Letošní 33. ročník Zlaté včely je minulostí

12. 6. 2023

Od 9. do 11. června 2023 proběhlo v prostorách SOUV-VVC, o.p.s. Nasavrky, finále soutěže žáků a žákyň starší kategorie soutěže Zlatá včela 2023.

Soutěž se konala pod záštitou a za finančního přispění ministra zemědělství Ing. Zdeňka Nekuly. Škoda, že mu pracovní vytížení znemožnilo přijet na vyhodnocení naší tradiční soutěže.

S financováním soutěže pomohli partneři Českého svazu včelařů. Kromě Ministerstva zemědělství ČR, hlavní partner ČEZ a partner soutěže Zlatá včela PENNY. Radost jsme měli z věcných cen od včelařských výrobců - firmy JaHan.cz; www.vcelkasro.cz; Včelírámek.cz; Apis Morava; Sapák, výroba včelařských potřeb; Petr Sedláček, sklenice a lahve; Včelařství Vydra; Ing. Lukáš Kratochvíl, výrobce a prodej úlů; známý výrobce kosmetiky ze včelích produktů - firma Pleva, a www.vceliobchudek.cz. Dále přispěli Tatra Hlinsko, AutoBabiš, s.r.o., a Povodí Labe, s. p. Milý byl i finanční příspěvek Ing. Josefa Kotta, předsedy podvýboru Zemědělského výboru Parlamentu ČR pro myslivost, rybářství, včelařství, zahrádkářství a chovatelství. Pozadu nezůstali ani naši členové komise mládeže – Roman Šidlík, Martin Paleček a předsedkyně Iveta Mrázková. Učiliště v Nasavrkách věnovalo těm nejlepším poukázky k nákupu včelařského zařízení ve svém obchodě. Přispěla i Fashion Arena Prague Outlet.

Opravdu jsme nečekali tolik dárců ochotných podpořit dobrou věc. Velmi si ceníme pomoci jak pana ministra, společností ČEZ, PENNY, výrobců včelařských zařízení a dalších dárců. Děkujeme přátelé.

Soutěžilo 36 dětí, které se umístily na předních místech oblastních kol Zlaté včely, a tak se kvalifikovaly do finálového kola. V pátek byl na programu vědomostní test. V sobotu čekala na účastníky hlavní část programu soutěže. Děti prošly několika stanovišti, kde poznávaly rostliny, včelařské pomůcky, ochutnávaly med, následovalo mikroskopování a včelařská praxe. Šest nejlepších včelaříků pokračovalo po obědě ještě praxí na včelnici Libáň. Byli to tři chlapci a tři dívky. Bodové rozdíly mezi soutěžícími byly minimální. Oceněni byli všichni hodnotnými cenami našich sponzorů. A nebyly to ceny malé. První cena byl mimo jiné čtyřrámkový ruční medomet, následoval medomet ruční třírámkový, plně vybavený nástavkový úl, dalších pět úlů, mikroskopy, refraktometry, nádoby na med, rojáčky, bedny na rámky, dýmáky, včelařská kombinéza, klobouky se závojem a další propagační předměty. Skoro se nám to nevešlo do největšího sálu v učilišti. Kdo nepřijel autem, měl problém, jak vše dopravit domů autobusem nebo vlakem.

A nesmím zapomenout na putovní pohár pro vítěze. Na něm přibyde jméno nového vítěze. Pak bude vystaven ve vitríně SOUV-VVC, o.p.s. v Nasavrkách.

Vše se povedlo, děti zvládly jednotlivé soutěžní kategorie na jedničku, komise pro práci s mládeží spolu s pracovnicemi odborného oddělení svazu, instruktory a samozřejmě pracovníci školy zase perfektně zvládli organizaci soutěže. S předáváním cen nám pomohli poslanci Zemědělského výboru Parlamentu ČR, pan Ing. Josef Kott a pan Tomáš Dubský. Byl to nádherný pohled na zaplněný sál dětí a organizátorů v červené, v barvě letošního značení matek.

Je třeba říci, že soutěž byla velmi vyrovnaná. O vítězství rozhodlo jen půl bodu. Soutěžící na třetím místě ztrácel na vítěze jen 1,5 bodu.

A na závěr to nejdůležitější - jména vítězů.

Soutěž ovládla Adéla Brodská z kroužku Gymnázia Jírovcova v Českých Budějovicích, vedoucí kroužku je Ing. Petr Stibor. V těsném závěsu za ní, jen půl bodu, skončila Helena Bendová z včelařského kroužku Ochrana fauny ČR, o.p.s., z Votic ve Středočeském kraji, vedoucí kroužku je Miroslav Dvořák. A bronz putoval do včelařského kroužku mládeže Stříbro v Plzeňském kraji, kam si ho odvezl Lukáš Loukota. Vedoucí kroužku je Oldřich Koubek. I vedoucí kroužků vítězů byli odměněni nádhernou fotografickou publikací Milana Motyky o životě včel - „Sladký život“.

Adélka, Helenka a Lukáš budou v červenci reprezentovat české včelaření na letošním ročníku IMYB ve Slovinsku. Hned po převzetí cen dostali úkol vyrobit o sobě video pro pořadatele IMYBU jako formu svého představení, samozřejmě v angličtině.

Tak držíme palce, ať zabodují stejně jako jejich kolegové v minulých letech.

Kompletní výsledky soutěže naleznete ZDE

 

Mgr. Jarmila Machová


Zlatá včela 2023