich součástí jsou i závěrečné kontrolní testy.

Přečíst

Metodika kontroly zdraví zvířat a nařízené vakcinace pro rok 2020

25. 11. 2019

Dopisem ze dne 21. 11. 2019 nám ústřední ředitel SVS MVDr. Zdeněk Semerád oznámil, že 'Metodika kontroly zdraví zvířat a nařízené vakcinace pro rok 2020' (dále jen „Metodika 2020“) byla dne 29. 10. 2019 Ministerstvem zemědělství schválena a dne 20. 11. 2019 byla zveřejněna jako opatření obecné povahy na úřední desce Ministerstva zemědělství.

Přečíst

Včelaři získali na dotacích přes 64 milionů korun

17. 10. 2019

Velký zájem o včelařské dotace je v České republice dlouhodobým trendem. Také v letošním roce šly do koruny za včelaři. Státní zemědělský intervenční fond, který tyto dotace administruje, úspěšně ukončil poslední rok tříletého včelařského programu na podporu chovu včelstev pro období 2017 až 2019. Letošní 15. říjen byl konečným termínem pro jejich výplatu.

Přečíst

Poděkování Karlu Gottovi

10. 10. 2019

Zítra se může veřejnost na Žofíně rozloučit s Karlem Gottem. Jeho smrt se dotkla nás všech, jeho Včelka Mája tu pro nás a naše děti bude navždy.

Přečíst

V Trhovém Štěpánově se slavilo 90 let založení místní organizace

7. 10. 2019

Místní včelaři připravili na uplynulý víkend důstojné oslavy založení včelařského spolku v Trhovém Štěpánově. Základní organizace má 67 členů a zaujímá území dalších více než deseti obcí. V sobotu ráno byla proslovem předsedy organizace Miloslava Peroutky slavnostně otevřena ve Spolkovém domě v Trhovém Štěpánově včelařská výstava, která potrvá měsíc. 

Přečíst

Včelaři obeslali soutěž v rámci veletrhu Zahrada Čech osmi sty vzorky medu

20. 9. 2019

Vyhodnocení zaslaných vzorků, které provedl Výzkumný ústav včelařský v Dole je obsahem časopisu Včelařství, který právě vychází. V příloze Včelařství čtenáři naleznou seznam soutěžících, kteří získali zlatou nebo stříbrnou medaili. Zlatou medaili ostatně obdržel i pražský 'Med z Křemencárny' Českého svazu včelařů.

Přečíst

Oznámení - Včelpo

31. 8. 2019

Vedení společnosti Včelpo spolu s majitelem vyhlašují od 2. 9. 2019 do 30. 9. 2019 přerušení výroby za účelem dokončení auditu a celkové prověrky za účasti kontrolních orgánů.

Plynulý provoz bude obnoven od 1. 10. 2019.

Přečíst

Oběžník č. 1/2019

30. 8. 2019
I.     Rozpis termínů souvisejících s poskytnutím dotace 1.D. v roce 2019 a s odvodem členských příspěvků na rok 2020 do rozpočtu RV ČSV, z. s.
II.    Poskytnutí dotace 1D v roce 2019
III.   Informace o programu CIS
IV.   Členské příspěvky na rok 2020
V.    Výkaz o včelařství v ČR v roce 2019
VI.   Odběr časopisů v roce 2020 – zpracování v CIS
VII.  Poštovní poukázky
VIII. Metodika registrace ZO a OO do spolkového rejstříku
IX.   Výkazy o hospodaření ZO a OO ČSV, z.s - Výkazy o majetku
X.    Územní působnost základních organizací v jednotlivých okresech
XI.   Nabídka starších publikací o včelařství
XII.  Informace o pojištění členů orgánů svazu
XIII. Příprava změn Stanov ČSV
XIV.  Důležitá upozornění
Přečíst

Na Blanensku a Benešovsku bojují s morem včelího plodu

27. 8. 2019

Mor včelího plodu se po více než osmi letech objevil na Blanensku v Jihomoravském kraji. Krajští hygienici vytyčili ochranné pásmo, kde včelaři nesmí včelstva přemisťovat. Včelí mor zaznamenali i v okolí Brna a na některých místech na Břeclavsku. K oblastem, které jsou na Benešovsku morem včelího plodu nejčastěji zasaženy patří Podblanicko. Letos se nákaza dotkla konkrétně okolí Vlašimi, Louňovic pod Blaníkem a Lokte.

