Mládež Zlatá včela

Zlatá včela

Zlatá včela 2023

Oblastní kola soutěže Zlatá včela budou probíhat od 15. 4. do 14. 5. 2023 pro mladší i starší kategorii soutěžících. Celostátní kolo soutěže se bude letos pořádat jen pro starší kategorii a to v termínu 9. 6. - 11. 6. 2023.

 

Zlatá včela 2022 - starší kategorie:

Od 10.6. do 12. 6. 2022 probíhala soutěž Zlatá včela v SOUV v Nasavrkách pro kategorii starších žáků. 36 nejlepších mladých včelařů z celého Česka, kteří se kvalifikovali na oblastních kolech Zlaté včely, soutěžilo v těchto disciplínách:

 • test teoretických znalostí,
 • botanika,
 • rámky,
 • mikroskopování,
 • poznávání medů a pomůcek,
 • praxe.

Účastníci soutěže si také museli připravit samostatnou písemnou práci s veřejnou obhajobou.

Šest soutěžících, kteří získali nejvíce bodů ve výše zmíněných disciplínách, pak ještě poměřovalo své praktické včelařské dovednosti na včelnici Libáň. Vítězem se stal Lukáš Loukota ze Včelařského kroužku mládeže Stříbro - Včelaříci. Na druhém a třetím místě se umístili Filip Malý (VK ZO Litomyšl)  a  Helena Bendová (Ochrana fauny ČR o.p.s - 2021/2022).

Zlatá včela 2022 - mladší kategorie:

Soutěž Zlatá včela 2022 pro mladší kategorii, která proběhla 20.-22.5.2022 v SOUV Nasavrky, už má své vítěze. Soutěže se zúčastnilo 36 mladých včelařů z celé republiky, kteří postoupili z oblastích kol soutěže Zlatá včela. Včelařící mohli poměřit své znalosti a zároveň si užít společně strávený čas. Všem soutěžícím blahopřejeme a děkujeme jim za účast.

Metodické pokyny k samostatné písemné práci

Výsledková listina - mladší kategorie - V případě bodové shody o pořadí rozhodovaly dosažené body z teorie (obdoba testu), poté počet bodů z botaniky a následně práce s mikroskopem.

Fotogalerie k dispozici ZDE

 

Zlatá včela 2021:

Dne 22.5.2021 proběhlo úspěšně on-line oblastní kolo soutěže Zlatá včela 2021, které se zúčastnilo 95 soutěžících ze starší kategorie a 104 soutěžících z kategorie mladších žáků - bohužel účast nebyla velká. Do republikového kola, které se bude konat v SOUV Nasavrky ve dnech 18.-20.6.2021 postupuje 36 nejlepších soutěžících ze starší kategorie.  Na jejich účast se těšíme a doufáme, že vládní opatření nám organizaci republikového kola dovolí.

Již 31. ročník soutěže Zlatá včela 2021 vyvrcholil ve dnech 18. - 20.6.2021 v SOUV Nasavrky. Soutěžilo 35 nejlepších mladých včelařů z celé republiky. Akce byla zahájena v pátek vědomostním testem a obhajobou písemných prací. Další disciplíny probíhaly v sobotu. Včelaříci soutěžili v botanice, mikroskopování, sbíjení rámků, poznávání pomůcek a různých druhů medů. Šest nejlepších změřilo své praktické znalosti na včelnici v Libáni. První místo získal Martin Ondrouch ze SVČ Lužánky Brno, druhé místo Tereza Šusterová z VKM Oderské Vrchy a bronz putoval do VKM Jimramov Pavle Šafrové.

 

Zlatá včela

Zlatá včela je soutěž pro členy včelařských kroužků, která umožňuje včelaříkům porovnání teoretických znalostí a praktických dovedností získaných při práci v kroužku a motivuje je k dosažení dalších.

Vyhlašuje se ve třech kategoriích:

 • mladší kategorie (1. – 5. třída ZŠ)
 • starší kategorie (6. – 9. třída ZŠ a odpovídající ročníky víceletých gymnázií)
 • kategorie středoškoláků

Soutěžní disciplíny:

 • test včelařských znalostí
 • botanika
 • pomůcky
 • praxe
 • mikroskopování

Oblastní kola soutěže

Oblastních kol je vyhlašováno 12 a mohou se jich zúčastnit žáci základních škol. Včelaříci soutěží v mladší a starší kategorii, starší kategorie je  postupová do celostátního kola. Počet postupujících z každého oblastního kola  je stanoven algoritmem podle počtu soutěžících.

Testy 2019:

Celostátní kolo soutěže

Celostátní kolo se vyhlašuje v kategorii starších žáků, kdy postup si děti mohou zajistit pouze umístěním se na oblastních kolech. Tato kategorie má disciplíny stejné jako na oblastních kolech, navíc však žáci obhajují veřejně svoji samostatnou práci. První tři soutěžící ze starší kategorie reprezentují Českou republiku na IMYBu.

Vzhledem k nezbytnosti realizace úsporných opatření při financování akcí ČSV v roce 2019 bylo rozhodnuto, že finále soutěže Zlatá včela 2019 - mladší kategorie se v letošním roce v Nasavrkách neuskuteční. Realizace oblastních kol zůstává pro kategorii mladších žáků beze změny.

Testy 2019:

Celostátní kolo pro kategorii středoškoláků

Pro kategorii středoškoláků je vyhlášeno pouze jedno celostátní kolo, jelikož jejich počet není příliš vysoký. Disciplíny jsou u středoškoláků speciálně vytvořené pro tuto kategorii.

Metodické pokyny k samostatné práci - Zlatá včela 2019

Závazný seznam včelařsky významných rostlin / Prezentace - včelařsky významné rostliny

Seznam včelařských pomůcek pro VKM

 

Realizováno za finanční podpory Ministerstva zemědělství České republiky