COLOSS: Monitoring úspěšnosti zimování včelstev 2018/19

7. 5. 2019

Do 20. května 2019 máte možnost vyplnit dotazník, díky kterému vědci zjišťují, jak v ČR i celé Evropě přezimovala včelstva a analyzují souvislosti, které se týkají zdraví a vitality včelstev. Vyplnění dotazníku zabere jen 15 minut času. Jak potvrdili i dřívější účastníci studie, díky dotazníku začali přemýšlet, co by sami ve svém provozu mohli přehodnotit, mají možnost účastnit se seminářů se zahraničními lektory a zároveň tím přispívají k rozsáhlejšímu poznání ve včelařství. Studii vedou vědci z Univerzity Palackého v Olomouci, kteří také vyhodnocují anonymní odpovědi dotazníku.

Letos organizátoři studie vyberou 40 respondentů, kterým zdarma vyšetří včely na přítomnost 5 nejrozšířenějších včelích viróz. Údaje o vybraných včelařích, kteří poskytnou vzorky, zůstanou pouze u garanta projektu, od kterého se také daní včelaři dozví své výsledky. Celkové výsledky budou zveřejněny v anonymizované podobě. Detaily jsou zde. Jednotliví včelaři získají výsledky o situaci ve svých chovech a vědci budou moci zpřesnit své analýzy díky laboratorním vyšetřením.

Zapojte se, má to smysl! Dotazník i již publikované výsledky jsou na www.coloss.cz a shlédněte taky prezentaci na www.coloss.cz/story.