V Litoměřicích zahájen 47. ročník tradiční výstavy Zahrada Čech

9. 9. 2023

V pátek 8. 9. 2023 byl zahájen již 47. ročník dnes již prakticky legendární výstavy Zahrada Čech. Oblíbený podzimní veletrh je zaměřený především na zahrádkáře, chalupáře, kutily, zahradníky a milovníky přírody.

Ale na své si přijdou i další návštěvníci, neboť výstavní stánky vedle klasických cibulovin, sadby, květin, stromků, zahradní techniky a potřeb, hnojiv a postřiků nabízejí vše, co je potřeba na chalupu nebo dům i ze sortimentu stavebních materiálů, bytových doplňků a tepelné techniky. Pestrou nabídku rozšiřují stánky s gurmánskými zážitky od slovenských či holandských sýrů, maďarské klobásy až pro právě v těchto dnech vyhledávaný burčák.

Na návštěvníky výstavy, kterou slavnostně zahájili mimo jiné mistr zemědělství Marek Výborný, předseda Zemědělského výboru Parlamentu ČR Michal Kučera, starosta Litoměřic Radek Löwy a za ČSV jeho tajemník František Krejčí, čeká v šesti dnech i bohatý doprovodný program. Například Den s časopisem Receptář respektive Zahrádkář, talk show Yvetty Blanarovičové, vystoupení zpěvačky Světlany Nálepkové, vyhlášení soutěže Regionální potravina Ústeckého kraje 2023 a mnohé další.

Výstava, jejíž brány jsou otevřeny vždy od 9 do 17 hodin, trvá do 13.9. a hned v úvodní den se těšila obrovskému zájmu návštěvníků. „Největší nápor je ale vždy tradičně v sobotu,“ říkají ze svých letitých zkušeností litoměřičtí včelaři Jan Masopust a Petr Musil. Prvně jmenovaný, předseda OO ČSV Litoměřice, je dobrou duší i tahounem místních včelařů v jedné osobě. Spolu s přítelem Musilem je u účasti včelařů na Zahradě Čech po několik desítek let. „Zpočátku, ještě před rokem 1989, byla naše účast velmi skromná, měli jsme tu jeden dva stánky,“ vzpomíná Jan Masopust. Po roce 1990 dokonce došlo k několikaleté pauze a výstava byla bez včelařů. „Nebyl zájem,“ dodává Petr Musil, „ten se zvedl až koncem devadesátých let. Od té doby je včelařská expozice vždy v pavilonu D.“

A nabídku tam návštěvník najde skutečně bohatou: od tradičního medu květového, lesního, akátového či pastového, přes medovinu, voskové svíčky, medové perníky, včelí produkty, přípravky pro apiterapii, včelařské pomůcky a potřeby až po vynikající medové pivo. Nechybí živé včely především coby lákadlo pro děti, ale matku s velkým zájmem hledají i dospělí, a také expozice SOUV-VVC, o.p.s. Nasavrky, které tradičně celou včelařskou část výstavy připravovalo jak jinak než ve spolupráci s OO ČSV Litoměřice.

Hlavním partnerem včelařské expozice je pro letošní rok skupina ČEZ. 

Petr Kolář


Zahrada Čech 2023