17. 8. 2022
Perga je včelami zpracovaný rouskový pyl. Přelom léta a podzimu pak je ideální k přeskládání včelího díla k zazimování a často při tom mezi plásty najdeme množství pylových zásob, které včelstvu přes zimu nenecháme, protože by na pylu nepřežilo. Velkou škodou by však bylo přebytečný plást s pergou vytavit.
Pergu můžeme využít v náš prospěch při prevenci chorob či řešení zdravotních neduhů. Pokud bychom srovnali rouskový pyl a pergu, tak k terapeutickým účelům je vhodnější využít pergu. Rouskový pyl totiž naším zažívacím traktem projde z větší části nevstřebán. Včely však rouskový pyl uloží do buněk, udusají a zalijí vrstvičkou medu. Pylové obaly vlivem fermentace popraskají a v tu chvíli jsou pro nás vstřebatelné.
Pylové zásoby vyřízneme z rámku, nakrájíme na čtverečky o velikosti zhruba 10 × 10 cm a uložíme je minimálně přes noc do mrazničky. Ráno je vložíme do plastového kbelíku a přikryjeme destičkou s otvorem, kudy jsme provlékli nerezovou míchačku na barvu. Míchačku připevníme k vrtačce a svižně promícháme. Čím mladší plást, tím lépe se košilky oddělují od pergy. Je potřeba pracovat rychle a nejlépe v chladnějším prostředí, protože perga rychle taje.
Po oddělení pergy od vosku vysypeme směs na síto ze včelařského pletiva a prosejeme. Poté ještě pergu vysypeme na stůl a probereme zbytky vosku. Získáme tak množství pergy velmi jednoduchým způsobem, bez vypichovačů a drahých přístrojů. Pergu poté usušíme na pečicím papíře v troubě při teplotě 40 °C nebo v sušičce na ovoce.
Varianty uchování
Hermetický obal, prachovnice, mrazák, pastovaný med. Trvanlivost pergy je přibližně rok.
Varianty užívání
- Nativní – pergu rozkoušeme a sníme či přimícháme do salátu, jogurtu apod.
- V medu – zmrzlou pergu rozemeleme a zamícháme do pastovaného medu.
- V čokoládě – pergu můžeme obalit v rozpuštěné čokoládě.
Složení pergy
Podle výzkumu V. G. Čudakova obsahuje perga až 250 složek. Tou hlavní jsou bílkoviny (20–30 %) a dále pak esenciální aminokyseliny, 3–15 % tuků, cukry 7,5–41 %, minerální látky 1–7 % a stopové prvky 1–5% (křemík, vápník, fosfor, magnezium, železo, draslík, molybden, kobalt, mangan, nikl, zinek a další), vitaminy B, B5, B8, B2, B1, C, D, E, biotin, rutin a další, organické kyseliny (jablečná, vinná, malinová, jantarová, apod.), enzymy, nukleové kyseliny, růstové regulátory a další složky.
Zdravotní prospěch z pergy
Vzhledem k tomu, že včely pergou krmí svůj plod, je zcela logické, že i nám pomáhá při růstu tkání. Využít tento benefit můžeme při frakturách, úrazech, po operacích, při léčbě ran (dekubity, diabetická noha, bércové vředy), obecně i při růstu u dětí.
Ač se to může zdát paradoxní, pyl se dá dobře využít i při léčbě pylové alergie. Pergu je nutné mít lokální a nejlépe z období, kdy se vyskytují alergické projevy. Pergu alergici poté užívají nejlépe v neaktivním období, tzn. od podzimu do jara. Organismus „si zvyká“ na pyl přes zažívací systém a alergické projevy se mírní nebo dokonce zcela vymizí.
Doporučuje se při doplnění vitaminů a minerálních látek pro těhotné a děti nebo jako doplňková léčba u diabetu. Působí také dobře při ekzémech, kdy pomáhá regenerovat tkáň.
Zajímavosti o účincích pergy
Sledování z Bosny a Hercegoviny ukazuje, že užíváním pergy se posilují vlasy a nehty, a taktéž je dokázáno, že má vliv na menší vypadávání vlasů. Polské výzkumy pak dokazují, že perga zlepšuje krevní obraz. Je proto vhodná u dárců krve i u poruch krvetvorby.
Další polský klinický výzkum dokázal, že u pacientek léčených s rakovinou děložního čípku se vlivem pergy snižují nežádoucí účinky ozařování. U žen, které užívaly pergu, byl lepší krevní obraz, zvýšil se počet červených krvinek, hemoglobinu a snížila se hladina cholesterolu. Tato skupina žen byla také méně náchylná na záněty močového systému, zlepšil se jejich psychický stav, spánek a chuť k jídlu.
Podle francouzských výzkumů vitamin E z pylu mírní následky otravy oxidem uhličitým. Dále popisují, že pyl blahodárně působí na zažívací trakt, harmonizuje jeho funkci a dá se využít jak u zácpy, tak i u průjmů. Působí jako probiotikum. Perga zároveň zlepšuje funkci imunitního systému. Velký úspěch pak francouzští lékaři zaznamenali při léčbě onemocnění prostaty. Dále po užívání pergy registrovali zlepšení paměti a doporučili ji jako prevenci mozkové příhody.
Rumunští výzkumníci popsali kladné výsledky terapie pylem u nemocných s jaterními chorobami. A ruští badatelé zase zkoumali vliv rutinu z pergy na cévní systém a zaznamenali zlepšení jeho funkce. Stejně tak zjistili, že soustavné užívání pergy léčí a preventivně působí proti adenomu prostaty. V tomto případě se perga užívá perorálně (ústy) nebo také formou čípků, které jsou vyrobeny z propolisu, pergy, medu, vosku a kakaového másla.
Je tedy zřejmé, že perga je unikátní přírodní produkt s mimořádnými ozdravnými vlastnostmi. Má všestranné využití a řadí se mezi tzv. superpotraviny. A může to být i další váš produkt, který nabídnete zákazníkům.
Závěrem chci ovšem upozornit, že při užívání včelích produktů v rámci terapie je velmi důležité zvolit vhodnou metodu ošetření včel při léčbě varroázy. Nemůže se používat takříkajíc „tvrdá“ chemie. Před užíváním pergy je také vhodné se nejprve poradit se svým lékařem.
Mgr. Monika Jindrová
absolventka SZŠ
Včelařství Kunvald