Dřív, než bude pozdě, mezinárodní konference o sršni asijské

26. 2. 2023

Ve velké zasedací síni Státní veterinární správy ČR se 23.2.2023 konala mezinárodní konference v rámci projektu Erasmus+ pod patronací Střední odborné školy Pod Bánošom (Banská Bystrica) a Pracovní společnosti nástavkových včelařů. Připojit se mohli i zájemci online.

Sršeň asijská (Vespa velutina) je invazní druh pocházející z jihovýchodní Asie. V roce 2004 byla náhodně zavlečena do Francie, a od té doby se rychle šíří do dalších zemí. V současné době se vyskytuje v Itálii, Španělsku, Portugalsku, Německu, Belgii, Nizozemsku, Velké Británii a Švýcarsku.

Sršeň asijská na rozdíl od naší sršně obecné je považována za vekou hrozbu pro evropské včelařství, protože včela medonosná představuje významný podíl její potravy, to až 70%.

Problematiku reálného nebezpečí proniknutí sršně asijské na naše území z různých pohledů (legislativního, biologického, praktických zkušeností) okomentovali ve svých vystoupeních naši přední i zahraniční odborníci.

Nechyběly především informace z hlediska monitorování, tlumení a prevence, nástroje na zpomalení šíření, a také kde a jak nahlásit výskyt sršně asijské.

Dodnes i přes zkušenosti ze zemí, kde se sršeň asijská vyskytuje, není známo úplné řešení. Podle Jana Ondrasika, včelaře, který ve Francii včelaří, zaznamenala Francie v roce 2022 ztráty včelstev více než 50%. Včelaři tam jsou v tomto směru bez jakékoli podpory úřadů, nejsou žádné kompenzace za ztráty na včelách. Zdůraznil, že máme čas se na příchod tohoto nepůvodního invazivního druhu připravit. Máme informace, jak hledat hnízda, jak je likvidovat. Tady je klíčová aktivita nás včelařů. Všímat si okolí stanovišť, sršních hnízd, ověřovat, zda nejde o hnízdo invazního druhu, navštěvovat vzdělávací akce a šířit informace dále mezi veřejností.

Nejen pro včely, ale také pro člověka je sršeň asijská nebezpečná. Na rozdíl od naší 'hodné' sršně obecné pronásleduje člověka až 300 m, dokud nebodne. Její žihadlo je velmi bolestivé, rána silně otéká a je schopna bodat opakovaně.

O tom, jak se připravují na sršeň asijskou, hovořili i hasiči, kteří již problém řešili při mezirezortním jednání s Ministerstvem zemědělství, Ministerstvem životního prostředí a Hasičským záchranným sborem. Připravuje se metodika likvidace sršně asijské, jejich hnízd.

Příroda si sama s problémem neporadí. Přirozené nepřátele ve zvířecí říši sršeň asijská v Evropě v podstatě nemá, a naše včela medonosná se neumí tomuto nepůvodnímu druhu bránit.

Včely nám pomáhají odnepaměti, nyní ony potřebují naši pomoc. Ještě máme trochu času se připravit.

Podrobné informace o sršni asijské (brožuru a leták) naleznete ZDE.

 

Mgr. Jarmila Machová