Fotografická soutěž Včela a člověk má za sebou nultý ročník

25. 2. 2020

O předposledním únorovém víkendu se v Národním zemědělském muzeu uskutečnilo slavnostní vyhlášení vítězů fotografické soutěže Včela a člověk. Vítězem se stal Jan Bohuňovský.

Soutěž, která se konala pod záštitou ministra zemědělství Miroslava Tomana a předsedkyně ČSV, z.s., Jarmily Machové, se zrodila na podzim loňského roku mezi pražskými včelaři. Jejími iniciátory a posléze i organizátory byli Andrea Hovorka a Gustav Uváčik. Z přihlášených fotografií vybrala deset nejlepších snímků odborná porota ve složení Veronika Souralová, ředitelka soutěže Czech Press Photo, Jarmila Machová, Petr Kolář, redaktor časopisu Včelařství, Andrea Hovorka a Gustav Uváčik, oba zástupci Městského výboru ČSV v Praze. Podělilo se o ně sedm včelařů-fotografů, z nichž pak porota určila konečné pořadí.

Na první příčce se umístil Jan Bohuňovský, druhý skončil Martin Máslo a třetí místo obsadila Eva Kodetová. Speciální cenu Včelař 2020 za přínos fotografie do oboru včelařství získala Věra Kuttelvašerová-Stuchelová. Ceny vítězům předali mj. předsedkyně ČSV Jarmila Machová, starostka Prahy 17 Jitka Synková, senátor Jiří Dienstbier, filharmonik Pavel Herajn nebo Petr Šístek z firmy Etiketynamed.cz.

Hlavní cenu, kterou věnovalo Czech Photo Center, představoval víkendový pobyt pro dvě osoby v rekreačním středisku Monínec. Druhou brunch pro dva v luxusní restauraci Zlatá Praha v hotelu InterContinental a třetí pak dvě vstupenky na koncert České filharmonie. Ale to nebylo všechno. Vedle těchto cen obdrželi nejen vítězové, ale i soutěžící na dalších místech ještě další pozornosti: včelařský klobouk a rukavice, skleněnou včelu, diplom, deku z Nadace Terezy Maxové a víno z vinařství Marcinčák. Takže zkrátka nepřišel nikdo.

Poděkování patří nejen organizačnímu týmu z Městského výboru ČSV, z.s., ale i Národnímu zemědělskému muzeu za propůjčení prostoru k uskutečnění slavnostního vyhlášení. Stranou nemohou zůstat ani malí a mladí muzikanti ze ZUŠ Blatiny Rozálie Vacková, Antonín Ševčík, Sofie Teodorovičová a Tom Hovorka, v jejichž podání zazněly skladby od Antonína Dvořáka přes G. F. Händela či W. A. Mozarta až po Metallicu.

Vždycky jsem si myslela, že naši včelaři jsou koumáci, zlepšovatelé a vynálezci. Ale dnes vidím, že jsou i fotografové,“ uvedla v krátkém proslovu Mgr. Jarmila Machová. „Už se těším na fotografie, které uvidíme v rámci oficiálního prvního ročníku soutěž Včela, a člověk.“

Pokud se chcete na vítězné fotografie podívat ve velkoformátovém provedení, máte možnost v Národním zemědělském muzeu, kde bude probíhat jejich prezentace až do 16. 3. 2020. Následně se výstava přesune do Obchodního centra Černý most, kde bude k vidění od 17.3. do 30. 4. 2020.

Petr Kolář


Včela a člověk


Slavnostní vyhlášení vítězů fotografické soutěže Včela a člověk