Včelaři z Valašských Klobouk oslavili 120 let svého spolku

2. 10. 2018

V neděli 30. září v kulturním domě Klobučan proběhly oslavy 120. výročí vzniku včelařské organizace ve Valašských Kloboukách. Oslavy prakticky začaly už mší svatou v kostele Povýšení svatého kříže. Mši celebroval otec Karel Janíček za živé a mrtvé včelaře při příležitosti výročí jejich včelařské organizace ve Valašských Kloboukách. Na závěr pozval všechny přítomné na medové odpoledne, aby spolu se včelaři slavili, bavili se, ochutnali med a medovinu, prohlédli si malou výstavu o historii včelaření, ale také výkresy dětí, jak ony vidí včely, kytičky, zkrátka přírodu, do které včela patří.

Po mši svaté v krásně vyzdobeném sále KD Klobučan všechny přivítal předseda ZO Valašské Klobouky František Mikulčík a připomněl začátky spolkové včelařské činnosti ve Valašských Kloboukách. Poté pozdravili včelaře hosté - senátor a hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek, radní Zlínského krajského úřadu a poslankyně Margita Balaštíková, starostka města Valašské Klobouky Eliška Olšáková a farář Karel Janíček. Všichni ocenili práci včelařů pro společnost a nezastupitelnou funkci včel v přírodě. Včelařství je obor, který je třeba podporovat, což město i kraj činí. Součástí oslav bylo i ocenění zasloužilých členů organizace Okresní organizací Českého svazu včelařů Zlín odznakem Vzorný včelař. Vyznamenání předal předseda OO ČSV Zlín Roman Slavík.

Ve 14 hodin se otevřely dveře kulturního domu i pro veřejnost. K dobré náladě hrála dechová hudba Valaška a vystoupil národopisný soubor Klobučánek.

Během odpoledne proběhla soutěž o nejlepší med. 25 vzorků místních včelařů nejprve ochutnali a hodnotili hosté. Poté mlsali a hlasy dávali ostatní včelaři a návštěvníci. Vybrat ty nejlepší medy nebylo vůbec jednoduché. Rozdíly v počtech hlasů byly minimální. I proto si vítězové vyhraného poháru za nejlepší med velmi považovali.

Oslavy se včelařům ze Základní organizace ČSV Valašské Klobouky opravdu vydařily. Mnoho starostí s přípravami bylo odměněno velkým zájmem a účastí nejen včelařů samých, ale také veřejností a význačných hostů.

Včelaři z Valašských Klobouk mají na co vzpomínat, co si připomínat, na co navázat, a čím se chlubit. Vždyť tak dlouhou historií se v obci a kraji může pochlubit jen málokterý spolek.

Mgr. Jarmila Machová


120 let ZO Valašské Klobouky