34. ročník Zlaté včely vyslal vítěze do Dubaje

11. 6. 2024

34. ročník Zlaté včely vyslal vítěze do Dubaje

V pátek 7. června se v dopoledních hodinách sjelo 36 vítězů oblastních kol z celé republiky do Nasavrk, aby se zde utkali o vítězství soutěže Zlatá včela a vysněný postup na mezinárodní soutěž IMYB. Po slavnostním zahájení čekala děti první nelehká disciplína, obhajoba jejich písemných prací, kde popisovaly své poznatky a zkušenosti z oboru včelařství. Někteří předstoupili před plný sál odvážně, jiní s rozstřeseným hlasem, ale všichni připraveni obhájit svou práci a odpovídat na dotazy nejen svých spolusoutěžících, ale i odborné poroty. 

Sobotní dopoledne strávili soutěžící na šesti stanovištích, kde měli prokázat své teoretické znalosti z oboru botaniky, miskroskopování, včelařských pomůcek, včelařství a stloukání rámků. Při ochutnávce medů děti určovaly druhy medu z deseti vzorků. Po sečtení bodů ze všech disciplín bylo vyhlášeno šest finalistů, kteří se i s odbornou porotou odpoledne vypravili na včelnici na Libáň, kde předvedli své dovednosti a znalosti při práci se včelstvy. Zbývající soutěžící navštívili Zemi keltů v Nasavrkách a prohlédli si keltská obydlí při komentované prohlídce. Večer už na všechny čekal táborák a opékání špekáčků. 

 

Radana Králíčková

 

 

Slavnostní ukončení 34. ročníku soutěže Zlatá včela bylo v neděli okořeněno nejen přítomností ministra zemědělství Marka Výborného, který se ujal předávání medailí všem účastníkům, ale především popřál hodně úspěchů těm nejlepším. Pro první tři včelaříky, kteří tradičně budou reprezentovat Českou republiku na soutěži IMYB, má letošní předvánoční výjezd do zahraničí opravdu pikantní příchuť. V prosinci se totiž tato dnes již prestižní mezinárodní soutěž, u jejíchž základů stáli včelaři z Česka, koná v opravdu atraktivní destinaci – ve Spojených arabských emirátech, konkrétně v Dubaji.

Vedle ministra Marka Výborného byli hosty nedělního závěrečného ceremoniálu ve SOUV v Nasavrkách předseda Podvýboru pro myslivost, rybářství, včelařství, zahrádkářství a chovatelství Josef Kott, poslanec Parlamentu ČR David Kasal, samozřejmě nechyběli předsedkyně ČSV Jarmila Machová, tajemník svazu František Krejčí a ředitel SOUV-VVC o.p.s. Nasavrky Josef Lojda. Všechni svorně poblahopřáli všem šestatřiceti účastníkům finále Zlaté včely 2024, předali medaile, diplomy a hodnotné ceny. Ty pro nejlepší byly opravdu velmi hodnotné – úly, medomet, úlová váha, za což patří dík všem sponzorům, kteří podpořili letošní ročník Zlaté včely a tím ji dali punc opravdu prestižní soutěže.
„Věřím, že v Dubaji budete skvěle reprezentovat naši republiku a české včelařství,“ uvedl ve svém závěrečném slově ministr zemědělství. „V posledních letech je to tradice, ale já se spíš dívám na vás všechny ostatní, kteří jste se zúčastnili tohoto finále, a i na další mladé včelaře v oblastních kolech. Když slyším s jakým nadšením o včelách a práci s nimi mluvíte, je mi jasné, že i díky soutěži Zlatá včela je o budoucí generace našich včelařů postaráno.“
A co čeká tři nejlepší v Dubaji? Určitě nelehká zahraniční konkurence, neznámé prostředí, komunikace s ostatními soutěžícími i organizátory v angličtině. „Tady je potřeba ještě trochu zabrat,“ uvedl na toto téma vítězný Jan Kopáček, „především se musíme soustředit na včelařskou terminologii.“
Naši včelaříci na IMYB nikdy nezklamali. Jsou důkazem, že práce s mládeží je u nás na velmi vysoké úrovni. Určitě se prosadí i letos.

„Jsem přesvědčena, že to bude jako každý rok. Soutěžící z řady zemí budou o něco starší, ale ti naši jim přesto ukážou, kde jsou nejlepší včelaříci,“ uzavřela toto téma Jarmila Machová.

 

Petr Kolář

 

Výsledková listina:

1. místo             Jan Kopáček                             VKM Apis Bruntál                                                              
2. místo             Adam Šimoník                         VKM Mladí včelaři Luhačovice                                   
3. místo             Lukáš Loukota                         VKM Včelaříci Stříbro        


4. místo   Pavlína Mikšová       VKM při ZŠ Bosonožské náměstí 44                  
5. místo   Vladimír Kopecký    Gymnázium Nad Alejí Praha 6                             
6. místo   Michal Ambrozek    VKM Vacenovice                                              
7. místo   Jakub Šafr                 Včelařský kroužek mládeže Jimramov                  
8. místo   Eliška Šutová           Kroužek mladých včelařů                                    
9. místo   Josef Kostka            VKM Uherský Brod                                              
10. místo Václav Klepáček      VKM Hostinští včelaříci     


Zlatá včela 2024 - pátek


Zlatá včela 2024 - sobota


Zlatá včela 2024 - neděle