Boj se včelím morem kraj podpoří částkou 1,5 milionu korun

19. 2. 2019

Úsilí včelařů, kteří se snaží o omezení rizika nákazy včelstev morem včelího plodu, podpoří Středočeský kraj příspěvkem ve výši 1,5 milionu korun.

V pondělí středočeští zastupitelé rozhodli o tom, že touto částkou podpoří letošní ročník celokrajsky zaměřené kampaně kladenské organizace Českého svazu včelařů. Ta zahrnuje jak rozbory odebraných vzorků měli (spadu na dně úlů, z něhož se dělají i testy pro mapování onemocnění varroázou), tak preventivní aktivity v podobě školení včelařů a vydání brožury.

Zastupitel Zbyněk Coufal (KSČM) sice vyjádřil pochybnost, zda je potřebné podporovat i poučování včelařů o věcech, které by chovatelé včel měli dobře znát, náměstek hejtmanky s kompetenci pro oblast životního prostředí Miloš Petera (ČSSD) však nemá pochybnosti. „Myslím, že takto je to v pořádku,“ odpověděl s odkazem na dřívější konzultace s představiteli svazu včelařů.

V rámci kampaně nazvané Hrr na mor by měly být prověřeny vzorky odrážející zdravotní stav zhruba 40 tisíc včelstev. Pokud by se u některého včelaře mor našel, následuje kompletní likvidace jeho chovu: dalšímu šíření nemoci může zabránit jedině kompletní spálení včelstev i s úly a veškerým používaným vybavením. V uplynulých letech na takto radikální řešení skutečně docházelo v různých částech kraje.

„Pro včelaře by měla být díky dotaci k dispozici také poradna, uskuteční se konference, budou se včelařům rozesílat informační materiály – a kromě toho se budou dál rozvíjet webové stránky projektu,“ upřesnil náměstek Petera. Připomněl, že celkové náklady projektu, který má běžet do června, jsou vyčísleny na 1,9 milionu korun – kraj se tedy na nich bude podílet téměř z 80 procent.

Zdroj: Kladenský deník