Mládež Zlatá včela

Zlatá včela

Zlatá včela 2024

Celostátní kolo soutěže Zlatá včela 2024 - video

 

Výsledková listina Celostátního kola soutěže Zlatá včela 2024

 

Oblastní kola soutěže Zlatá včela budou probíhat od 13. 4. do 11. 5. 2024 pro mladší i starší kategorii soutěžících.

Celostátní kolo soutěže se bude letos pořádat jen pro starší kategorii a to v termínu 7. 6. -  9. 6. 2024.

 

Letošní 33. ročník Zlaté včely je minulostí

Od 9. do 11. června 2023 proběhlo v prostorách SOUV-VVC, o.p.s. Nasavrky, finále soutěže žáků a žákyň starší kategorie soutěže Zlatá včela 2023.

Soutěž se konala pod záštitou a za finančního přispění ministra zemědělství Ing. Zdeňka Nekuly. Škoda, že mu pracovní vytížení znemožnilo přijet na vyhodnocení naší tradiční soutěže.

S financováním soutěže pomohli partneři Českého svazu včelařů. Kromě Ministerstva zemědělství ČR, hlavní partner ČEZ a partner soutěže Zlatá včela PENNY. Radost jsme měli z věcných cen od včelařských výrobců - firmy JaHan.czwww.vcelkasro.czVčelírámek.czApis MoravaSapák, výroba včelařských potřeb; Petr Sedláček, sklenice a lahve; Včelařství VydraIng. Lukáš Kratochvíl, výrobce a prodej úlů; známý výrobce kosmetiky ze včelích produktů - firma Pleva, a www.vceliobchudek.cz. Dále přispěli Tatra HlinskoAutoBabiš, s.r.o., a Povodí Labe, s. p. Milý byl i finanční příspěvek Ing. Josefa Kotta, předsedy podvýboru Zemědělského výboru Parlamentu ČR pro myslivost, rybářství, včelařství, zahrádkářství a chovatelství. Pozadu nezůstali ani naši členové komise mládeže – Roman Šidlík, Martin Paleček a předsedkyně Iveta Mrázková. Učiliště v Nasavrkách věnovalo těm nejlepším poukázky k nákupu včelařského zařízení ve svém obchodě. Přispěla i Fashion Arena Prague Outlet.

Opravdu jsme nečekali tolik dárců ochotných podpořit dobrou věc. Velmi si ceníme pomoci jak pana ministra, společností ČEZ, PENNY, výrobců včelařských zařízení a dalších dárců. Děkujeme přátelé.

Soutěžilo 36 dětí, které se umístily na předních místech oblastních kol Zlaté včely, a tak se kvalifikovaly do finálového kola. V pátek byl na programu vědomostní test. V sobotu čekala na účastníky hlavní část programu soutěže. Děti prošly několika stanovišti, kde poznávaly rostliny, včelařské pomůcky, ochutnávaly med, následovalo mikroskopování a včelařská praxe. Šest nejlepších včelaříků pokračovalo po obědě ještě praxí na včelnici Libáň. Byli to tři chlapci a tři dívky. Bodové rozdíly mezi soutěžícími byly minimální. Oceněni byli všichni hodnotnými cenami našich sponzorů. A nebyly to ceny malé. První cena byl mimo jiné čtyřrámkový ruční medomet, následoval medomet ruční třírámkový, plně vybavený nástavkový úl, dalších pět úlů, mikroskopy, refraktometry, nádoby na med, rojáčky, bedny na rámky, dýmáky, včelařská kombinéza, klobouky se závojem a další propagační předměty. Skoro se nám to nevešlo do největšího sálu v učilišti. Kdo nepřijel autem, měl problém, jak vše dopravit domů autobusem nebo vlakem.

A nesmím zapomenout na putovní pohár pro vítěze. Na něm přibyde jméno nového vítěze. Pak bude vystaven ve vitríně SOUV-VVC, o.p.s. v Nasavrkách.

Vše se povedlo, děti zvládly jednotlivé soutěžní kategorie na jedničku, komise pro práci s mládeží spolu s pracovnicemi odborného oddělení svazu, instruktory a samozřejmě pracovníci školy zase perfektně zvládli organizaci soutěže. S předáváním cen nám pomohli poslanci Zemědělského výboru Parlamentu ČR, pan Ing. Josef Kott a pan Tomáš Dubský. Byl to nádherný pohled na zaplněný sál dětí a organizátorů v červené, v barvě letošního značení matek.

Je třeba říci, že soutěž byla velmi vyrovnaná. O vítězství rozhodlo jen půl bodu. Soutěžící na třetím místě ztrácel na vítěze jen 1,5 bodu.

A na závěr to nejdůležitější - jména vítězů.

