Produkce medu na Vysočině se liší podle místa, někde není tmavý

30. 7. 2019

Část včelařů na Vysočině má letos méně medu než vloni, jiní jsou s produkcí celkem spokojení. Někde je méně tmavého lesního medu, což včelaři přičítají i kácení lesů v okolí. Snůška ve včelstvech je u konce. Cena za kilogram medu se při prodeji ze dvora podle ankety ČTK pohybuje nejčastěji mezi 130 až 170 korunami. Pokud si někdo přinese vlastní sklenici, může někde ušetřit desetikorunu. Levnější med mívají drobní včelaři, kteří zásobují hlavně své známé.

Mezi nejpostiženější kůrovci a suchem na Vysočině patří lesy na Třebíčsku. Kvůli kácení tam ubývá míst, odkud by včely mohly nosit medovici, tedy sladkou tekutinu vylučovanou mšicemi a jiným hmyzem, již zpracovávají na tmavý med. 'Vzhledem ke kůrovcové kalamitě letos víc medu nebylo. Hlavně medovicové, ty nejsou žádné,' řekl ČTK Kamil Kurtin z včelařské farmy v Račicích u Hrotovic k výsledu letošní sezony. Produkci prvního světlého medu označil za průměrnou.

'Sezona skončila, dotáčím poslední zbytky,' řekl Luboš Nosek, který včelaří v Kostelní Myslové na Jihlavsku. Také jeho farma měla prvního medu z nektaru květů poměrně dost, ale méně tmavého lesního medu. Zájem o něj je, Noskovi volají i někteří jiní včelaři, kteří ho potřebují pro své stálé zákazníky. Včelí farma Nosek letos zazimuje kolem 160 včelstev.

Méně medu než vloni mají včelaři kolem Nového Města na Moravě. Včelstvům uškodilo střídání vysokých a nízkých teplot na jaře, které vedlo i k častějšímu rojení včel, řekl předseda místní organizace Českého svazu včelařů Pavel Kaláb. 'Snůška květového medu byla velice slabá, tmavého medu bylo o něco víc,' shrnul. Podle jeho odhadu připadá letos na jedno včelstvo asi 15 kilogramů medu, což je proti dobrým rokům poloviční množství. Minulý rok, který se z hlediska produkce medu řadil také mezi slabší, připadlo podle Kalába na jedno včelstvo v okolí Nového Města na Moravě kolem 20 kilogramů medu.

'Já to tady vidím celkem dobře, líp jak vloni. Světlého medu bylo trochu méně a tmavého medu bylo víc,' uvedl Jiří Urban ze včelařské farmy ve Světlé nad Sázavou. Výsledky se podle něj ale liší i lokálně. 'Já mám sedm stanovišť, nejsou daleko od sebe, a zajímavé je, že každé stanoviště mělo jinak medu,' řekl. Farma na svém webu uvádí, že se stará o 150 včelstev.

Na Vysočině bylo předloni podle statistik Českého svazu včelařů zhruba 4800 chovatelů včel, měli kolem 40.800 včelstev.

Zdroj: Agris.cz