16. národní pouť včelařů na Sv. Hostýně 2018

19. 5. 2018 - 20. 5. 2018

Pozvání na 16. včelařskou pouť na Sv. Hostýně 
 
Ani se tomu nechce věřit, že v květnu se sejdou včelaři a jejich příznivci již po šestnácté na tradiční včelařské pouti na Sv. Hostýně. Symbolicky právě v den, kdy se připomíná Světový den včel a včelařů, tedy v neděli 20. května 2018. Již v sobotu 19. 5. odpoledne proběhnou první akce v rámci poutě, a to odborné přednášky a předvádění pečení a zdobení perníků. V neděli začneme vernisáží výstavy fotografií o včelách př. Milana Motyky. Před mší svatou bude posvěcení spolkových praporů a krojů, průvodem od sochy sv. Ambrože se odebereme do baziliky, od 10:15 proběhne mše svatá za všechny včelaře, žijící i zemřelé, za jejich rodiny, za naše včeličky a přírodu. Také v neděli na návštěvníky čekají odpolední bloky přednášek, dále stánkový prodej včelařských potřeb a včelích produktů. Vyhrávat bude známá krojovaná dechovka Lidečanka a cimbálová muzika Jackové z Mostů u Jablunkova. 
Jak se dostat na Sv. Hostýn?  Výchozím městem je Bystřice pod Hostýnem. Do Bystřice p. H. dojedete i vlakem. Odsud kyvadlovou autobusovou dopravou z vlakového nebo autobusového nádraží, případně z autobusové zastávky od parkoviště u hřbitova. Osobními auty nebo zájezdovými autobusy se na vrchol dostanete jen na povolenky, těch je ale vydáván omezený počet, proto na ně nespoléhejte. V permanenci jsou také taxíky. Pro zdatné turisty se nabízí pěší výšlap s převýšením 400 m po turistických trasách. 
Pokud hodláte na Sv. Hostýně strávit oba dny, je možné se ubytovat v tamních Poutních domech na včasnou objednávku. Rezervace na ubytování je možná na těchto kontaktech: www.hostyn.cz/Rezervaceubytování, nebo matice@hostyn.cz, nebo jaroslava.gomolova@seznam.cz. Pro ubytované jsou vydávány povolenky výjezdu osobního auta, případně autobusu, dostanete je s potvrzením ubytování. Chcete-li na Sv. Hostýně ve stánkovém prodeji nabízet sortiment související se včelařstvím, nahlaste svůj zájem př. Gomolové (e-mail viz výše). O stravování je pro návštěvníky také postaráno, a to ve třech restauracích a řadě kiosků u hlavního schodiště.
Sv. Hostýn je od letošního roku zapsaný do seznamu národních kulturních památek, je to významné poutní místo již od 18. století, duchovní, kulturní a též i turistické centrum. Není tu jen kostel zasvěcený Nanebevzetí Panny Marie s titulem Bazilika Minor, ale také krásná a umělecky cenná křížová cesta Dušana S. Jurkoviče, Jano Kohlera a Joži Úprky, dále Vodní kaple, impozantní schodiště s 256 stupni, rozhledna, větrná elektrárna, valy z doby Keltů, je to také křižovatka i cíl turistických tras jak pro pěší, tak pro cyklisty. V Jurkovičově sále, kde budou probíhat přednášky, je Muzeum přírody Hostýnských vrchů a historie Sv. Hostýna. Zkrátka, návštěva Sv. Hostýna nabízí kromě lidských setkání další rozmanité zážitky. 
Na všechny včelaře, krojované a s prapory i ty bez krojů a praporů, na přátele včel a přírody od nás i blízkého zahraničí, se těší pořadatelé pouti ze ZO ČSV Bystřice p. H., Lidečko a Valašské Meziříčí. 
Karel Zahradník 
(karl.zahradnik@seznam.cz) 
Za organizační výbor  
Karel Zahradník 
(karl.zahradnik@seznam.cz)
 
Sobota 19. května

 

10:00 Otevření informačního centra – Poutní dům č. 1

12:00 Zahájení 16. včelařské pouti v Jurkovičově sále

 

Odborný včelařský seminář - Jurkovičův sál

14:00 téma: Racionalizace chovu včel

přednášející: Ing. František Texl

 

Odborný včelařský seminář - Poutní dům č. 1

14:00 téma: Včelí produkty a apiterapie

přednášející: Jan Bajza

 

chodba Poutního domu č. 1

14:00 Poradenství a předvádění pečení a zdobení perníků

Lektorky: Žlebková, Drdová, Bajzová

17:30 Mše svatá pro pořadatele a hosty

 

Neděle 20. května

 

8:00 Zahájení hlavní části pouti

Otevření informačního centra

Zahájení stánkového prodeje se včelími produkty a včelařskými potřebami

8:30 Koncert dechové hudby Lidečanka

9:00 Vernisáž výstavy fotografií se včelařskou tematikou př. MilanaMotyky

10:00 Řazení průvodu u sochy sv. Ambrože

Svěcení a žehnání krojů včelařů a spolkových praporů

10:10 Slavnostní průvod od sochy sv. Ambrože do chrámu

10:15 Slavnostní mše svatá

za všechny živé a zemřelé včelaře a jejich rodiny

 

Odborný včelařský seminář - Jurkovičův sál

13:00 Beseda včelařů na aktuální témata o činnosti ČSV

s předsedkyní ČSV Mgr. Jarmilou Machovou

14:00 téma: Racionalizace chovu včel

přednášející: Ing. František Texl

 

Odborný včelařský seminář - Poutní dům č. 1

14:00 téma: Včelí produkty a apiterapie

přednášející: Stanislav Doležel

16:00 Ukončení pouti