Apidomek – tradiční terapie opět na výsluní

26. 6. 2022

Z technického aspektu je apidomek speciální dřevěná včelnice o malé rozloze, kde jsou po jejich delších stranách instalována včelstva.  Samotné lůžko je vytvořeno z dřevěného roštu se zasíťovanými otvory přímo nad úly se včelstvy. Na lůžku bývá položena přírodní matrace, deka s polštářkem nebo také nic.

ležící klient nad úly, 2. perforovaný zasíťovaný rošt lůžka, 3. včelstva (zdroj: http://roypchel.ru/uley/son-na-ulyah.html)

 

Ze subjektivního hlediska je možné v apidomku být součástí včelstva, které vyzařuje svou včelí energii a teplo, dále produkuje speciální mikroklima plné aromatických látek, esencí, propolisu, pylu, medu, ferohormonů, fytohormonů, tekutých voskových částeček, alkoholu, slinných sekretů včel, enzymů, mateří kašičky atd. Klient má tak unikátní možnost nechat na sebe působit včelí vlivy cirkulací vzduchu a tepla v bezprostředním kontaktu se včelstvy, ale stále být v bezpečí od včelích žihadel.

Terapie v apidomcích se využívá již dlouhá léta v zemích na východ od České republiky. Značně rozšířená je na Ukrajině, v Rusku a i v jiných zemích bývalého Sovětského svazu, dále také třeba ve Slovinsku, Tibetu nebo Číně. Zde apiterapii využívají již tradičně staletí. Není to tedy nic nového a bylo by škoda takového potenciálu nevyužít.

Vlivy působení na člověka můžeme shrnout do několika okruhů:

 

 • Úlový vzduch

Přirozeně vydezinfikovaný úlový vzduch v apidomku má kladný účinek na dýchací systém člověka, zmírňuje projevy pylových alergií, bronchitid, astmat, chronických zánětů plic a náchylnosti k infekcím. Dále také zlepšuje spánek a náladu, zvyšuje chuť k jídlu a posiluje imunitu. Údajně dokonce podporuje dlouhověkost.

 

 • Mikrovibrace včel

Organizmus včely obsahuje až milion krystalů magnetitu, vytváří magnetické pole a přenáší elektrostatický náboj. Každé včelstvo tak vykazuje nějakou hodnotu elektrického náboje a víření vzduchu způsobené křídly včel rozptyluje elektrické částice do okolí. Ty působí na vodu (jak v těle lidí i zvířat, tak například i ve vodě v lahvi) tou měrou, že mění charakter mezimolekulárních vazeb a tudíž způsobuje např. snížení glykemie, zlepšení zažívacích potíží a kožních problémů a jiné. Biopole včel, je identické s lidským tělem, tudíž reaguje s biologickým polem člověka. To znamená, že včely mohou pomoci k odstranění poruchy v elektromagnetickém poli člověka. Jedná se o normalizaci krevního tlaku, mozku a srdce, uvolňuje křeče a zlepšuje svalový tonus. 

 

 • Infračervené teplo

Že včely vyzařují infračervené teplo je známé. Působení včelího infračerveného tepla na lidský organizmus je ale ještě stále málo prozkoumané. Obecně lze říci, že infračervené záření má pozitivní vliv na imunitní soustavu, snižuje krevní tlak, ulevuje od bolesti podporou produkce neurotransmiterů, nemá nežádoucí účinky.

 

 • Bioenergetika včel

Včely s největší pravděpodobností vyzařují svou specifickou bioenergetiku. Společnost se v tomto tématu dělí na dvě skupiny – skeptiků a vyznavačů. V prvním případě může bioenergetika včel u lidí vyvolávat dojem “šarlatánství“, jedná se totiž o oblast velmi málo probádanou a přístroji neměřitelnou a v podstatě nemáme k dispozici tvrdá data. Druhá skupina na bioenergetiku včel nedá dopustit. Cítí se po ležení na úlech velmi odpočatí a svěží. Často uvádí, že čtyřhodinový spánek v apidomku vydá za osmihodinový. Udávají, že se lepší jejich psychický stav, údajně je popsán dobrý vliv na plodnost a potenci, kůži, vlasy, nehty. Uklidňuje hyperaktivní, autistické děti. Ležení na úlech může být prevence téměř jakékoliv nemoci.

