Český svaz včelařů

Bakterie chrání včely před plísněmi

5. 2. 2023

Dělnice nosí do úlu obrovské množství pylu a s ním také spoustu spor nejrůznějších plísní. Jsou mezi nimi i nebezpeční původci chorob. Významnou roli ochránce úlů i včelího organismu hraje bakterie Bombella apis.

Přečíst

Když se řekne šanta aneb Není šanta jako šanta

31. 1. 2023

Když se řekne šanta, většina z vás asi okamžitě dodá… kočičí. Ale rod šanta (Nepeta) je velmi bohatý. Patří do něj převážně trvalky. Botanické jméno je odvozováno od toskánského města Nepi, ale jiná teorie uvádí souvislost se jménem štíra, před jehož jedem měla šanta údajně chránit.

Přečíst

Myslíme do budoucna (1): Co nasázet, aby na zahradách bylo „něco“ pro včely i vaše zdraví

13. 1. 2023

Pokud uvažujete, co vysadit, abyste mohli mít stále po ruce voňavé koření do kuchyně, určitě si vyberete v naší nabídce. Co je to vlastně koření ? Podle Wikipedie: „Koření se obvykle používá k vylepšení chuti a vůně pokrmů a vyrábí se ze sušených nebo čerstvých částí rostlin. Tyto rostliny nazýváme kořeninovými a řada z nich má i léčivé účinky“.

Přečíst

Přípravky Ekopol, Apidez a Bisanar zakázány již i na Slovensku

11. 1. 2023

V srpnovém čísle časopisu Včelařství jsme informovali o varování před přípravky Ekopol, Apidez a Bisanar, které obsahují ve složení neuváděnou látku flumethrin. Zmíněné přípravky byly již zakázány také na Slovensku (odkud se do ČR dostávaly, zde ovšem nebyly nikdy legálně registrované nebo schválené). Zveřejňujeme tímto jak stanovisko veterinárního orgánu ze Slovenska, tak článek k této problematice, uvedený v časopisu Včelařství.

Přečíst

Evodie - včelí strom

10. 1. 2023

Tuto dřevinu můžeme najít také pod označením ampák, evodie nebo čtverák a angličtina nabízí zvukomalebné pojmenování „bee bee tree“. U nás se zatím pěstuje spíše v botanických zahradách, parcích či arboretech, ale postupně se stává oblíbeným i mezi včelaři, protože nabízí potravu včelám v našich podmínkách i v pozdním létě. Svědčí o tom narůstající počet nabídek semen či sazenic v různých zahradnictvích a na internetu.

Přečíst

Když se řekne jabloň aneb Není jabloň jako jabloň

5. 1. 2023

Jabloň (Malus) určitě zná každý. Zahradníci a sadaři jako zdroj nejčastěji pěstovaného ovoce u nás vyšlechtěných v řadě odrůd. Včelaři jako výborné zdroje nektaru (nektarodárnost okolo 1,2 mg/květ a cukernatost 40 %). Čisté medy lze získat z jabloňových sadů, jinak jsou součástí jarních medů. Jabloně nabízejí i kvalitní pyl.

Přečíst

Včely, eusocialita a biologické hodiny

21. 11. 2022

Samotářské včely přicházejí na svět s plně funkčními biologickými hodinami, zatímco včela medonosná si se spuštěním vnitřní časomíry dává na čas. Je to její klíč k eusocialitě?

Přečíst

Světelné znečištění škodí opylovatelům i ve dne

3. 10. 2022

Intenzivní noční svícení, označované jako světelné znečištění, má citelný dopad na aktivity nočních živočichů a promítá se i do aktivit hmyzích opylovatelů. Dosud se vědci soustředili na efekty světleného znečištění na opylovatele, kteří jsou aktivní v noci. Nyní se však ukázalo, že noční osvětlení rostlin má vliv i na aktivity denních hmyzích opylovatelů.

Přečíst

Sršeň asijská se šíří Evropou

8. 9. 2022

Obávaný škůdce včel podnikl již v minulém roce smělý výpad na sever Německa. Jeho postup je ještě rychlejší, než se včelaři obávali. Tento invazní druh navíc okupuje i oblasti, kde by mu to podle předpokladů expertů nemělo svědčit.

Přečíst

Starým matkám insekticid neškodí, mladým dělnicím ano

22. 8. 2022

Překvapivou odolnost starých včelích matek proti neonikotinoidovému insekticidu imidaklopridu popsali polští vědci. Matky dovedou na rozdíl od dělnic mobilizovat likvidaci volných kyslíkových radikálů vznikajících ve včelím organismu pod vlivem imidaklopridu.