Přečíst

EURODOTACE pro období 2020 až 2022

3. 8. 2019

V souvislosti se schváleným Českým včelařským programem přikládáme nařízení vlády č. 148/2019 Sb., o stanovení podmínek poskytnutí dotace na provádění opatření ke zlepšení obecných podmínek pro produkci včelařských produktů a jejich uvádění na trh a o změně nařízení vlády č. 197/2005 Sb., o stanovení podmínek poskytnutí dotace na provádění opatření ke zlepšení obecných podmínek pro produkci včelařských produktů a jejich uvádění na trh, ve znění pozdějších předpisů.

Přečíst

Setkání V4 2019

3. 8. 2019

Letošní již druhý ročník Setkání mládeže V4 se konal 29. 7. – 2. 8. 2019 v SOŠ pod Bánošom v Banské Bystrici. Zúčastnilo se ho 40 dětí z České republiky, Slovenska, Polska a Maďarska.

Přečíst

Základní organizace ČSV Řepín oslavila 100 let

29. 7. 2019

Základní organizace ČSV Řepín je jednou z nejaktivnějších organizací svazu. Příští rok bude pořádat již 20. ročník jarního semináře nástavkového včelaření. Proto mě nepřekvapilo, že své výročí vzniku chtějí důstojně oslavit.

Přečíst

Lidé v Brně okusí med z Mendelova včelína. Na festivalu Mendel je...včelař

20. 7. 2019

Med z Mendelova včelína můžou v sobotu ochutnat lidé v Brně. Taková je jedna z mnoha možností zábavy i poučení, které nabízí třídenní festival Mendel je… včelař. Pořadatelé ho připravili při příležitosti 197. výročí narození zakladatele genetiky. Brňané si vědce podobným způsobem připomínají každoročně. Letos je hlavním tématem akce jeden z mnoha oborů, kterým se věnoval, a to právě včelařství.

Přečíst

Do Česka se vrátila hniloba včelího plodu. Chovatelé na Semilsku už museli spálit 91 včelstev

19. 7. 2019

Kvůli hnilobě včelího plodu už museli veterináři na Semilsku spálit 91 včelstev. Číslo nemusí být konečné, ohnisek nákazy přibývá. Do ochranného pásma kolem nich spadá více než 1300 včelstev na 176 stanovištích, řekl v pátek ředitel krajské veterinární správy v Liberci Roman Šebesta. Hniloba včelího plodu se v Česku objevila po třech letech, stejně jako v případě včelího moru není léčba možná a včelstva je nutné zlikvidovat.

Přečíst

Informace pro učitele včelařství a přednášející odborníky ČSV

16. 7. 2019

Vážení učitelé včelařství a přednášející odborníci, vzhledem k nové úpravě opatření technická pomoc, vzdělávání, včelařské kroužky v novém nařízení vlády č. 148/2019 Sb. je nutné změnit předpisy svazu a také zasáhnout do seznamu učitelů včelařství (UV) a přednášejících odborníků (PO). 

Přečíst

IMYB 2019: Mladí včelaři se setkali již podesáté

12. 7. 2019

Reprezentanti dvaceti devíti zemí se zúčastnili výročního desátého ročníku Mezinárodního setkání mladých včelařů (IMYB), jehož organizace se již podruhé zhostili slovenští včelaři. Od třetího do sedmého července se stala Bánská Bystrice centrem světového včelařství mládeže.

