Jak jsme čipovali včely

14. 5. 2023

Česká zemědělská univerzita ve spolupráci s Výzkumným ústavem včelařským uspořádala 13.5.2023 v prostorách České zemědělské univerzity v Praze workshop s názvem „Bakterie – přátelé nebo nepřátelé včel?“ Zájem o účast byl veliký a během pár dní byla kapacita vyčerpána.

Jak už název napovídá vše se točilo kolem bakterií. Včely mají ve svém trávicím traktu miliardy bakterií, se kterými jsou evolučně spjaty a které jim zajišťují přísun vitaminů, odbourávají toxiny, a posilují imunitu. Oproti tomu jiné bakterie mohou způsobovat onemocnění. Jaký je vztah mezi těmito organismy a včelami, a jak toho využít v praktickém včelaření? Jaký výzkum probíhá na našich univerzitách v souvislosti se včelami? Na tyto otázky se snažili účastníkům odpovědět vědci čtyř výzkumných týmů, ČZU – doc. Jaroslav Havlík, UP v Olomouci Dr. Jiří Danihlík, MU v Brně – doc. Pavel Hyršl a Výzkumného ústavu včelařského – MVDr. Martin Kamler.

Pokud jde o nové trendy výzkumu zaujala též prezentace doc. Jana Kazdy, ČZU – Čipované včely, využití nukleární magnetické rezonance při výzkumu zdraví včel a kvality včelích produktů představil doc. Jaroslav Havlík, oba z ČZU. Účastníci si na závěr mohli vyzkoušet v laboratorních podmínkách například izolaci včelích bakterií, odběr hemolymfy, analýzu medoviny a medu s pomocí nukleární magnetické rezonance a také čipovat včely. Čipy jsou veliké asi 1mmx1mm, lepí se na záda včely jako takový malý baťůžek, který ji nijak neomezuje (viz fotografie níže). Zařízení u česen zaznamenává výlety jednotlivých čipovaných včel a jejich návraty. Škoda, že je nemůžeme sledovat kam a na co létají. Podle doc. Kazdy byly prováděny zkoušky sledování pohybu čipovaných včel s použitím vojenských radarů. A výsledek? Je jednodušší sledovat povrch Marsu než pohyb včel v přírodě.

Na závěr workshopu si účastníci prošli univerzitní botanickou zahradu a potěšili se zejména bohatou včelí pastvou.

Doufejme, že tato úspěšná akce nezůstane osamocena. Je přece tolik témat ke zkoumání života včel.

Prezentace (Google Drive):

Mgr. Jarmila Machová


Jak jsme čipovali včely