Přečíst

Perga – včelí zlato

17. 8. 2022

Perga je včelami zpracovaný rouskový pyl. Přelom léta a podzimu pak je ideální k přeskládání včelího díla k zazimování a často při tom mezi plásty najdeme množství pylových zásob, které včelstvu přes zimu nenecháme, protože by na pylu nepřežilo. Velkou škodou by však bylo přebytečný plást s pergou vytavit.

Přečíst

Jak nejlépe skladovat med?

28. 7. 2022

Med je potravina, která nám může doplnit potřebnou energii ve vhodné formě, ale také zdroj několika set cenných látek, které jsou v něm přítomny v malém množství. Všech dohromady nebude víc než jedno procento, ale každopádně pro konzumenta svůj význam mají. Některé z nich jsou neomezeně trvanlivé (např. minerální látky), jiné se v průběhu skladování mohou měnit.

Přečíst

Čmeláci zahradníci

21. 7. 2022

Když se čmelákům nedostává pylu, sami si zařídí, aby rostliny rozkvetly, čímž si zajistí vydatný přísun potravy.

Přečíst

Národní buditel Karel Havlíček Borovský byl i nadšeným včelařem

15. 7. 2022

Básník, spisovatel, novinář, politik, příslušník tzv. druhé generace národních buditelů, zakladatel české moderní žurnalistiky, satiry a literární kritiky. Tím vším byl Karel Havlíček Borovský, o němž je všeobecně známo, že se ho rakousko-uherská monarchie natolik obávala, že ho na čtyři roky poslala do vyhnanství v tyrolském Brixenu. Ale už málokdo ví, že byl zároveň i nadšeným včelařem.

Přečíst

Silnice jako bariéra pro opylení hmyzem?

1. 7. 2022

Negativní vliv dopravy na hmyzí opylovače byl pozorován například v souvislosti s chemickými reakcemi výfukových zplodin s molekulami vůně květů. Některé zplodiny totiž vůni výrazně oslabí. Teď se však ukazuje, že opylovačům vadí i samotný dopravní ruch.

Přečíst

Kalendárium: Červenec

26. 6. 2022

Červenec je pro včelaře poslední poměrně značně fyzicky náročný měsíc. Naproti tomu včelstva se pomalu začínají připravovat na zimu. Po letním slunovratu se velmi zvolna začíná snižovat plodování včel. V přírodě už není tolik zdrojů včelí pastvy. Poslední snůška bývá ze slunečnice či svazenky a z některých cizokrajných stromů…

Přečíst

Apidomek – tradiční terapie opět na výsluní

26. 6. 2022

Z technického aspektu je apidomek speciální dřevěná včelnice o malé rozloze, kde jsou po jejich delších stranách instalována včelstva.  Samotné lůžko je vytvořeno z dřevěného roštu se zasíťovanými otvory přímo nad úly se včelstvy. Na lůžku bývá položena přírodní matrace, deka s polštářkem nebo také nic.

Přečíst

Varroáza, zhoubný nepřítel včel

22. 6. 2022

Včelstva včely medonosné (Apis mellifera) jsou velmi důkladně organizovaná a dovedou se ubránit mnoha nepřátelům. Proč tato obrana selhala v boji s varroázou (Varroa destructor)? Odpověď přinesla studie mezinárodního týmu v čele se Zacharym Huangem z Michigan State University publikovaná ve vědeckém časopise Biology Letters.

Přečíst

Mikrobiom včelích matek

18. 6. 2022

Bakterie žijící v trávicím traktu sehrávají v životě včely medonosné významnou roli. Velké překvapení přinesl výzkum střevního mikrobiomu včelích matek. Ten se od mikrobiomu dělnic dramaticky liší.

Přečíst

Jak populace mravenců a mšic ovlivňují společenstva včel

15. 6. 2022

Význam včel pro rostliny je velmi dobře znám. Každoročně opylují jenom v Evropě hospodářské plodiny v hodnotě nejméně 605 miliard korun, mají tedy vliv až na 84 % plodin určených k lidské spotřebě. Dalším významným a již přímo pro člověka hmatatelným přínosem je tvorba medu. Dělnice-létavky shromažďující zásoby (nektar a medovici), které sbírají do tzv. volátka a přenášejí do včelstva. Medovice může být podstatnou částí letní snůšky, protože se vyskytuje v době, kdy vývoj včelstva vrcholí a v přírodě je již málo kvetoucích nektarodárných rostlin. S kým se ale musí včely o medovici dělit? Ponejvíce s mravenci.

Přečíst