Mládež Setkání V4

Setkání V4

12. mezinárodní setkání včelařské mládeže se bude letos konat ve Slovinsku, v obci Ivančna Gorica. Setkání proběhne v termínu od 3.7. do 7.7.2023. Na setkání pojedou první tři výherci celostátního kola soutěže Zlatá včela.

 

Setkání V4 2019

Letošní již druhý ročník Setkání mládeže V4 se konal 29. 7. – 2. 8. 2019 v SOŠ pod Bánošom v Banské Bystrici. Zúčastnilo se ho 40 dětí z České republiky, Slovenska, Polska a Maďarska.

Česká delegace byla složena z Pavlíny Všetečkové (VKM Dubenec), Lukáše Štempela (VKM Nové Město na Moravě), Jakuba Šidlíka (VKM Slavkov u Brna), Martina Ondroucha (VKM Bílovice nad Svitavou), Richarda Podzimka (VKM Lomnice nad Popelkou), Jaromíra Horkela (VKM Příbor), Jana Kubelky (VKM Děčín), Šimona Blažka (VKM Stříbro), Anny Jurákové (VKM Slavkov u Brna) a Terezy Šusterové (VKM Heřmanice u Oder).

Nejednalo se o ostrou mezinárodní soutěž, ale spíše o přátelské setkání. Účastníci společně pracovali na vytvoření včelařského slovníku, který vyjde během příštího roku. Bude obsahovat základní včelařské pojmy v angličtině, maďarštině, polštině, slovenštině a češtině a poslouží při dalších mezinárodních akcích.

Každý večer probíhaly prezentace jednotlivých států. Čeští včelaříci si připravili ukázku české polky, kvíz o České republice, povídání o soutěži Zlatá včela a hru s céčky. Následovala degustace medů od jednotlivých členů české delegace a ochutnávka různých typických českých cukrovinek. Podobné prezentace měly i ostatní země.

Mladé včelaře čekalo také několik výletů. Podívali se do včelařského muzea Králová při Senci, zařádili si na termálním koupališti a prohlédli si město Banská Bystrica. Celé setkání probíhalo ve velmi přátelské a pohodové atmosféře. Mladí lidé navázali nové kontakty, které snad budou pokračovat i do budoucna. Velký dík si zaslouží všichni slovenští organizátoři! A my už se teď těšíme na další ročník, který bude hostit polská škola Pszczela Wola.

Veronika Šebková

Setkání V4 2018

Spolupráce svazů zemí Visegradské čtyřky se projevila i na poli práce s mládeží. Ve dnech 16. – 20.7. se v Nasavrkách konal 1. ročník Setkání včelařské mládeže V4. Bohužel jsme se nakonec museli obejít bez účasti Polska, ale věříme, že v dalších letech už bude čtveřice kompletní.

Česko a Slovensko vyslalo po deseti soutěžících, z Maďarska dorazili čtyři mladí včelaři. Věkové rozmezí účastníků bylo od 12 do 17 let. Děti soutěžily v mezinárodních týmech, kde nejprve cestou na včelnici Libáň řešily deset úkolů zadaných v angličtině a poté ještě cestou do přírodní rezervace Peklo luštily včelařskou šifru a cvičily svoje pozorovací schopnosti. Úkoly byly promyšlené tak, aby opravdu donutily včelaříky mezi sebou spolupracovat. Jedním z úkolů bylo například zakreslení částí těla včely, s tím, že jednotlivé části těla byly napsané vždy jiným jazykem zúčastněných zemí. Všichni si s tím poradili na výbornou, je vidět že jazyková bariéra zde opravdu nehrála velkou roli. Vítězný tým se skládal z Jakuba Heicla (ČR), Štefánie Farkašové (SR), Kristiána Karaby (SR), Dániela Maye (HU), Benedikta Palaje (SR) a Jana Kubelky (ČR).

Jedno dopoledne bylo věnováno i soutěži národních týmů, kde zvítězil domácí tým České republiky, stříbro vybojovali Slováci a třetí místo si domů vezou maďarští včelaři. Kromě soutěžení na děti čekal i poznávací a kulturní program. Společně jsme navštívili Keltské oppidum, totemy v Pekle a v rámci celodenního výletu jsme se podívali do Včelího světa a Vodního domu v Hulicích, prošli jsme se po přehradě Želivka a zavítali do Vodáckého muzea na zámku Zruč nad Sázavou.

Celé setkání se neslo ve velmi přátelské atmosféře a poslední den při večerním fotbalovém utkání ani nebylo poznat, že se na hřišti pohybují hráči ze tří zemí, všichni společně krásně komunikovali a kamarádili se. Jsem velmi ráda, že se tento projekt podařilo rozběhnout a už teď se těším na další ročník, který se s největší pravděpodobností bude konat v Budapešti.

Další fotografie zde

Veronika Šebková


Setkání V4 2019


Setkání včelařské mládeže V4