Chovatelé bojují se včelím morem. V Moravskoslezském kraji je osm ohnisek nákazy

4. 6. 2018

V různých ohniscích v rámci Moravskoslezského kraje onemocněly od jednoho do desítek včelstev. „Roje o 50 000 – 60 000 jedincích museli včelaři zlikvidovat,“ sdělila redaktorka České televize Denisa Kotková.

V okrese Frýdek - Místek evidují nakažená včelstva veterináři například v obcích Myslík, Třanovice či Kozlovice. V posledně zmiňované obci jsou podle krajské veterinární správy dvě ohniska. „Chovatelé museli spálit přes tři desítky včelstev,“ dodala Denisa Kotková.

V ochranných pásmech, která veterináři vyhlásili v okolí postižených regionů, se aktuálně chová 200 včelstev. Jejich majitelé je nesmějí přesouvat mimo vyhrazenou ochrannou oblast, při přesunu v rámci pásma musejí mít souhlas krajské veterinární správy.

Veterináři loni prověřili stovky chovů

Loni veterináři v Moravskoslezském kraji zjistili výrazně méně případů včelího moru než v předchozích letech. V roce 2017 se jednalo o 22 případů, předloni 35 a před dvěma lety 71 případů.

„Pokles byl způsoben plošným vyšetřením včelstev v Moravskoslezském kraji v roce 2015 a likvidací nakažených včelstev a stanovišť s výskytem moru včelího plodu,“ sdělil již dříve mluvčí Státní veterinární správy Petr Vorlíček.

V sousedním Olomouckém kraji byla loni situace nepoměrně horší. Veterináři nalezli včelí mor na 40 místech. V ohniscích muselo být zlikvidováno 198 včelstev. Olomoucký kraj je jedním z regionů nejvíc postižených touto nebezpečnou nákazou, řekl ředitel krajské pobočky Státní veterinární správy (SVS) v Olomouci Aleš Zatloukal.

„Nejvíce byl zasažen okres Olomouc, kde bylo 19 ohnisek a zlikvidováno bylo 111 včelstev,“ uvedl Zatloukal, podle kterého je situace s touto nákazou v Olomouckém kraji dlouhodobě nepříznivá.

Pracovníci SVS loni v Olomouckém kraji provedli u chovatelů včel kvůli podezření na tuto nákazu 263 kontrol. „Prohlídky a kontroly jsou velmi náročné jak časově, tak zejména při administrativním zpracování,“ podotkl Zatloukal.  Nepříznivá nákazová situace, která si loni vyžádala likvidaci dvou stovek včelstev, podle Zatloukala nemá výrazný vliv na produkci medu v Olomouckém kraji. 

Léčba moru není v Česku povolena

Mor včelího plodu se přenáší ze včelstva na včelstvo. Pokud se nákaza v chovu objeví, je podle legislativy nezbytné napadené včelstvo zlikvidovat. Léčba antibiotiky je v Česku zakázaná.

Loni ministerstvo zemědělství přijalo 164 žádostí o náhradu škod, které způsobil včelí mor. Vyplatilo 8,5 milionu korun. Letos již úředníci evidují 115 žádostí s požadavkem na odškodného za necelých 7 milionů korun. Mezi nejpostiženější regiony z hlediska včelího moru se letos řadí Zlínský a Olomoucký kraj. Moravskoslezský je třetím nejzasaženějším tímto onemocněním.

Celou reportáž České televize naleznete zde