Festival medu a písničky v Kopřivnici už klepe na dveře

10. 7. 2018

Letošní, již pátý ročník Festivalu medu a písničky v Kopřivnici, který proběhne ve dnech 6. až 8. září v areálu Muzea Fojtství a v části hřiště ZŠ Alšovy, přinese několik změn.

Tou první je, že soutěže pro děti z mateřských a základních škol proběhnou v jednom dni, ve čtvrtek bude takový velký dětský den se včelami, a tomu se i přizpůsobí doprovodný kulturní program, který nese podtitul Den pro děti. Zatímco děti z mateřinek budou soutěžit dopoledne a bavit je bude tradičně i Klaun Pepino Prcek, týmy ze základních škol změří své znalosti a dovednosti ve včelařském řemesle odpoledne. K tomu jim bude hrát DJ Stoupa. V 17 hodin pak po slavnostním předání cen nejlepším soutěžním družstvům proběhne koncert populární skupiny Buty, kterou ve 20 hodin vystřídá kopřivnicko-příborská countrypoprocková kapela Příkop.

Pátek se ponese ve znamení Dne perníku a guláše, vše začne v 10 hodin soutěží ve vaření nejlepšího včelařského guláše a dopolední část programu bude vyhrazena především vzdělávání včelařů. Odpoledne budou návštěvníky v areálu bavit naši moderátoři a od 17 hodin vystoupí známá folk-rocková kapela Fleret. Po nich s několika tanečními čísly zatančí absolventky ZUŠ Zdeňka Buriana. Vyvrcholením pátečního programu bude tradiční vystoupení místní rokové formace Sunar Rock.

Poslední festivalový den nese podtitul Den medu - folklorní slavnosti. Program bude bohatý a všichni od nejmenších, přes mladé až po naše babičky a dědečky si přijdou na své. V deset hodin program zahájí cimbálová muzika, dvakrát v průběhu dne vystoupí folklorní soubor Drienovec z partnerského města Bánovců nad Bebravou. Novinkou bude vystoupení skupiny historického šermu Marcus M, který předvede dvě šermířská klání s příběhem, bude to vlastně takové historické divadlo, jak podotkl Tomáš Kostelník, jeden z pořadatelů festivalu. Jedno proběhne až za tmy, neboť půjde o velmi atraktivní ohňovou show. V 17 hodin vystoupí hudební skupina Vintage Wine z Prahy, která hraje celtic thrash-folk, vystupovat bude ve skotských krojích, takže stále u nějakého toho folklóru zůstaneme. „Další důležitou změnou, která bude provázet program celého sobotního dne je to, že tradiční degustaci vína jsme přesunuli právě na sobotu, protože víno a folklor k sobě patří. Po celý den bude probíhat výstava a řízená degustace moravských vín. Podobně jsme přesunuli i soutěžní ochutnávku a degustaci medoviny, která bude zase na oplátku probíhat ve venkovních prostorách v areálu muzea už ve čtvrtek v podvečer,“ uvedl k programu Tomáš Kostelník, místopředseda Základní organizace Českého svazu včelařů Kopřivnice a jeden z hlavních organizátorů akce.

Zatímco svíčkaři, perníkáři nebo ukázky práce s živými včelami budou po celou dobu festivalu, ukázky práce řezbáře, kováře budou jen v sobotu. Chybět nebude ani divadlo pro děti i dospělé, to pak zakončí na hlavním nádvoří celý třídenní program.

Také letos přijedou přednášet uznávaní včelařští odborníci, chybět nebude učitel včelařství Radek Hykel z Hranic, Doc. Dalibor Titěra z Výzkumného ústavu včelařského v Dole a veterinář MVDr. Zdeněk Klíma. Ve čtvrtek odpoledne proběhne kurz chovu včelích matek, večer pak přednáška na téma Včelí produkty, historie a výroba medoviny, v pátek dopoledne kurz Prohlížitele včelstev – příznaky nemocí a odpoledne přednáška na téma Jak funguje demokracie ve včelstvu a v sobotu přednáška na téma zajímavosti z Apiterapie a poté když čas a zájem včelařů dovolí Alternativní způsoby léčení varroázy.

Připravena je prezentace a výstavka zahradní techniky a další zajímavosti..

Jak poznamenal Tomáš Kostelník, další informace budou postupně zveřejňovány nejen v místních médiích, ale i na webových stránkách místní včelařské organizace www.vcelari-koprivnice.cz. Na závěr dodal to nejdůležitější, „Opět se podařila spolupráce jak s Moravskoslezským krajem, tak Městem Kopřivnice a našim ČSV, kdy jsme od všech třech partnerů našeho festivalu obdrželi finanční podporu, bez které by se festival konat nemohl. Děkujeme.

Tak a teď už čekáme jen na Vás – spokojené včelaře a návštěvníky.., jste vítáni.

Tomáš Kostelník. místopředseda ZO ČSV Kopřivnice


Loga