Czech Food Expo zakládá novou tradici, včelaři chybět nebudou

10. 5. 2024

„Jsem rád, že ve srovnání s loňským prvním ročníkem vypadá výstava Czech Food Expo 2024 úplně jinak. Je to zásluha především vás, řady producentů potravin, od těch malých až po ty velké, kteří dnes nabízíte svoje čistě ryzí české potraviny ve zrenovovaných objektech českobudějovického Výstaviště.“ Těmito slovy zahájil včera ministr zemědělství Marek Výborný 2. ročník výstavy Czech Food Expo 2024.

Mezi vystavovateli najdeme v pavilonu T1 i stánek ČSV, z.s., jehož hlavním partnerem je Skupina ČEZ. Včelaři přijali účast na výstavě poprvé a právě na popud ministra zemědělství. „Jsem rád, že jste tady,“ uvedl Marek Výborný při návštěvě našeho stánku a přiznal, že při zahájení výstavy mu při pohledu z podia mezi sedící hosty a návštěvníky jako první padly do oka nepřehlédnutelné a nesmírně slušivé včelařské obleky předsedkyně ČSV Jarmily Machové, tajemníka Františka Krejčího a Martina Palečka, který zde coby zástupce českobudějovických včelařů figuruje jako garant chodu stánku ČSV. „Kromě ochutnávky a prodeje ochucených medů není cílem naší účasti žádná komerce, ale především propagace a přiblížení oboru včelařství široké veřejnosti,“ uvedl Martin Paleček.

K vidění jsou živé včely, pod silným zvětšovacím sklem si mohou návštěvníci prohlédnout rozdíly mezi sršní obecnou a nebezpečným predátorem včel sršní asijskou. Děti si na kole štěstí vyzkouší svoje znalosti o včelách a přírodě vůbec a při správné odpovědi si odnesou nějakou tu sladkost či drobnost. Vše doprovází erudovaný výklad zkušených včelařů Martina Palečka, Marušky Beránkové, Petra Stibora či Jiřího Roda. Stánek ČSV, z.s. a další expozice na Výstavišti České Budějovice můžete navštívit až do neděle 12. 5. 2024.

„My jsme tady taky rádi,“ opětovala předsedkyně Jarmila Machová poklonu ministra zemědělství. „A rádi bychom tu byli i v budoucnu.“ Nepřímo tak navázala na jeho slova v rámci zahajovacího projevu, kdy uvedl, že věří, že 2. ročník výstavy v Českých Budějovicích zahájí tradici výstavy českých potravin, která velmi rychle dostane celostátní charakter a časem přeroste i hranice naší republiky. A u toho čeští včelaři coby producenti kvalitního českého medu chybět nemohou a nebudou!

 

Text a foto: Petr Kolář   

 

      


Czech Food Expo 2024