Mladí včelaři z Tachovska opět zazářili

11. 5. 2019

Stříbro - Několik medailových umístění a tím také postupy do celorepublikového kola si vybojovali mladí včelaři z tachovského okresu na oblastním soutěže Zlatá včela 2019, které hostil oddíl mladých včelařů ve Stříbře.

Jednalo se o čtvrtý ročník soutěže, při které se sešlo 41 účastníků z celého Plzeňského kraje.

Prostory pro soutěž poskytla stříbrská Základní škola Gagarinova. 'Setkání mladých včelařů přispělo k navázání nových přátelství, vzájemné výměně zkušeností i k porovnání toho, jak se v kterém kroužku daří zvládat výchovu k chovu včel. Soutěž proběhla jako urputné, ale čestné zápolení, v němž účastníci potvrdili, že mají rádi přírodu a úspěšně se připravují k tomu, aby z nich byli zdatní a vzdělaní včelaři,' zhodnotil za pořádající včelařský oddíl Oldřich Koubek.

Soutěžilo se ve dvou věkových kategoriích, mladší žáci od první do páté třídy a starší od šesté do deváté třídy. V kategorii mladších žáků byl vyhlášen vítězem Filip Junek z včelařského kroužku (VKM) Kladruby, druhý byl Jakub Kasl z VKM Kladruby a třetí Jan Lontschar VKM Zruč – Senec. Mezi staršími žáky byl nejlepší David Lang, na druhém místě Šimon Blažek, oba VKM Stříbro. Třetí místo obsadila Klára Lontscharová VKM Zruč – Sedlec. Starší žáci na prvním a druhém místě postupují do ústředního celorepublikového kola soutěže Zlatá včela v Nasavrkách.

Členové včelařského kroužku ze Stříbra nasadili v předchozích ročnících vysokou laťku v celostátních kolech, dokonce se jim podařilo postoupit na mezinárodní setkání včelařské mládeže IMYB. Tam Matěj Frouz obsadil čtvrté místo v roce 2014, v roce 2015 Matěj Brzica dokonce mezinárodní soutěži vyhrál. V roce 2017 se Jakub Heicl umístil na sedmé příčce a loni ve Francii obsadil desáté místo.

Obsahem soutěže je pět základních a další doplňkové disciplíny. 'Základními disciplínami je vědomostní test, znalost včelařsky významných rostlin, znalost včelařských pomůcek, schopnost pracovat se včelami při jejich chovu a schopnost využívat mikroskop při poznávání včel a jejich škůdců,' vyjmenoval vedoucí stříbrského kroužku. Nejvýše umístění žáci ve starší kategorii svoje dovednosti předvedli se živými včelstvy na včelnici Základní organizaci včelařů ve Stříbře.

'Mladým včelařům i jejich vedoucím je třeba popřát hodně úspěchů v prospěšné a chvályhodné činnosti, kterou beze sporu chov včel je a všem, kteří se na uskutečnění letošního oblastního kola Zlaté včely ve Stříbře podíleli, patří upřímné poděkování,' uvedl dále Koubek.

A již nyní se organizátoři letošního oblastního kola, členové Základní organizace Českého svazu včelařů ve Stříbře, těší na další setkání při Zlaté včele 2020.

Setkání mladých včelařů přišli pozdravit regionální politici a představitelé včelařského svazu. Organizátoři rovněž děkují za pomoc všem sponzorům.

Celý článek a fotogalerii Tachovského deníku naleznete zde