Zlatá včela Jeseník 2018

18. 5. 2018

Jeseník rozzářily děti ve žlutých tričkách s nápisem Zlatá včela 2018. Mladí včelaři z Olomouckého kraje se sjeli na oblastní kolo včelařské soutěže, aby změřili své včelařské znalosti a dovednosti. Soutěž organizoval Český svaz včelařů – ZO Jeseník a Středisko volného času DUHA Jeseník, pod záštitou náměstka hejtmana Olomouckého kraje Ing. Milana Klimeše. Zúčastnilo se 45 mladých včelařů a po společném zahájení, kde se představily kroužky z Olomouce, Rovenska, Šumvaldu, Tovačova, Šumperka a Jeseníku. Soutěž zahájila ředitelka Duhy Vladislava Fačevicová milým proslovem a odstartoval ji zástupce komise pro práci se včelařskou mládeží za ČSV - pan Milan Motyka. Na jednotlivých stanovištích soutěžící sbírali body za test včelařských znalostí, poznávání včelařsky významných rostlin, mikroskopování a kreslení anatomie včely medonosné, poznávání včelařských pomůcek a na posledním stanovišti se zdrželi nejdéle – popisovali práci ve včelách. Zájemci i z řad veřejnosti se mezitím mohli zúčastnit přednášky o včelaření na Jesenicku pana Jatiho, prohlédnout si prosklený úl s včelama, starý budečák, sluneční tavidlo, medomet a další včelařské pomůcky.

Před obědem si děti vyrobily plovoucí svíčky z včelího vosku a batohy s včelařskou tématikou. Pak už přišla na řadu soutěž kroužků nazvaná Připravený včelař, kde každý kroužek vystrojil jednoho dobrovolníka do včel, nesměl mu chybět oblek, ochranné pomůcky, rozpěrák, ani dýmící kuřák. Nejrychlejší bylo družstvo ze Šumperka, přesto všechny děti dostaly za odměnu medovník a pomůcky do kroužku s knihou Včelařství.

Pak už se vyhlašovaly výsledky jednotlivých kategorií a předávaly ceny. Mladší kategorie: 1. Marie Horčicová VKM Rovensko, 2. Miroslav Štýbnar VKM Olomouc, 3. Alexandr Widerman VKM Šumvald. Starší kategorie: 1. Hana Hejlová VKM Šumvald, 2. Klára Grmelová VKM Šumvald, 3. Vojta Drábek VKM Tovačov. Nepostupová SŠ kategorie: 1. Tereza Hošková VKM Jeseník 2. Eliška Dihlová VKM Jeseník, 3. Jan Winige VKM Šumperk. Všichni soutěžící dostali odměny, dárky a perníkové medaile, které pro všechny včelaříky upekl pan Hohn. Děkujeme všem, kteří nás podpořili a poskytli ceny do soutěže: KÚ Olomouckého kraje, MÚ Jeseník, CHKO Jeseník, Lesy ČR, GlassoCZ, Hotel Slovan a Včelařství Sedláček. Soutěž zhodnotil pan Milan Motyka, zástupce ČSV i náměstek hejtmana Olomouckého kraje Ing. Milan Klimeš a shodli se na tom, že mladé včelaře je třeba nadále podporovat.

Odpoledne jsme si pak s včelaříky užili Zahájení lázeňské sezóny v lázních, výstup na vyhlídku Priessnitz a prohlídku jesenických lázní, přírodního inhalatoria a balneoparku. Děti odjížděly domů spokojené a plné zážitků, snad s novými včelařskými znalostmi, ale rozhodně s novými kamarády. Držíme palce vítězům, aby dobře reprezentovali Olomoucký kraj v celostátním kole v Nasavrkách a těšíme se na další společné akce a setkávání.


Zlatá včela Jeseník 2018