Zase to Včelpo!

28. 2. 2018

Vážení přátelé,

v médiích proběhla čerstvá zpráva o tom, že SZPI objevila ve skladu na Olomoucku 31,5 tun medu ve spotřebitelském balení s etiketami Včelpa mj. se šaržemi vyrobenými v r. 2015, tj. za bývalého jednatele, u nichž laboratorní rozbor při předchozích kontrolách SZPI a SVS potvrdil přítomnost reziduí antibiotik a měly tak být zlikvidovány ve spalovně (tiskové prohlášení SZPI viz příloha).

Český svaz včelařů podal již před více než dvěma lety trestní oznámení v souvislosti s „hospodařením“ ve společnosti. Prozatím s žádným výsledkem. Po nástupu nového jednatele v březnu 2017 a po provedení podrobných inventur byly zjištěny schodky v řádech desítek tun medu a jednotek tun vosku. A dochází k dalším a dalším zjištěním, které vzbuzují podezření ze spáchání majetkových trestných činů. Padají další a další trestní oznámení. Nález medů na Olomoucku vítáme. Je to důležitý posun při vyšetřování trestných činů, které byly ve společnosti zřejmě dlouhodobě před odvoláním tehdejšího jednatele páchány, a očekáváme, že policie již bude postupovat mnohem rychleji v objasňování trestné činnosti ve Včelpu.

Je jen smutné, že se vše, tedy i nález závadných medů, dá mediálně obrátit proti nám. Jako by svaz nebo včelaři byli ti, kteří vše způsobili. A dají-li naše některá „objektivní“ média bezprostředně za zprávu o nalezených medech informaci o dotacích pro včelaře, pro svaz, jaképak reakce to v posluchači vyvolá?? Stačí se podívat na diskuze pod články, které komentují tiskovou zprávu SZPI. A přitom je to český med, Český svaz včelařů a my včelaři, kdo jsme kauzou Včelpo nejvíce poškozeni. Proto se snažíme spolu s Policií ČR zjistit, kdo to způsobil, kdo nás poškodil, a chceme, aby byl viník potrestán.

Vím, trvá to již dlouho, ale nesmíme to vzdát.

Mgr. Jarmila Machová

předsedkyně ČSV, z.s.