Právě dnes 20.5.2024 slavíme Světový den včel, letos již po sedmé.

20. 5. 2024

Tak jako každý rok si připomínáme dnes 20. května svátek včelařství.

Připomeňme si, jak vznikl.

Návrh svátku schválil Kongres Apimondia v roce 2015. Po dvou letech na konci roku 2017 Valné shromáždění OSN drtivou většinou určilo 20. květen jako den věnovaný včelařství – Světový den včel. Poprvé jsme tak slavili tento den v roce 2018. Proč zrovna 20. květen? Květen je nejdůležitější včelařský měsíc. Vše kvete a včely mají nejvíc práce. A 20. květen je také dnem narození Antona Janši (1734 – 1773), slovinského uznávaného včelaře, kterého do Vídně pozvala Marie Terezie, aby v nově založené včelařské škole vyučoval včelařství.

Po tisíciletí jsou včely součástí našich životů, jsou považovány za jedny z nejpracovitějších a nejdůležitějších stvoření na zemi s ohledem na skutečnost, jak prospívají lidem, rostlinám a životnímu prostředí obecně. Lze konstatovat, že včely jsou život!

Letošní květen a vůbec průběh jara se nevyvíjí tak, jak jsme po léta zvyklí. Včely jsou tu však více než 80 mil. let a s výstřelky počasí si poradí. Jak to bude s množstvím medu si však budeme muset počkat.  

Tak pěkně tento den oslavte. Třeba jen tak, že dojdete na stanoviště a svým včelám poděkujete, protože bez nich by náš život byl chudý, jestli by vůbec nějaký byl.

Mgr. Jarmila Machová