Santiago de Chile hostí 48. Kongres Apimondie

5. 9. 2023

V pondělí 4.9.2023 byl v chilském Santiagu zahájen 48. Kongres Apimondia.

Prostorné obchodní centrum Santiaga de Chile Espacio Riesco bude do 8.9.2023 hostit včelaře, vystavovatele, nebo jen příznivce včelaření. V rámci kongresu proběhne Valné shromáždění Apimondie, výstava a řada odborných přednášek.

 V úvodu slavnostního zahájení kongresu promluvili čelní představitelé výkonného výboru Apimondia v čele s prezidentem Jeffem Pettisem, a za domácí organizátory všechny přivítal prezident Chilského včelařského svazu Misael Cuevas Bravo. Vystoupil též chilský ministr zemědělství a ministryně Chile pro záležitosti žen. Zazněla národní hymna Chile a hymna Apimondie. Vzpomnělo se též na zemřelé čestné členy Apimondie. Závěr slavnostního zahájení patřil chilskému folklornímu souboru tanců.

Heslem 48. Kongresu Apimondie je „Udržitelné včelařství z jihu světa“. Prezident Apimondie Jeff Pettis ve svém projevu řekl, že by text hesla rozšířil i o udržitelné včelaře. Ve světě jich ubývá. Tento problém se nás českých včelařů netýká a doufám, že týkat nebude.

4.9. byla tradičně též otevřena včelařská výstava ApiExpo. To nejlepší, čím se mohou výrobci a zpracovatelé z celého světa v oblasti včelařství pochlubit je nyní v Santiagu.

5.9. byly zahájeny odborné přednášky a odpoledne proběhne první ze dvou zasedání Valného shromáždění Apimondie.

 

Mgr. Jarmila Machová

 

 


48. Kongres Apimondie