Oblastní kolo soutěže Zlatá včela pro Středočeský kraj a Prahu

29. 4. 2019

I přes velmi nepříznivou předpověď se počasí nakonec nad dětmi slitovalo a dokonce vykouklo i sluníčko. Na 86 dětí se tak mohlo zvesela pustit do práce – plnění úkolů v tradičních včelařských disciplínách.

Jednotlivá stanoviště provedla děti po celém centru města, a tak mnohým vyhládlo a zdolaly i výbornou svíčkovou se šesti knedlíky.

Dvě stanoviště byla umístěna v prostoru místní ParaZOO ochránců přírody, a tak měly děti čas si prohlédnout celou řadu zachráněných zvířat, kterým ale jejich hendikep brání ve vypuštění zpět do volné přírody. U dětí jednoznačně zabodovala vydra nebo rys.

Po návratu čekalo na děti v zahradě Spolkového domu překvapení v podobě povídání o životě sov a dravců. Nejen že si mohly prohlédnout 10 živých opeřenců, mezi nimiž nepochybně dominoval orel a výr, ale při ukázce lovu byly menší děti doslova nadšené. Ovšem ty většího vzrůstu měly občas trošku obavy, zda přelety těsně nad jejich hlavami skončí úlovkem předem připravené orlí potravy, nebo zda přijdou o svou zelenou soutěžní kšiltovku.

Dospělý doprovod si čas zkrátil výletem do Vodního domu na přehradě Želivka a nedaleké expozice Včelí svět v Hulicích.

Odpoledne se děti dočkaly cen, a protože se všechny snažily, tak nikdo neodešel s prázdnou.

Ve starší kategorii zvítězil již ostřílený Lukáš Zeman z domácího včelařského kroužku Vlašim, jen těsně následovaný svým bratrem Honzou. V kategorii mladších žáků zvítězila Helena Bendová.

Ceny výhercům předal Miloslav Peroutka, místopředseda ČSV i starosta města Vlašimi Luděk Jeništa.

Ti nejlepší starší žáci si odnášeli celé úlové sestavy, rojáky, přířezy, dýmáky, klobouky či rukavice i včelařskou literaturu, mladší byli navíc nadšeni z půvabných hmyzích hotelů pro včelky samotářky nebo luxusního čmelína pro rozšíření spektra opylovatelů žijících na jejich zahradách.

Ti nejlepší se již těší na celostátní kolo v Nasavrkách.

AUTOR: Hana Chmelová

Článek a fotogalerii Benešovského deníku naleznete zde