Setkání včelařských kroužků mládeže

12. 8. 2018

V srpnu se do SOUV Nasavrky sjeli včelaříci z celé České republiky. Ze 70 mladých včelařů, účastnících se elektronické soutěže časopisu Včelařství, která probíhala od ledna do června, bylo vybráno 26 nejlepších soutěžících.

 Ti byli pozváni do Nasavrk v termínu od 6. do 9. 8. 2018. Bohužel z důvodů letních dovolených a táborů se setkání účastnilo pouze 9 dětí. Sešli se zde zástupci VKM Dubenec, VKM Včeličky z Jedničky Dvůr Králové nad Labem, VKM Včelaříci Rovensko, VKM Jimramov, VKM Uherský Brod, VKM Žarošice a VKM Třebenice. Na včelaříky čekala včelařská olympiáda, v níž soutěžili jak v rámci jednotlivců, tak jako týmy. Mezi disciplíny patřilo například stloukání rámků, přenášení nektaru, luštění včelařské 'velkodoplňovačky' či zakreslování rostlin z arboreta do slepé mapy.

V týmové soutěži zabodovala skupina 'Strážkyň' ve složení Michal Dohnal (VKM Dubenec), Martina Teclová (VKM Žarošice) a Pavla Šafrová (VKM Jimramov). Se soutěží jednotlivců se nejlépe vypořádala Eliška Šebková (VKM Dvůr Králové nad Labem), druhé místo obsadila Anna Zalabáková (VKM Třebenice) a bronz si odváží Pavla Šafrová (VKM Jimramov).

Děti samozřejmě po celou dobu setkání nejen soutěžily. Společně jsme se vypravili na exkurzi na včelnici Libáň a také na celodenní výlet 'Po stopách Keltů', kde jsme se podívali do keltského archeoskanzenu a do keltské expozice na zámku Nasavrky. Včelaříky také čekala spousta zábavných her a samozřejmě závěrečný táborák s kytarou.

Velký dík patří Janu Podpěrovi, jenž soutěž v časopisu Včelařství chystal a připravil i disciplíny do včelařské olympiády. Poděkování si také zaslouží trojice instruktorů, kterými byli Dan Matuška, Hana Šrámková a Jakub Vlach, kteří se podíleli na hladkém průběhu celého setkání.

Od září se spouští další kolo soutěže, tak doufáme, že se zúčastní ještě více včelaříků než letos, a že i na příštím setkání VKM, které je naplánováno na pozdimní prázdniny 2019 se nás sejde více. Těšíme se na Vás!

Celou fotogalerii ze setkání naleznete zde

Veronika Šebková


Setkání VKM