Soutěž Zlatá včela zná vítěze za rok 2019

12. 6. 2019

Rok se s rokem sešel a opět nastal čas celostátního kola soutěže Zlatá včela. Celostátní kolo soutěže Zlatá včela se letos konalo o víkendu 7. - 9. června a do Nasavrk se sjelo 35 nejlepších mladých včelařů z celé republiky.

Pátek se již tradičně nesl ve znamení vědomostního testu a veřejných obhajob prací, které děti samy napsaly a které pojednávaly zejména o jejich vlastní včelařské činnosti. Čekala nás tak prezentace vlastní úlové váhy, výzkum povědomí české společnosti o včelaření, včelí hrátky a mnoho dalších zajímavých témat.

V sobotu dopoledne pak byla pro včelaříky připravena hlavní část soutěže. Děti se po týmech vystřídaly na celkem šesti stanovištích. Čtyři z nich byla tradiční – botanika, poznávání včelařských pomůcek, mikroskopování a včelařská praxe. Za doplňkovou soutěží se pak skrývaly poznávání medů a tzv. netradiční včelař. V rámci tohoto stanoviště bylo úkolem určit význam včelařských pomůcek, které se ne všude používají, a děti je tedy neznají. Bylo to zejména o kreativitě a fantazii soutěžících, ale zapojit bylo potřeba i znalosti. Šest nejlepších včelaříků pokračovalo po obědě ještě praxí na včelnici Libáň.

Po náročném soutěžním dopoledni čekala všechny účastníky návštěva keltského oppida přímo v Nasavrkách a sobotní den byl zakončen již tradičním táborákem s kytarou a zpěvem.

A jak to tento rok dopadlo? Soutěž ovládl Jan Materna, loňský účastník mezinárodní soutěže IMYB a člen včelařského kroužku Hostinští včelaříci. V těsném závěsu za ním skončila Ludmila Šnejdová z VKM při gymnáziu Jírovcova v Českých Budějovicích a bronz putoval do včelařského kroužku v Dubenci, kam si ho odvezla Pavlína Všetečková. Tito tři budou ve dnech 3. – 7. července reprezentovat české včelaření na letošním ročníku IMYB v Banské Bystrici na Slovensku. Budeme jim držet palce, ať zabodují stejně jako jejich kolegové v minulých letech.

Foto na Rajce.net

Veronika Šebková


Zlatá včela 2019