5. 9. 2019 - 7. 9. 2019

Festival medu a písničky oslaví 100 let včelaření v Kopřivnici

 

Kopřivničtí včelaři letos slaví sté výročí založení zdejší organizace. Po slavnostním setkání členů a výroční schůzí nyní připravují programy pro širokou veřejnost, které přiblíží práci včelařů, ale i pobaví.

První akce pro veřejnost se uskutečnila v neděli 12. května v rámci Týdne pro rodinu. Na včelnici na zahradě u rodinného domu v Husově ulici si mohly děti s rodiči prohlédnout včelí úly, stroje na získávání a zpracování medu a podívat se na práci s živými včelami. Děti si mohly nazdobit perníčky, dospělí ochutnat různé druhy medoviny a v podvečer i výborné víno z jižní Moravy od našeho místního včelaře a zároveň vinaře.

Na srpen pak připravují včelaři další akce. Tou nejvýznamnější bude výstava mapující stoletou historii místního včelaření. Potrvá od 9. srpna do 8. září a na vernisáži se uskuteční i premiéra filmového dokumentu o včelaření v Kopřivnici. Druhou významnou srpnovou akcí pak je účast na tradičních dožínkách v obci Závišice 17. srpna.

Oslavy pak vyvrcholí šestým ročníkem Festivalu medu a písničky ve dnech 5. až 7. září. Pro včelaře i širokou veřejnost budou připraveny přednášky uznávaných odborníků a zajímavý doprovodný program.

Čtvrtek bude již tradičně zaměřen především na děti, páteční program bude i letos ve znamení guláše a sobota bude patřit folkloru a vínu. Pokud dobře dopadnou aktuální jednání, mohou se návštěvníci ve čtvrtek večer těšit i na vystoupení Anety Langerové. Pátek bude věnován bigbítu, odpoledne a večer zahrají kapely Limetal a Vintage Wine. A celou sobotu pak vedle jihomoravských vinařů a jejich vín zpříjemní i cimbálová muzika Kamenica. Večerní vyvrcholení celé akce pak zakončí ohňová show historické skupiny Monolog.

T. Kostelník místopředseda ZO ČSV Kopřivnice

www.vcelari-koprivnice.cz