Včelaři z Písecka hodnotí: Med z letošní sezonní snůšky je nebývalou raritou

30. 8. 2018

„Letošek byl pro mě horší než loni, ale lepší než jiná léta, takže průměrný. Neřekl bych, že sucho mělo přehnaně výrazný vliv. Jaro totiž bylo celkem slušné s dostatkem vláhy a pamatuji si na daleko horší roky. Nektaru bylo samozřejmě trochu méně, problémem spíš byl fakt, že se nevytvořila medovice pro lesní med, který u nás chyběl. Že les nemedoval možná trošku ovlivnilo i letošní výnos,“ vysvětluje Pavel Sláma, předseda okresního výboru Českého svazu včelařů v Písku.

Kvalitu květového medu si ale chválí. „Hodně medovala lípa, která nedávala med už léta. Ani včelaři starší, než jsem já, to nepamatují,“ uznává a za pravdu mu dává i referentka pro chov včel Jaroslava Olžbutová.

„Lipový med měl opravdu voňavou a krásnou chuť lípy. To je opravdová rarita letošního roku. My jsme měli hodně medu i z květů jabloní, protože včely byly dost brzo silné, takže i s klasickým květovým medem jsme spokojeni. Další snůšky jsou ale na přírodě a letos se to s lípou povedlo pěkně,“ pochvaluje si Jaroslava Olžbutová.

Zdroj: Písecký DENÍK