ZO ČSV Zásmuky má 100 let

17. 6. 2024

V sobotu 15.6.2024 oslavila v krásných prostorách Františkánského kláštera Zásmuky 100 let od svého založení Základní organizace ČSV Zásmuky. Organizace má v současné době 36 členů, patří spíše k těm menším organizacím, přesto nebo i právě proto se členové sešli a i spolu s nevčelařskou veřejností si připomněli vznik svého spolku, svého prvního předsedu Jaroslava Nevařila a další včelařské osobnosti. Včelaře přišla pozdravit starostka Zásmuk Marta Vaňková, zástupci Spolku Zámek Zásmuky a Spolku Klášter Zásmuky. Historii spolku i současné problémy včelařství připomněl Martin Spěváček, hlavní organizátor a jednatel ZO Zásmuky, přerušovaný písněmi hudebníka a badatele Michala Pospíšila. Ten hrál a zpíval barokní písničky a jak jinak i o včelách. Samozřejmě se oslav zúčastnili i členové Republikového výboru Okresní organizaci ČSV Zdeněk Pop a za OO ČSV Kutná Hora Jiří Vorlíček.
Na závěr slavnostního setkání Jiří Vorlíček představil své výrobky a pomůcky usnadňující práci včelařů. Následovala komentovaná prohlídka kláštera s  Vladimírem Rišlinkem, ředitelem Regionálního muzea v Kolíně.
Oslavy provázely výtvory dětí z místních mateřských a základních škol samozřejmě na téma včela. Také výzdoba sálu jako místa setkání včelařů byla stylová.

Všichni si sobotní odpoledne v klášteře užili, mnoho nového se dozvěděli, ale hlavně se sešli a popovídali si. A to je v dnešní elektronické a přetechnizované době co říci.

 


Mgr. Jarmila Machová

 

 


Zásmuky - oslavy 100 let