O víkendu proběhly Medové slavnosti na Hrádku u Nechanic

2. 7. 2018

Dne 30.6.2018 se uskutečnil 2. ročník Medových slavností na Hrádku u Nechanic. Spojení propagace včelařství, medu a dalších včelích produktů a apiterapie s krásným okolím zámku byl výborný nápad. Tak proč jej nezopakovat a ještě něco nového nepřidat.

Základní organizace Českého svazu včelařů Nechanice, organizátor akce, se úkolu zhostila na jedničku. A měla to letos náročné, protože medové slavnosti pojala i jako oslavu 130 let od svého založení a 790 let od první zmínky o Nechanicích. Na ploše zámeckého parku jste mohli nejen ochutnat různé druhy medů, ale také např. tradiční snídani – chléb s máslem a medem, vidět živé včely ve skleněném úlu, také vytáčení medu probíhalo před očima návštěvníků, prodávala se medovina i medová zmrzlina. A protože jsme byli hosty na zámku, přivítal nás pan hrabě Harrach s manželkou a doprovodem, nechyběly ukázky tradičních řemesel a dobová kapela Bohemian Bards. Všechny jistě nejvíce okouzlilo vystoupení dětí z MŠ Osice, které si připravily pásmo o životě včel tak, jak jej vidí právě ony. A tak jsme se dozvěděli, jak je to s namlouváním matky a trubců a tancováním včeliček do kruhu a do osmiček, to vše doprovázeno krásnými písničkami o včelkách.

Tak jako loni nechybělo pódium, kde se odehrávaly vystoupení hudebních skupin, dětí a také krátké přednášky na včelařské téma. I Český rozhlas Dvojka se přijel podívat a přiblížit posluchačům, jak se prezentují místní včelaři a jak se baví celé rodiny na Hradecku.

Počasí se povedlo, návštěvníků bylo všude plno a dozvěděli se mnoho o českém včelařství, o medu a také o činnosti včelařské organizace. Tak zase za rok nashledanou.

Mgr. Jarmila Machová


Medové slavnosti Hrádek u Nechanic