Medový den libišských včelařů k 140. výročí vzniku spolku

24. 9. 2022

Slavnostní sobota pro každého milovníka medu začala 25. června v Libiši v odpoledních hodinách výstavou v místní knihovně.

Místní včelaři s dobrovolníky vytvořili v knihovně úžasné místo provoněné medem. Odborně na vzdělávací i estetickou stránku dohlíželi a připravovali včelaři Jaromír Šebek a Antonín Šlajs. Výstava byla koncipována pro malé i velké návštěvníky. Každý z hostů si našel v odborné i v historické části mnoho zajímavosti. Velkým lákadlem pro mnohé byla interaktivní část výstavy. Zde ukázali včelaři mnoho historických artefaktů, které mimo jiné využívají někteří po svých předcích ve své včelařské činnosti dodnes. Pan Antonín Šlajs všem předvedl odvíčkování včelích plástů, jejich umístění do medometu a finálové vytočení medu do připravených nádobek k přímé konzumaci.

Nezapomenutelnou součástí tohoto dne bylo poutavé vyprávění včelaře Jaromíra Šebka. Jeho úžasné povídání o včelkách od narození, péči ostatních v úle až po první výlet za lahodným nektarem bylo ohromující. Obdivovali jsem kolik toho ti nenápadní „chlapíci“ znají a kolik věcí, nástrojů a přístrojů k činnosti včelař potřebuje.

Důležitým okamžikem byl křest nové publikace vydané k výročí včelařů 140 let s názvem Včelaři Libiš 140 let 1882-2022. Křtila se libišskou lahodnou medovinou Antonína Šlajse, kterou mohli zdarma ochutnat všichni návštěvníci nad osmnáct let. Křtu přihlíželi i významní hosté, ilustrátorka Klára Výšková a jednatel včelařské okresní organizace Mělník Vladimír Martinovský

Ochutnávala se nejen medovina, ale i výrobky libišských hospodyněk. Tyto dětem upekly perníčky mnoha tvarů a velikostí. Děti si je poté ve studovně místní knihovny ozdobily dle vlastní fantazie.

Velkým zážitkem pro všechny byla avizovaná výroba včelího klátu (úlu) motorovou pilou. Vyřezávání úlu se s ohledem na deštivé počasí uskutečnilo pod střechou u vstupu na OÚ Libiš. Zde za necelých osm hodin pro včelky vytvořil řezbář Jan May krásné umělecké dílo. Nový domov pro včely si odvezl do historické části Libiše zadavatel díla Antonín Šlajs.

Návštěvníci se měli možnost alespoň na hodinku přenést s cestovatelem a včelařem Ladislavem Židoněm na cestu do Nepálu. V zasedací místnosti úřadu se promítal cestopis pod názvem Za lovci medu pod Annapurnou, kde pan Židoň vyprávěl své zážitky z cest.

Medový den ovšem neskončil jen sobotním odpolednem. Již další návštěvníci ze Základní školy Libiš čekali v následujícím týdnu na své medové vyprávění. Zde děti opět provedly včelaři pan Jaromír Šebek a Antonín Šlajs a k vidění byly opět živé včely, ukázka vytáčení medu, informační panely o včelách pro budoucí naučnou stezku v Libiši a finálové zdobení libišských perníčků a jejich konzumace. Již první den výstavy se zde v libišské knihovně vystřídalo kolem osmdesáti návštěvníků. V dalších dvou dnech cca 250 dětí. Přejeme všem mnoho zdraví a těšíme se na další setkání s vámi.

ZO ČSV Libiš


Medový den libišských včelařů k 140. výročí vzniku spolku