Přečíst

Vyšlo nové nařízení vlády upravující unijní dotaci do včelařství

1. 7. 2019

Dne 27. 6. 2019 vyšlo v částce 63/2019 Nařízení vlády č. 148/2019 Sb. o stanovení podmínek poskytnutí dotace na provádění opatření ke zlepšení obecných podmínek pro produkci včelařských produktů a jejich uvádění na trh a o změně nařízení vlády č. 197/2005 Sb., o stanovení podmínek poskytnutí dotace na provádění opatření ke zlepšení obecných podmínek pro produkci včelařských produktů a jejich uvádění na trh, ve znění pozdějších předpisů.

Přečíst

Soutěž Zlatá včela zná vítěze za rok 2019

12. 6. 2019

Rok se s rokem sešel a opět nastal čas celostátního kola soutěže Zlatá včela. Celostátní kolo soutěže Zlatá včela se letos konalo o víkendu 7. - 9. června a do Nasavrk se sjelo 35 nejlepších mladých včelařů z celé republiky.

Přečíst

V Česku se po třech letech objevila hniloba včelího plodu

4. 6. 2019

V Česku se po třech letech objevila hniloba včelího plodu, veterináři ji prokázali v Dolních Štěpanicích na Semilsku. ČTK to sdělil mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Vorlíček. Včelstva byla veterináři v ohnisku usmrcena a spálena, v okolí veterináři vytyčili ochranné tříkilometrové pásmo, kde se musí dodržovat opatření pro přesuny včelstev a sledovat příznaky nákazy. Chovatelé, kteří mají včely v ochranném pásmu, musí do 16. června Krajské veterinární správě v Liberci nahlásit aktuální údaje o počtu včelstev a jejich umístění.

Přečíst

Natura Viva 2019: 24. mezinárodní výstava myslivosti, rybářství, včelařství a pobytu v přírodě ZAHÁJENA

23. 5. 2019

Natura Viva je jedinou každoroční odbornou výstavou tohoto typu v České republice. Spolupořadatelské svazy - Českomoravská myslivecká jednota, Český rybářský svaz a Český svaz včelařů, které stály u zrodu před 24 lety, připravily pro letošní výstavu reprezentativní expozice, v nichž se návštěvníci mohou seznámit jak s jejich činností, tak i s řadou novinek, které jsou na úseku jejich působnosti aktuální.

Přečíst

Včely na televizní obrazovce

23. 5. 2019

Vážení včelaři, přátele, zveme vás k televizním obrazovkám ke sledování dokumentárního pořadu Krajina pro včely. Na kanálu ČT2 se bude vysílat v úterý 11. června ve 13:50, repríza potom ve čtvrtek 13.6.2019.

Přečíst

Světový den včel - Návštěva Masarykova včelína na Pražském hradě

20. 5. 2019

Jak důstojně oslavit Světový den včel, kladli jsme si otázku. Tajemník svazu Ing. Petr Šerák, bývalý dlouholetý zaměstnanec Kanceláře prezidenta republiky navrhl návštěvu Masarykova včelína. Masarykův včelín navrhl hradní architekt Josip Plečnik. Prezident Tomáš Garrigue Masaryk se inspiroval včelínem v Trnávce, který navštívil na své cestě po Slovensku.

Přečíst

Stanovisko BASF- Pictor

18. 5. 2019

V časopisu Včelařství č. 5/2019 (str. 176) byl uveřejněn dopis čtenáře Vlastimila Bryla jako reakce na redakční článek z č. 1/2019 ohledně přípravku Pictor® a jeho účinků na včely. Vzhledem k tomu, že tento příspěvek se dotýká výrobku, který společnost BASF vyrábí a prodává, a zároveň obsah je založen na zcela chybné interpretaci bezpečnostního listu daného produktu, rádi bychom uvedli správné informace týkající se vlivu přípravku Pictor® na včely.

Přečíst

Zlatá včela - Zlínský kraj

14. 5. 2019

V sobotu 4.5.2019 se konalo oblastní kolo ZLATÁ VČELA pro Zlínský kraj v ZŠ v Želechovicích nad Dřevnicí za účasti 18 včelařských kroužků mládeže ze Zlínského kraje.

