Setkání V4 2019

3. 8. 2019

Letošní již druhý ročník Setkání mládeže V4 se konal 29. 7. – 2. 8. 2019 v SOŠ pod Bánošom v Banské Bystrici. Zúčastnilo se ho 40 dětí z České republiky, Slovenska, Polska a Maďarska.

Česká delegace byla složena z Pavlíny Všetečkové (VKM Dubenec), Lukáše Štempela (VKM Nové Město na Moravě), Jakuba Šidlíka (VKM Slavkov u Brna), Martina Ondroucha (VKM Bílovice nad Svitavou), Richarda Podzimka (VKM Lomnice nad Popelkou), Jaromíra Horkela (VKM Příbor), Jana Kubelky (VKM Děčín), Šimona Blažka (VKM Stříbro), Anny Jurákové (VKM Slavkov u Brna) a Terezy Šusterové (VKM Heřmanice u Oder).

Nejednalo se o ostrou mezinárodní soutěž, ale spíše o přátelské setkání. Účastníci společně pracovali na vytvoření včelařského slovníku, který vyjde během příštího roku. Bude obsahovat základní včelařské pojmy v angličtině, maďarštině, polštině, slovenštině a češtině a poslouží při dalších mezinárodních akcích.

Každý večer probíhaly prezentace jednotlivých států. Čeští včelaříci si připravili ukázku české polky, kvíz o České republice, povídání o soutěži Zlatá včela a hru s céčky. Následovala degustace medů od jednotlivých členů české delegace a ochutnávka různých typických českých cukrovinek. Podobné prezentace měly i ostatní země.

Mladé včelaře čekalo také několik výletů. Podívali se do včelařského muzea Králová při Senci, zařádili si na termálním koupališti a prohlédli si město Banská Bystrica. Celé setkání probíhalo ve velmi přátelské a pohodové atmosféře. Mladí lidé navázali nové kontakty, které snad budou pokračovat i do budoucna. Velký dík si zaslouží všichni slovenští organizátoři! A my už se teď těšíme na další ročník, který bude hostit polská škola Pszczela Wola.

Veronika Šebková


Setkání V4 2019