Medový večer, jak má být

18. 1. 2024

Dne 17. ledna 2024 se v Poslanecké sněmovně Parlamentu České republiky konal Medový večer, a to již po sedmadvacáté. Zástupci Českého svazu včelařů se zde setkali s poslanci Zemědělského výboru Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR (ZEV) a Podvýboru ZEV pro myslivost, rybářství, včelařství, zahrádkářství a chovatelství. Pozvání přijali i další poslanci a zástupci Ministerstva zemědělství ČR. I když právě probíhalo mimořádné zasedání Poslanecké sněmovny Parlamentu, udělali si poslanci alespoň chvilku čas na pár slov.

V úvodu promluvili Ing. Michal Kučera (předseda ZEV) a Ing. Josef Kott (předseda podvýboru ZEV). Ocenili práci Českého svazu včelařů, i včelařů samotných. Je jisté, že zemědělství a naše příroda se bez včel neobejde. I když ekonomická situace stále není dobrá a dotace letos ještě neporostou, je zde předpoklad postupného zlepšení. Ing. Kott navíc ocenil výkony našich včelaříků, když na mezinárodním setkání mladých včelařů IMYB náš tým obsadil ve včelařských disciplínách první místo v konkurenci třiceti států. Z projevů vyzníval optimismus, kterému chceme věřit.

Předsedkyně ČSV, z. s. Mgr. Jarmila Machová v úvodu vzpomněla na Ing. Josefa Mandíka, bývalého poslance, předsedy podvýboru ZEV a dlouholetého předsedy a čestného člena ČSV, který tradici medových večerů založil. Je až neuvěřitelné, že se nad skleničkou medoviny scházíme s kovidovou přestávkou již 27 let. Nechybělo ani poděkování poslancům za pomoc za zachování daňového zvýhodnění pro zájmové včelaře, které původně konsolidační balíček měl zrušit.

Připíjelo se samozřejmě medovinou, na stolech byly medové perníčky a medovník a povídalo se. O čem jiném než o včelách, medu a včelaření. Byl to zkrátka medový večer, jak má být.

Mgr. Jarmila Machová

 

 

 


Medový večer, jak má být 17.1.2024