Zlatá včela Vysočina: Nejlepší mladí včelaři jsou v Novém Městě na Moravě a v Jimramově

30. 4. 2019

Test znalostí a série soutěžních poznávacích disciplín rozhodly o letošních nejlepších mladých včelařích na Vysočině. Jsou jimi v kategorii starších dětí Lukáš Štempl z Nového Města na Moravě a mezi mladšími včelaři Michal Šafr z Jimramova. 

Na sedm desítek dětí z osmi regionálních včelařských kroužků poměřovalo síly tento víkend v Jimramově.

Třicítka testových otázek, poznávačka včelařsky významných rostlin, určování částí těla včely pouhým pohledem do mikroskopu, pojmenování pomůcek potřebných při práci včelaře včetně vysvětlení, jak a k čemu se používají a v neposlední řadě i prověření zažité včelařské praxe – obvyklá náplň oblastního kola soutěže Zlatá včela prověřila vysočinské mladé včelaře ve dvou kategoriích. „Možnost poměřit své znalosti v soutěžích se stejně starými vrstevníky je pro děti motivující. Při dalším setkání zástupců včelařských organizací z Vysočiny budu na dospělé včelaře apelovat, aby děti v účasti na Zlaté včele více podporovali a umožnili jim účast, budou mě zajímat také důvody, které limitují jednotlivé organizace při účasti na této tradiční soutěži. Naším společným cílem by mělo být dostat do soutěže co nejvíce mladých,“ říká Martin Kukla, náměstek hejtmana Kraje Vysočina, včelař a host letošního ročníku Zlaté včely na Vysočině.

Výsledky kategorie mladších žáků (do 5. třídy)

  1. Michal Šafr, Jimramov
  2. Ondra Klement, Nové Město na Moravě
  3. Simona Morávková, Jimramov
  4. Jakub Chroust, Věcov

Jakuba oblastní porota ocenila společně s prvními třemi, neboť jeho výkon v poznávacích disciplínách byl excelentní a na čtvrté místo ho posunulo pouze mírné „zaškobrtnutí“ v písemném testu.

Výsledky kategorie starších žáků (6. – 9. třída)

  1. Lukáš Štempl, Nové Město na Moravě
  2. Barborka Dvořáková, Senožaty
  3. Pavla Šafrová, Jimramov

Jak informovala za organizátory Reina Raaschová, všichni tři ocenění starší žáci postupují a budou Vysočinu zastupovat v celostátním kole Zlaté včely, která se bude konat 7.-9. června v Nasavrkách.

Kraj Vysočina letos podpořil včelařské spolky formou daru ve všech pěti okresech celkovou částkou 406 tisíc korun, která mimo jiné slouží k podpoře výchovy a vzdělávání mladé generace včelařů a dále je rezervována částka až do výše dvou miliónů korun na veřejnou zakázku na preventivní vyšetření moru včelího plodu.

Celý článek Vysočina NEWS.cz včetně fotogalerie naleznete zde