Přečíst

Zlatá včela - Vysočina

14. 5. 2019

Dne 27. 4. 2019 se konalo oblastní kolo soutěže Zlatá včela pro Kraj Vysočina na ZŠ v Jimramově. Zúčastnilo se 66 dětí, soutěžilo se v pěti včelařských disciplínách a dále mohly děti navštívit tři nesoutěžní stanoviště.

Přečíst

Mladí včelaři z Tachovska opět zazářili

11. 5. 2019

Stříbro - Několik medailových umístění a tím také postupy do celorepublikového kola si vybojovali mladí včelaři z tachovského okresu na oblastním soutěže Zlatá včela 2019, které hostil oddíl mladých včelařů ve Stříbře.

Přečíst

Včelí stezka v ústecké ZOO

24. 4. 2019

V sobotu, před Květnou nedělí bylo správné aprílové počasí, ale v ústecké zoologické zahradě bylo živo. Součástí stezky jsou i dva ukázkové úly obsazené včelami.

Přečíst

Zvýšené úhyny včelstev se musí hlásit krajským veterinárním správám

9. 4. 2019

V poslední době hodně chovatelů včel zjišťuje vyšší ztráty včelstev. Příčin bude pravděpodobně více. Průběh minulého roku byl totiž netypický a mohl se podílet na četných zátěžových faktorech, které včely bez uvážlivé a včasné pomoci včelařů nezvládly. Proto a právě nyní je na místě připomenout, jaké jsou veterinárním zákonem stanovené povinnosti chovatelů, související s tímto stavem.

Přečíst

Hospodáři v krajině jednali u kulatého stolu

7. 3. 2019

Dne 6. 3. 2019 se sešli v sídle ČMMJ zástupci svazů a dalších spolků zastupujících hospodáře v krajině. Výsledkem jednání bylo schválení společného memoranda. Jeho obsahem byl zejména požadavek nepřipustit zavedení tzv. národního seznamu invazivních nepůvodních druhů a mimo jiné i požadavek Českého svazu včelařů na stanovení jednotných jasných pravidel pro povolování umístění včelínů v územích se zvýšeným zájmem ochrany přírody.

Přečíst

Objednávky dotovaných léčiv OO ČSV 2019

30. 1. 2019

Při kontrolách dotací ze strany SZIF v terénu se ukázalo, že si mnohde včelaři ani neuvědomují, že dostali a aplikovali dotované léčivo. Proto musí nově každá objednávka dotovaných přípravků obsahovat seznam včelařů, kteří si léčiva u své ZO objednali.

Přečíst

Cestovní náhrady pro rok 2019

5. 1. 2019

Dne 28. 12. 2018 byla zveřejněna vyhláška č. 333/2018 Sb., která určuje sazby základní náhrady za používání silničních motorových vozidel a stravného a průměrné ceny pohonných hmot pro účely poskytování cestovních náhrad v roce 2019.

Přečíst

Medový večer v Parlamentu ČR po čtyřiadvacáté

23. 12. 2018

V příjemné předvánoční atmosféře se v prostorách Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR setkali zástupci ČSV, z.s., se členy zemědělského výboru, podvýboru ZEV pro myslivost, rybářství, včelařství, zahrádkářství a chovatelství a se členy výboru pro hospodářství, zemědělství a dopravu Senátu Parlamentu ČR.

Přečíst

PF 2019

20. 12. 2018

Hodně štěstí, zdraví, pracovních úspěchů a včelařům zdravá včelstva v novém roce 2019 přeje Český svaz včelařů

Přečíst

Pietro Filipi a Save the Queen

7. 12. 2018

Pietro Filipi je známá oděvní firma s již 25 letou tradicí. Letos se rozhodla spojit své jméno a svou zimní kolekci se včelami, přesněji řečeno s propagací a pomocí včelařství.

