Aktuality

Podzimní zasedání Republikového výboru ČSV proběhlo o víkendu

13. 11. 2023

11.11.2023 proběhlo řádné zasedání RV ČSV tentokrát v Praze v hotelu Pramen. Jednání se zúčastnilo 72 členů z 80. V úvodu jsme uctili památku zemřelého člena RV Josefa Bendy. Poté jsme jako vždy popřáli našim kolegům u příležitosti jejich kulatého výročí narození v období od posledního jednání RV.

Přečíst

Včelaři z Hané vysadili stromy a keře, které zajistí celoroční potravu pro včelky a čmeláky

31. 10. 2023

Více než 1100 stromů a keřů vysadili včelaři v Němčicích nad Hanou a Tištíně, aby zajistili dostatek pestré potravy pro včely, čmeláky, motýly i další hmyz po celou sezónu. Nové dřeviny také vytvoří pásmo vhodné pro hnízdění ptáků a úkryty zvěře. Výsadba, na kterou přispěla 150 000 korun Nadace ČEZ, zároveň zlepší mikroklima a možnosti zadržování vody v krajině.

Přečíst

Od šesti let u včel. František Kamler u nich vyrůstal a zůstal jim věrný dodnes

17. 10. 2023

František Kamler pracoval celý život na jednom místě, ve Výzkumném ústavu včelařském, který v Dole u máslovického přívozu funguje už od roku 1919. Se včelařením začal v 6 letech, pod dohledem dědy, kterému pomáhal. Jako sedmiletý už měl svoje včelstvo, pak tři, a když šel na střední školu, děda zemřel, a on se najednou staral o 10 včelstev. To bylo na Moravě, v Moravské bráně, naproti hradu Helfštýn.

Přečíst

Rekonstrukce objektu Křemencova objektivem fotoaparátu

12. 10. 2023

Jistě jste zaregistrovali, že v červenci 2023 začala rekonstrukce sídla ČSV v Křemencově 8, rozhodli jsme se vytvořit na našich webových stránkách fotogalerii, do níž budeme víceméně pravidelně přidávat fotografie, z nichž si každý člen svazu bude moci udělat obrázek o tom, jak rekonstrukce sídla ČSV probíhá.

Přečíst

Mezinárodní výstava Hanácká včela proběhla o víkendu na podzimní Floře Olomouc

8. 10. 2023

Brány výstaviště se otevřely ve čtvrtek 5.10.2023. Slavnostního zahájení se zúčastnil ministr zemědělství Mgr. Marek Výborný, hejtman olomouckého kraje Ing. Josef Suchánek, primátor statutárního města Olomouce Mgr. Miroslav Žbánek, MPA a další významní hosté. Heslem letošní hlavní expozice byly „Společné kořeny“ a váže se k výročí 30 let od rozdělení Československa.

Přečíst

Invazní sršeň asijská se vyskytuje v Česku, ochránci přírody ji našli v Plzni

6. 10. 2023

Sršeň asijská se podle ochránců přírody vyskytuje v Česku, poprvé byla nalezena ve čtvrtek v Plzni. Tento invazní druh hmyzu se specializuje na lov včel. O prvním potvrzeném nálezu v Česku dnes informovala Agentura ochrany přírody a krajiny (AOPK ČR), která invazní druhy sleduje, v tiskové zprávě. Agentura se nyní snaží šíření sršně zamezit, důležité je podle ní najít a zlikvidovat hnízdo.

Přečíst
Archiv aktualit