BESEDA PRAŽSKÝCH VČELAŘŮ: Včelí GENETIKA očima včelaře

14. 1. 2019

Termín akce: pondělí, 14. ledna 2019

Přednášející a hosté: Mgr. Marian Solčanský

Vzdělání získal na Přírodovědecké fakultě Univerzity Palackého v Olomouci, jedná se o učitelství biologie, zeměpisu a geologie pro střední školy. Výuční list v oboru Včelař ze Středního odborného učiliště včelařského - Včelařského vzdělávacího centra o. p. s. Nasavrky. Erudovaný učitel a zapálený včelař, který se svým pohledem věnuje koncentrovaně a systematicky oboru včelařství. Jistě si pamatujete přednášku na téma Anatomie a biologie včely medonosné, kdy jsme na BPV museli udělat rovnou dvě sezení. Nyní pokračujeme v daném duchu a jdeme do věcí ještě hlouběji. Genetika Vás mnohdy překvapí a inspiruje.

Kdy: 14.1.2019 od 17:00 do 20:00 hodin

Kde: Státní veterinární správa ČR Budova Zemědělské osvěty – v hlavním sále Slezská 7/100 120 00 Praha 2 – Vinohrady

Dostanete se k nám velmi snadno pomocí MHD Praha. Metro „A“ stanice nám.Míru cca 50 metrů v ulici Slezská, nebo TRAM č. 4, 10, 16, 22

Mapa: https://mapy.cz/s/yJHE GPS: 50.0760664N, 14.4386072E

 

Na Besedu pražských včelařů není nutno se registrovat :) vstup je volný.

 

dále nabízíme:

Mikroskopické vyšetření včel.

Máte nyní možnost si nechat vyšetřit svoje včely na Acarapis a Nosemu.

Pražským včelařů (pouze členům ČSV):

Na Besedu pražských včelařů můžete donést vzorek 30 včel /mrtvolek z podložky/ nejlépe v krabičce od sirek a popiskem, kde bude Vaše jméno, příjmení, číslo chovatele a číslo stanoviště, kontakt e-mail z kterého je vzorek provedeme mikroskopické vyšetření na tyto dvě nemoci:

Roztočík včelí (Acarapis woodi) a Hmyzomorka včelí (Nosema a. a c.)

více na:

https://cs.wikipedia.org/wiki/Roztočík_včelí

https://cs.wikipedia.org/wiki/Hmyzomorka_včelí

Vyšetření se bude provádět na speciálním mikroskopu v školních-hobby podmínkách /není tedy akreditován, ani garantován/ a výsledek bude zaslán do týdne na e-mail včelaře, včetně fotografie.

Provádí zaučení studenti školy ze zemědělským zaměřením a odpovědnost nese za tuto skupinu Augustin Uváčik, mobil: 77 62 62 602, který přebírá vzorky přímo na BPV před přednáškou.

Vzorek na jedno stanoviště a každý rok je ZDARMA (proto si můžete rok co rok nechat vyšetřit včelnici ( …ale vždy pouze jednou za rok)

Cílem je více informovat o zdravotním stavu včelstev samotného včelaře a přispět k pochopení k infekčního tlaku na naše včelstva.

 

S pozdravem Včelám dík.

Za MěV ČSV Praha

Váš Augustin Uváčik – jednatel

e-mail: uva@centrum.cz, nebo mobil: 77 62 62 60