Přečíst

TÉMA: Záhady včelí říše

4. 12. 2018
V listopadu vyšel v časopise Téma rozhovor s MVDr. Miloslavem Peroutkou o včelách a medu. Milé povídání o včelstvu jako superorganismu a o včelích produktech.
Přečíst

Alej republiky vysázena v Jihlavě

23. 10. 2018

Výročí 100. jubilea vyvrcholení historických snah Čechů, Moravanů, Slezanů a Slováků o založení vlastního státu si připomenuli včelaři z Jihlavy. Díky vyčleněným finančním prostředkům ZO Jihlava a pracovnímu úsilí osmi včelařů, byla vysazena nová Alej republiky.

Přečíst

Zemřel Philip McCabe

22. 10. 2018

Hluboce zarmouceni oznamujeme českým včelařům, že v sobotu ráno 20. října 2018, zemřel po dlouhé a těžké nemoci prezident mezinárodní včelařské federace Apimondia, pan Philip McCabe.

Přečíst

Jubilejní 45. Země živitelka 2018 byla zahájena

24. 8. 2018

Dne 23.8. byla zahájena Země živitelka 2018, výstava, která zahrnuje celý zemědělsko-potravinářský sektor, výstava zemědělské techniky, živočišné a rostlinné výroby, myslivosti, rybářství a také včelařství.

Přečíst

Setkání včelařských kroužků mládeže

12. 8. 2018

V srpnu se do SOUV Nasavrky sjeli včelaříci z celé České republiky. Ze 70 mladých včelařů, účastnících se elektronické soutěže časopisu Včelařství, která probíhala od ledna do června, bylo vybráno 26 nejlepších soutěžících.

Přečíst

Setkání včelařské mládeže V4

23. 7. 2018

Spolupráce svazů zemí Visegradské čtyřky se projevila i na poli práce s mládeží. Ve dnech 16. – 20.7. se v Nasavrkách konal 1. ročník Setkání včelařské mládeže V4.

Přečíst

Slavnostní zakončení studií v Nasavrkách

26. 6. 2018

V neděli 24. 6. 2018 proběhlo, tak jako každý rok, v obřadní síni nasavrckého zámečku slavnostní předání výučních listů úspěšným absolventům učebního oboru včelař. Tentokrát končily tři třídy se 78 studenty.

Přečíst

Medobraní v Křemencové

10. 6. 2018

Tak jako minulý rok jsme 7. června uspořádali v sídle svazu letos první medobraní. Na první vytáčení jsme pozvali poslance Zemědělského výboru PS Parlamentu (ZV).

Přečíst

V Lysé nad Labem začala výstava NATURA VIVA 2018

23. 5. 2018

Ve středu 23.5.2018 byl zahájen již 23. ročník mezinárodní výstavy NATURA VIVA 2018. Na Výstaviště v Lysé nad Labem dorazila řada nejvyšších státních představitelů Poslanecké sněmovny Parlamentu a Senátu Parlamentu ČR.

Přečíst

Zlatá včela Jeseník 2018

18. 5. 2018

Jeseník rozzářily děti ve žlutých tričkách s nápisem Zlatá včela 2018. Mladí včelaři z Olomouckého kraje se sjeli na oblastní kolo včelařské soutěže, aby změřili své včelařské znalosti a dovednosti.

Přečíst

Natura Viva 2018

18. 5. 2018

Natura viva je jedinou každoroční odbornou výstavou tohoto typu v České republice, na níž se soustředí takřka všechny významné firmy podnikající v oborech myslivosti, rybářství, včelařství a potřeb pro pobyt v přírodě.

Přečíst

Včelaři ze Skalska oslavili na Stránově stoleté výročí

17. 5. 2018

Včely, med i včelí vosk. Na Stránov se sešli členové Českého svazu včelařů (ČSV) ze základní organizace Skalsko, aby oslavili první století své existence. Při této příležitosti si připravili i několik ukázek, aby osvětlili návštěvníkům Medových slavností třeba to, jak se se včelami zachází, nebo jak to vypadá v úle.