 

Studií na téma spánku v apidomku je poskrovnu, nicméně jedna velmi pozitivní současná studie pochází ze Státní medicínské univerzity v Zaporoží, Ukrajina z roku 2008. Popisuje významný kladný vliv na neurohormonální a kardiovaskulární systém. Za použití nejmodernějších diagnostických přístrojů v souladu s moderními evropskými i americkými normami bylo sledováno 30 pacientů s kardiovaskulárním onemocněním. Klienti docházeli do apidomku 5x-10x vždy na 30min/1denně. Vědci v závěru uvádějí, že došlo k pozitivním změnám a to konkrétně ve snížení tepové frekvence, zvýšení tepového objemu a srdečního výdeje, snížení krevního tlaku, dále se zlepšila rovnováha parasympatického a sympatického nervstva, což vedlo ke kvalitnějšímu lidskému zdraví. U dýchacího systému došlo k příznivé dilataci průdušek.

V roce 1990, dr. B. A. Okhotsky z Ukrajiny shrnul své dlouhodobé zkoumání s využitím úlového vzduchu závěrem s nepochybnou účinností.  Vdechovaný vzduch má stimulační účinek na respirační, gastrointestinální, kardiovaskulární systém, stejně tak zlepšuje stav nervové soustavy, zmírňuje slabosti a deprese. Pozitivní účinek inhalační úlového vzduchu při léčbě alergických onemocnění a onemocnění souvisejících s radiací, intoxikaci a další.

V. M. Kosterov a O. V. Fomkin z Ukrajiny zveřejnili výsledky svého pozorování v léčbě angíny a faryngitidy. Klienti 6-8 denně leželi na úlech min 10min a dýchali úlový vzduch. Při léčbě rhinitidy dodatečně vyplachovali ústa a nosní dutiny denně s vodným roztokem 10% propolisu. Při léčbě akutní bronchitidy kromě vdechovaného vzduchu z úlu přijímali 1 lžičku pergy ráno a večer před jídlem a mateří kašičku pod jazyk 3 krát denně. U všech pacientů shledali rychlejší ústup nemoci.

 Zdroj: www.pchelovod.info

 

 

Závěrem nutné dodat několik doporučení k pobytu v apidomku:

 • Ležení v apidomku nemá téměř žádné kontraindikace a nežádoucí účinky.
 • Nejvhodnější je pobývat v apidomku při aktivitě včel (ne v zimě).
 • Před pobytem vyloučit alkohol, jíst lehce.
 • Je vhodné sundat šperky, kovové předměty, hodinky a odložit mobily, tablety a PC mimo apidomek.
 • Je nutné se vyvarovat silně aromatické kosmetiky a v apidomku se pohybovat pomalu, ležet klidně, abychom nerušili včely.
 • Ikdyž je riziko bodnutí malé, je nutné znát, zdali není klient alergický.
 • Při nemoci je vhodné se o této terapii poradit se svým ošetřujícím lékařem.

Mgr. Monika Jindrová

koordinátorka terapeutické a vzdělávací sekce ČAPIS, z.s.

 

Zdroje:

https://vk.com/topic-49263257_27702225

http://apidomik-vip.com/

http://www.apires.sk/studia-apiterapie-vcelim-vzduchom/

http://hg-bambus.narod.ru/index/0-13

http://nikolaevy.kiev.ua/

http://npo-elcom.ru/ik-v-meditsine.html

file:///C:/Users/uzi/Downloads/Zdravotn%C3%AD%20studie%20CZ.pdf

https://vk.com/topic-86597485_33711060