Lidé v Brně okusí med z Mendelova včelína. Na festivalu Mendel je...včelař

20. 7. 2019

Med z Mendelova včelína můžou v sobotu ochutnat lidé v Brně. Taková je jedna z mnoha možností zábavy i poučení, které nabízí třídenní festival Mendel je… včelař. Pořadatelé ho připravili při příležitosti 197. výročí narození zakladatele genetiky. Brňané si vědce podobným způsobem připomínají každoročně. Letos je hlavním tématem akce jeden z mnoha oborů, kterým se věnoval, a to právě včelařství.

„Cílem festivalu je propojovat organizace a instituce, které mají něco společného s Mendelem. Předchozí tři ročníky byly taktéž zaměřené na aktivity Mendela, minulý rok bylo téma Mendel je vědec,“ sdělila za pořádající Turistické informační centrum města Brna ředitelka Jana Janulíková.

Kdy: 19. - 21. července
Kde: Mendlovo náměstí, Mendelovo muzeum a expozice, zahrada Augustiniánského opatství a další místa v Brně
Za kolik: zdarma

Návštěvníci festivalu si mohou po tři dny užívat komentované prohlídky, přednášky, koncerty, videoprojekce, divadelní představení a další body programu především na Mendlově náměstí, v Mendelově muzeu a v zahradě Augustiniánského opatství i na řadě jiných míst v Brně. K akci se připojila kromě jiných institucí i brněnská hvězdárna, zoologická zahrada či Technické muzeum Brno. Některé části festivalu jsou více odborné, jiné zábavné a další zaměřili organizátoři na děti.

V pátek se lidé mohou těšit kromě jiného na komentované prohlídky Mendelova muzea včetně včelína.

V sobotu  je jedním z lákadel programu odpolední představení na hlavním pódiu na Mendlově náměstí. Lidé si tam užijí například divadelní představení Princezna na hrášku či koncert rockové skupiny The Newmour Experience.

„Vrcholem sobotního večera bude světelná show doprovázená elektronickou hudbou. Představení začne krátce po deváté hodině,“ informovala Janulíková.

Neděle návštěvníkům nabídne kromě jiného komentovanou prohlídku knihovny Augustiniánského opatství nebo bohoslužbu s koncertem v bazilice Nanebevzetí Panny Marie.

Z festivalu si lidé odnesou výtisk mapy Mendel@Brno#vy, která se věnuje působení badatele v Brně. Na jejím vytvoření se podílelo několik institucí včetně brněnské hvězdárny. „Do budoucna plánujeme mapu rozšířit o turistickou verzi, vlastní aplikaci a taktéž zvažujeme i poznávací hru,“ uvedl její ředitel Jiří Dušek.

Na festival se chystá třeba Brňanka Lucie Tesařová. „Na akci se opravdu těším, jsem zvědavá hlavně na přednášky o včelařství, třeba mě to chytne,“ řekla.

Podrobnosti včetně programu na všechny tři dny lidé najdou na internetových stránkách www.mendelje.cz.

Několikaletá série různých aktivit spojených s Mendelem vyvrcholí v roce 2022 při dvoustém výročí jeho narození.

Zdroj: Brněnský deník