Přečíst

iRozhlas: 'Zastaví zákaz neonikotinoidů masivní úhyn včel? Téma Pro a proti'

3. 5. 2018

V Evropě ubývá včel a na vině jsou pesticidy. Členské státy Evropské unie proto koncem dubna odhlasovaly zákaz látek ze skupiny neonikotinoidů, které se podle všeho zásadně podepsaly na masivním úhynu včel. Česko ale bylo proti, za zmíněné pesticidy prý není adekvátní náhrada, hlavně při pěstování cukrové řepy. Tématu se věnoval Český rozhlas Plus.

Přečíst

Seminář pro funkcionáře okresních organizací ČSV proběhl o tomto víkendu v Nasavrkách

30. 4. 2018

V sobotu 27. 4. 2018 se uskutečnil v Nasavrkách seminář pro předsedy a pokladníky okresních organizací svazu. Jde o již tradiční každoroční seminář, kde jsou funkcionáři našich okresních organizací seznamováni se změnami v oblasti účetnictví organizačních jednotek, s novinkami v systému CIS a změnami v legislativě, která se včelařství dotýká.

Přečíst

Internetová soutěž Příroda kolem nás - výsledky

27. 4. 2018

Milí mladí přátelé včelařství, rybářství, myslivosti, mladí zahrádkáři a chovatelé, jaro je již tradičně spojené se soutěží, kterou pro vás připravili ČSV, z. s. spolu s partnery ČMMJ, z. s., ČRS, z. s., ČZS, z. s. a ČSCH, z. s., organizátorem je i v letošním roce SOUV – VVC, o.p.s. Nasavrky.

Přečíst

TECHAGRO BRNO 2018

12. 4. 2018

V neděli 8.4. začala na brněnském výstavišti již tradiční výstava Techagro, mezinárodní veletrh zemědělské techniky.

Přečíst

Tisková zpráva Úřadu pro ochranu osobních údajů

7. 4. 2018
Obdrželi jsme tiskovou zprávu, která byla rovněž zveřejněna na webu Úřadu pro ochranu osobních údajů k věci zveřejňování osobních údajů chovatelů včel v informačním systému veřejné správy „Evidence využití půdy“ (LPIS) vedeném na základě zákona č. 252/1997 Sb., o zemědělství.
Přečíst

Dohoda o spolupráci mezi ČSV a SZV podepsána. Koordinační výbor zástupců ČSV a SZV proběhl 26. 2. 2018 v Banské Bystrici

1. 3. 2018

Tak jako každý rok (tentokrát trochu opožděně) proběhlo jednání koordinačního výboru našeho a slovenského svazu včelařů. Na programu kromě informací o stavu včelařství v obou zemích, o stavu příprav XXI. Mezinárodní konference zlepšovatelů a vynálezců v Olomouci bylo podepsání Dohody o spolupráci mezi ČSV a SZV, jejíž obsah předtím schválily příslušné svazové orgány. Dlouho se též diskutovalo o právě přijatém Memorandu europarlamentu o včelařství.

Přečíst

Zase to Včelpo!

28. 2. 2018

V médiích proběhla čerstvá zpráva o tom, že SZPI objevila ve skladu na Olomoucku 31,5 tun medu ve spotřebitelském balení s etiketami Včelpa mj. se šaržemi vyrobenými v r. 2015, tj. za bývalého jednatele

Přečíst

Podpora evropským včelařům by se mohla zvýšit o 50 %

5. 2. 2018

Poslanci Zemědělského výboru Evropského parlamentu se minulý týden shodli na urgentní potřebě zachránit včelstva v EU. Požadují, aby EU zvýšila o polovinu podporu včelařům, zakázala škodlivé pesticidy a více investovala do vyvíjení bezpečných léků pro včely.

Přečíst

Činnost V4 obnovena

22. 1. 2018

19. - 20. 1. 2018 se konalo jednání států V4, které se opět sešly a oprášily myšlenku společného postupu a požadavků v zájmu řešení problémů ve včelařství.

Přečíst