Olomoucký kraj rozdělí na podporu včelařů 1,12 milionu korun

5. 6. 2018

Olomoucký kraj rozdělí letos mezi včelaře 1,12 milionu korun. Poprvé kromě začínajících včelařů rozdá dotace i zkušeným chovatelům, kterým pomůže například s nákupem potřebného vybavení. Kraj měl původně na tento program vyčleněn milion korun, zájem včelařů byl však vyšší, o dotaci se přihlásila více než sto zájemců. Částku se proto dnes rada rozhodla zvýšit, řekl dnes novinářům náměstek hejtmana Milan Klimeš (ANO). Chovatele kraj podporuje již několik let.

'Loni jsme měli dotační titul pro začínající mladé včelaře a bylo to 400.000 korun. Na jednu žádost byla dotace ve výši 10.000 korun. Ta zůstala i letos, ale rozšířili jsme to o další dotační titul pro stávající včelaře, na který jsme dali 600.000 korun. Celková dotace pro včelaře tak byla milion korun,' uvedl náměstek Klimeš.

O podporu se z řad chovatelů přihlásilo 57 začínajících včelařů a 59 žádostí přišlo od zavedených včelařů. 'Po administraci těchto žádostí jsme zjistili, že celkový součet je 1,121 milionu korun. Na dnešní radě jsme rozhodli, že o 121.000 korun požádáme zastupitelstvo kraje, aby peníze uvolnilo z rozpočtové rezervy. Chceme uspokojit všechny žádosti, které byly v pořádku,' doplnil náměstek.

Cílem dotací je zvýšit počet a kvalitu včelstev v regionu. Již dříve zástupci kraje uvedli, že úbytek včelstev je evropským problémem. Příspěvek byl původně určen začínajícím včelařům starším 18 let s trvalým bydlištěm v Olomouckém kraji, kteří dosud nevlastnili žádná včelstva. Aktivní včelaře podpoří kraj poprvé. Chovatelé včel budou moci peníze použít na pořízení včelstev a potřebného vybavení. Podle náměstka Klimeše jde například o chovatele, kteří o včelstvo přišlo kvůli varroáze či jiným nemocem. 'Včelstva v dnešní době hodně zmizela, hynou různou změnou životního prostředí a nemocemi. Snažíme se, aby se dostala zpět do naší krajiny,' dodal náměstek. 

Olomoucký kraj podporuje začínající včelaře od roku 2008. Například v roce 2016 uspělo v tomto dotačním programu pět desítek žadatelů z řad včelařů.

Převzato z portálu Agris