Aktuality

Spolupráce se Slovenským svazem včelařů žije

4. 12. 2023

O víkendu se konal po pětileté přestávce Koordinační výboru ČSV a SZV v Banské Bystrici. Jsme rádi, že nové vedení Slovenského svazu včelařů navázalo na dlouholetou spolupráci s Českým svazem včelařů a zorganizovalo nejen příjemné, ale také přínosné setkání. 

Přečíst

Na sršně asijské se chystají pasti

30. 11. 2023

Je možné, že to bude na dlouhou dobu jediná příležitost, jak nahlédnout do nitra sršního hnízda, konkrétně do hnízda invazního druhu sršní asijských. To je zatím jediné, které bylo nalezeno v České republice. Nyní je vystavuje Západočeské muzeum v Plzni v rámci své výstavy s názvem Bezobratlí mezi námi.

Přečíst

Rybáři, myslivci, včelaři – jak se českým spolkům daří předávat svůj koníček dalším generacím?

29. 11. 2023

Dnešní mladí lidé mají daleko více příležitostí k trávení volného času, než generace před nimi. Kromě počítačů, mobilů a sociálních sítí soupeří o jejich pozornost všemožné aktivity, od populárních skupinových sportů až po nejrůznější adrenalinové aktivity. Představa trávení času v přírodě a práce s živočišnou říší se proto může zdát jako neatraktivní koníček. Přesto i dnes existují děti a mladí lidé, kteří k tomuto způsobu života inklinují.

Přečíst

Schválené a kontrolované výrobny mezistěn 2023

28. 11. 2023

Odborné oddělení Českého svazu včelařů z. s., v listopadu 2023 aktualizovalo seznam výrobců mezistěn, které jsou schválené, registrované a dozorované jednotlivými místně příslušnými krajskými veterinárními správami.

Přečíst

Podzimní zasedání Republikového výboru ČSV proběhlo o víkendu

13. 11. 2023

11.11.2023 proběhlo řádné zasedání RV ČSV tentokrát v Praze v hotelu Pramen. Jednání se zúčastnilo 72 členů z 80. V úvodu jsme uctili památku zemřelého člena RV Josefa Bendy. Poté jsme jako vždy popřáli našim kolegům u příležitosti jejich kulatého výročí narození v období od posledního jednání RV.

Přečíst

Včelaři z Hané vysadili stromy a keře, které zajistí celoroční potravu pro včelky a čmeláky

31. 10. 2023

Více než 1100 stromů a keřů vysadili včelaři v Němčicích nad Hanou a Tištíně, aby zajistili dostatek pestré potravy pro včely, čmeláky, motýly i další hmyz po celou sezónu. Nové dřeviny také vytvoří pásmo vhodné pro hnízdění ptáků a úkryty zvěře. Výsadba, na kterou přispěla 150 000 korun Nadace ČEZ, zároveň zlepší mikroklima a možnosti zadržování vody v krajině.

Přečíst

Od šesti let u včel. František Kamler u nich vyrůstal a zůstal jim věrný dodnes

17. 10. 2023

František Kamler pracoval celý život na jednom místě, ve Výzkumném ústavu včelařském, který v Dole u máslovického přívozu funguje už od roku 1919. Se včelařením začal v 6 letech, pod dohledem dědy, kterému pomáhal. Jako sedmiletý už měl svoje včelstvo, pak tři, a když šel na střední školu, děda zemřel, a on se najednou staral o 10 včelstev. To bylo na Moravě, v Moravské bráně, naproti hradu Helfštýn.

Přečíst

Rekonstrukce objektu Křemencova objektivem fotoaparátu

12. 10. 2023

Jistě jste zaregistrovali, že v červenci 2023 začala rekonstrukce sídla ČSV v Křemencově 8, rozhodli jsme se vytvořit na našich webových stránkách fotogalerii, do níž budeme víceméně pravidelně přidávat fotografie, z nichž si každý člen svazu bude moci udělat obrázek o tom, jak rekonstrukce sídla ČSV probíhá.

Přečíst
Archiv aktualit