Včely jsou nepostradatelné. Podle europoslanců si jejich chovatelé zaslouží více peněz

20. 2. 2018

Vyšší dotace, větší boj proti včelím parazitům, jasnější označování produktů a posílená kontrola proti pančovanému medu. Tak si Evropský parlament představuje budoucnost včelařství v EU. Česko na tom není tak špatně, reformy však uvítá.

Včelařství a produkty z něj (tedy nejen med, ale i vosk nebo mateří kašička) jsou v EU velmi populární. Potýká se však s několika problémy, jako je například úhyn včel způsobený užíváním pesticidů v zemědělství či působením škůdců, proti nimž zatím neexistují účinné látky. Evropští včelaři jsou navíc ohroženi levnými a často méně kvalitními dovozy medu.

EP žádá zvýšit evropské dotace pro včelaře v souladu se skutečným zvýšením stavů včelstev.

Současných 36 milionů eur, které jsou z unijní kasy vyčleněny na národní včelařské programy, podle europarlamentu nestačí na zachování stavu včelstev. Požaduje proto jejich zvýšení po roce 2020 na minimálně 47 milionů eur.

Evropské dotace pokrývají polovinu celkové částky, která je pro včelaře z jednotlivých členských států vyčleněna, zbytek je hrazen z národních rozpočtů. Například čeští včelaři dostávají od Unie v rámci současného tříletého programového období (2017 – 2019) kolem 1 250 510 eur ročně (přes 32,5 milionu korun). Výše dotace se v jednotlivých členských státech odvíjí od počtu aktivních včelařů.

Celý článek portálu EurActiv.cz naleznete zde

Zveřejněno 20.2.2018