Včelařské učiliště v Nasavrkách má nový apidomek

29. 4. 2024

Již jsme si zvykli, že v prostorách Středního odborného učiliště včelařského – včelařského vzdělávacího centra, o.p.s. v Nasavrkách nacházíme stále něco nového. A je to tak dobře, protože je třeba studentům a včelařské i nevčelařské veřejnosti  nabídnout maximum informací a praktických ukázek z dnešního moderního včelařského světa. 

V pátek 26.4.2024 byla slavnostně otevřena nová učební pomůcka - apidomek. Realizaci apidomku zajistil u polského výrobce pan Karel Ostárek, lektor včelařství. Slavnostního setkání se účastnili zástupci zřizovatelů učiliště – Ministerstvo zemědělství ČR a Českého svazu včelařů, osobnosti veřejného života města Nasavrky, Pardubického kraje, Zařízení služeb MZe, s.p.o., s kterým učiliště spolupracuje při realizaci projektu „Medové snídaně“, zástupce parlamentního Podvýboru pro myslivost, rybářství, včelařství, zahrádkářství a chovatelství, hosté ze Slovinského svazu včelařů a zástupce obchodního řetězce PENNY. Bez posledního jmenovaného by tento den nenastal, protože to byla právě spolupráce PENNY a včelařského učiliště v Nasavrkách trvající již několik let, která přinesla impuls a zejména finance k tomu, aby nový apidomek obohatil arboretum učiliště.

Symbolickému přestřihnutí pásky předcházela krátká prezentace Jiřího Zigala o tom, co vlastně apidomek je, že umožňuje blízký, a přitom bezpečný kontakt člověka se včelami, a jaké má pobyt v něm blahodárné účinky. Člověk je v dosahu nejintenzivnějšího včelího záření a může zde využít včelího potenciálu pro ozdravení organismu a regeneraci těla. Jde v podstatě o formu alternativní medicíny pomocí včel – apiterapie.

Počasí objednal a vlastně celou akci zorganizoval jako poděkování partnerovi učiliště obchodnímu řetězci PENNY pan ředitel učiliště Josef Lojda nadstandardně. Po studených dnech včely čile vylétaly z úlů v apidomku a hřály se na sluníčku. Všichni jsme si užili krásný čas s milými lidmi v krásném prostředí se včelami. Připili jsme jim na zdraví a už se těšíme, co pro nás příště pan ředitel připraví za novinku.

Mgr. Jarmila Machová


Apidomek SOUV-VVC Nasavrky 2024