Základní organizace Brandýs nad Orlicí slaví 90 let

18. 6. 2023

V průběhu 16. a 17. června 2023 se na zámku v Brandýse nad Orlicí slavilo. Základní organizace Brandýs nad Orlicí si letos připomíná 90 let od svého založení, tehdy pod názvem Včelařský spolek pro Brandýs a okolí.

Pátek byl věnován hlavně dětem. Výstavu „Včely v Brandýse a okolí“, tj. jak se včelařilo před sto lety a dnes, o včelí pastvě a včelích produktech, navštívilo 240 dětí. Mohly si také vyrobit svíčku z včelího vosku, vyslechly si povídání o životě včel a prošly si včelí stezku.

V neděli byl za účasti hejtmana Pardubického kraje JUDr. Martina Netolického, Ph.D., a starostů z Brandýsa nad Orlicí a okolních obcí, zasazen pamětní strom jerlín japonský. Proč zrovna jerlín? O sázení jerlínů se psalo ve staré kronice, tak proč u tohoto krásného stromu, který dává pastvu včelám v podletí, nezůstat.

Strom byl zasazen před přírodním bludištěm – Labyrintem inspirovaným knihou Jana Ámose Komenského Labyrint světa a ráj srdce. Procházet uličkami z habrů, najít střed a pak se vrátit zpět není vůbec lehké. A tak jsme chvíli bloudili. Mezitím děti sledovaly divadelní představení s názvem 'Zpívající včelí medvídci'.

Pana hejtmana a starosty po zasazení stromu čekala ochutnávka letošních medů členů spolku. Nejvíc chutnal med Jaromíra Voženílka, jednatele ZO Brandýs nad Orlicí.

Organizátoři nezapomněli ani na své dlouholeté členy, kteří se zasloužili o rozvoj organizace. Zvláštní poděkování se dostalo Josefu Papáčkovi, dobré duši organizace, který dostal sochu sv. Ambrože, patrona včelařů.

Poté následovala přednáška Ing. Dalibora Titěry na téma „Včelí pastva“ a velmi aktuální „40 let včelaření s varroázou“.

Byl to bezva den s milými lidmi, kteří mají rádi včely a med.

Děkuji všem organizátorům a sponzorům, kteří svými dary pomohli uskutečnit toto krásné setkání, a snad se uvidíme zase za deset let, kdy by měl nově zasazený jerlín kvést. Tak držím palce.

Mgr. Jarmila Machová


Základní organizace Brandýs nad Orlicí slaví 90 let