ZO Lázně Bělohrad slavila 90 let a ZO Rataje nad Sázavou si sladce připomněla 145 let svého trvání

23. 9. 2019

Uplynulý víkend přinesl krásné počasí babího léta. O to větší úspěch a návštěvnost měly včelařské akce. Dvě jsem navštívila.

V pátek odpoledne ZO Lázně Bělohrad slavnostně otevřela výstavu včelařství v Kulturním středisku Památník K. V. Raise u příležitosti svého devadesátého výročí založení. Heslo výstavy bylo „Vítán buď příteli včel“. ZO má 55 členů, sehraný výbor, který vše připravil, vynikající spolupráci s městským úřadem, s místními hasiči a základní školou, kde právě běží projekt „Včela“. Děti také přispěly na výstavu svými obrázky ze života včel. Historii organizace přiblížil ve svém zahajovacím projevu předseda Vladimír Rak. Na výstavě byly k vidění historické a současné včelařské exponáty. Místní včelaři měli možnost své medy přihlásit do soutěže. Vybíralo se z 23 vzorků. Zajištěn byl prodej včelích produktů. Bylo milé, že slavit se svými kolegy přišli i včelaři ze sousední ZO Železnice a ZO Hořice. Včelaře z Nymburka a Mšena na výstavu přivedla náhoda, byli zde zrovna na léčení. Byl prostor i na diskusi. Oslavy trvaly i v sobotu v rámci akce „Slavnosti jablek a cibule“, kde probíhaly ukázky práce s voskem a zdobení perníků.

ZO Rataje nad Sázavou slavila 145 let, má 29 členů. Oslavy začaly v pátek na zámku předčítáním z kroniky organizace. V sobotu probíhal již tradiční 8. ročník Ratajského medovníku. Soutěž spočívala v upečení medovníku z medu, který pochází z oblasti Rataje nad Sázavou. Účast pekařek-cukrářek byla rekordní. Přihlášeno bylo 14 vzorků. Souběžně probíhala i soutěž Ratajská sekera (hod sekerou na terč). Vše za spolupráce včelařů a hasičů. Čtyřčlenná komise, jíž jsem měla tu čest být součástí, zkoumala medovníky z hlediska vzhledu, nápadu, konzistence a chuti. Fantazie pracovala, jeden z medovníků měl v sobě i zaseklou sekeru z marcipánu. Vítězný medovník byl ve tvaru buňky s číslem 145 a pekla ho paní Libuše Novotná, členka ZO Rataje. Byly uděleny medaile a samozřejmě medovníky byly rozporcovány a rozdány návštěvníkům. Nic nezbylo a už se všichni těší na příští rok.

Musím ocenit dobrý nápad ratajských včelařů, Soutěží o nejlepší medovník moc není, možná jsou ratajští jediní, nevím. Obvykle se soutěží o nejlepší med, medovinu, perník, výrobky z vosku. Je to inspirace pro ostatní. V Ratajích to má ohromný zvuk. I když pak dlouho sladké nemůžete ani vidět, zvláště když jste členem hodnotící komise.

Děkuji funkcionářům ZO Lázně Bělohrad Vlastimilu Dlabovi a Vladimíru Rakovi za pozvání a za jejich práci.

Děkuji Jiřímu Vorlíčkovi, zástupci ZO Rataje nad Sázavou a organizátorovi Ratajského medovníku za pozvání. Jako hlavní organizátor se osvědčil a tak mu to zůstalo.

Přeji oběma základním organizacím mnoho dalších úspěšných let činnosti pro rozvoj včelařství ve svých organizacích. „Dožít“ se takové řádky let není věc běžná. Schopní a pracovití funkcionáři jsou stále „nedostatkovým zbožím“. ZO Lázně Bělohrad a ZO Rataje nad Sázavou mají to štěstí, že takové mají.

Mgr. Jarmila Machová


ZO Lázně Bělohrad má 90 let


ZO Rataje nad Sázavou slavila 145 let