Soutěž ovládla Adéla Brodská z kroužku Gymnázia Jírovcova v Českých Budějovicích, vedoucí kroužku je Ing. Petr Stibor. V těsném závěsu za ní, jen půl bodu, skončila Helena Bendová z včelařského kroužku Ochrana fauny ČR, o.p.s., z Votic ve Středočeském kraji, vedoucí kroužku je Miroslav Dvořák. A bronz putoval do včelařského kroužku mládeže Stříbro v Plzeňském kraji, kam si ho odvezl Lukáš Loukota. Vedoucí kroužku je Oldřich Koubek. I vedoucí kroužků vítězů byli odměněni nádhernou fotografickou publikací Milana Motyky o životě včel - „Sladký život“.

Adélka, Helenka a Lukáš budou v červenci reprezentovat české včelaření na letošním ročníku IMYB ve Slovinsku. Hned po převzetí cen dostali úkol vyrobit o sobě video pro pořadatele IMYBU jako formu svého představení, samozřejmě v angličtině.

Tak držíme palce, ať zabodují stejně jako jejich kolegové v minulých letech.

Kompletní výsledky soutěže naleznete ZDE

Aktualitu včetně fotogalerie naleznete na našem webu ZDE

Mgr. Jarmila Machová

 

Otázky: Zlatá včela 2023 – celostátní kolo starší žáci

Správné odpovědi: Zlatá včela 2023 – celostátní kolo starší žáci

Fotogalerie z akce dostupná na Rajce.net ZDE

 

Zlatá včela 2023

Oblastní kola soutěže Zlatá včela budou probíhat od 15. 4. do 14. 5. 2023 pro mladší i starší kategorii soutěžících. Celostátní kolo soutěže se bude letos pořádat jen pro starší kategorii a to v termínu 9. 6. - 11. 6. 2023.

 

Zlatá včela 2022 - starší kategorie:

Od 10.6. do 12. 6. 2022 probíhala soutěž Zlatá včela v SOUV v Nasavrkách pro kategorii starších žáků. 36 nejlepších mladých včelařů z celého Česka, kteří se kvalifikovali na oblastních kolech Zlaté včely, soutěžilo v těchto disciplínách:

  • test teoretických znalostí,
  • botanika,
  • rámky,
  • mikroskopování,
  • poznávání medů a pomůcek,
  • praxe.

Účastníci soutěže si také museli připravit samostatnou písemnou práci s veřejnou obhajobou.

Šest soutěžících, kteří získali nejvíce bodů ve výše zmíněných disciplínách, pak ještě poměřovalo své praktické včelařské dovednosti na včelnici Libáň. Vítězem se stal Lukáš Loukota ze Včelařského kroužku mládeže Stříbro - Včelaříci. Na druhém a třetím místě se umístili Filip Malý (VK ZO Litomyšl)  a  Helena Bendová (Ochrana fauny ČR o.p.s - 2021/2022).

Zlatá včela 2022 - mladší kategorie:

Soutěž Zlatá včela 2022 pro mladší kategorii, která proběhla 20.-22.5.2022 v SOUV Nasavrky, už má své vítěze. Soutěže se zúčastnilo 36 mladých včelařů z celé republiky, kteří postoupili z oblastích kol soutěže Zlatá včela. Včelařící mohli poměřit své znalosti a zároveň si užít společně strávený čas. Všem soutěžícím blahopřejeme a děkujeme jim za účast.

Metodické pokyny k samostatné písemné práci

Výsledková listina - mladší kategorie - V případě bodové shody o pořadí rozhodovaly dosažené body z teorie (obdoba testu), poté počet bodů z botaniky a následně práce s mikroskopem.

Fotogalerie k dispozici ZDE

 

Zlatá včela 2021:

Dne 22.5.2021 proběhlo úspěšně on-line oblastní kolo soutěže Zlatá včela 2021, které se zúčastnilo 95 soutěžících ze starší kategorie a 104 soutěžících z kategorie mladších žáků - bohužel účast nebyla velká. Do republikového kola, které se bude konat v SOUV Nasavrky ve dnech 18.-20.6.2021 postupuje 36 nejlepších soutěžících ze starší kategorie.  Na jejich účast se těšíme a doufáme, že vládní opatření nám organizaci republikového kola dovolí.

Již 31. ročník soutěže Zlatá včela 2021 vyvrcholil ve dnech 18. - 20.6.2021 v SOUV Nasavrky. Soutěžilo 35 nejlepších mladých včelařů z celé republiky. Akce byla zahájena v pátek vědomostním testem a obhajobou písemných prací. Další disciplíny probíhaly v sobotu. Včelaříci soutěžili v botanice, mikroskopování, sbíjení rámků, poznávání pomůcek a různých druhů medů. Šest nejlepších změřilo své praktické znalosti na včelnici v Libáni. První místo získal Martin Ondrouch ze SVČ Lužánky Brno, druhé místo Tereza Šusterová z VKM Oderské Vrchy a bronz putoval do VKM Jimramov Pavle Šafrové.

 

Zlatá včela 2019

Zlatá včela 2018

 

Realizováno za finanční podpory Ministerstva zemědělství České republiky