Setkání včelařské mládeže V4

23. 7. 2018

Spolupráce svazů zemí Visegradské čtyřky se projevila i na poli práce s mládeží. Ve dnech 16. – 20.7. se v Nasavrkách konal 1. ročník Setkání včelařské mládeže V4. Bohužel jsme se nakonec museli obejít bez účasti Polska, ale věříme, že v dalších letech už bude čtveřice kompletní.

Česko a Slovensko vyslalo po deseti soutěžících, z Maďarska dorazili čtyři mladí včelaři. Věkové rozmezí účastníků bylo od 12 do 17 let. Děti soutěžily v mezinárodních týmech, kde nejprve cestou na včelnici Libáň řešily deset úkolů zadaných v angličtině a poté ještě cestou do přírodní rezervace Peklo luštily včelařskou šifru a cvičily svoje pozorovací schopnosti. Úkoly byly promyšlené tak, aby opravdu donutily včelaříky mezi sebou spolupracovat. Jedním z úkolů bylo například zakreslení částí těla včely, s tím, že jednotlivé části těla byly napsané vždy jiným jazykem zúčastněných zemí. Všichni si s tím poradili na výbornou, je vidět že jazyková bariéra zde opravdu nehrála velkou roli. Vítězný tým se skládal z Jakuba Heicla (ČR), Štefánie Farkašové (SR), Kristiána Karaby (SR), Dániela Maye (HU), Benedikta Palaje (SR) a Jana Kubelky (ČR).

Jedno dopoledne bylo věnováno i soutěži národních týmů, kde zvítězil domácí tým České republiky, stříbro vybojovali Slováci a třetí místo si domů vezou maďarští včelaři. Kromě soutěžení na děti čekal i poznávací a kulturní program. Společně jsme navštívili Keltské oppidum, totemy v Pekle a v rámci celodenního výletu jsme se podívali do Včelího světa a Vodního domu v Hulicích, prošli jsme se po přehradě Želivka a zavítali do Vodáckého muzea na zámku Zruč nad Sázavou.

Celé setkání se neslo ve velmi přátelské atmosféře a poslední den při večerním fotbalovém utkání ani nebylo poznat, že se na hřišti pohybují hráči ze tří zemí, všichni společně krásně komunikovali a kamarádili se. Jsem velmi ráda, že se tento projekt podařilo rozběhnout a už teď se těším na další ročník, který se s největší pravděpodobností bude konat v Budapešti.

Další fotografie zde

Veronika Šebková


Setkání včelařské mládeže V4