Základní organizace Benešov letos slaví 120 let

3. 3. 2023

U příležitosti oslav byla 1.3. v Muzeu Podblanicka v Benešově otevřena výstava, která představuje historii organizovaného včelaření na Benešovsku od založení místní včelařské organizace roku 1903, až po současnost. Vystavené jsou historické fotografie, dobové včelí úly, a další včelařské pomůcky a zařízení. Výstava potrvá do 8.5.2023.

V úvodu vernisáže byly oceněny nejzdařilejší výkresy dětí výtvarné soutěže „Včely slaví 120 let“. Hodnoceno bylo 300 obrázků dětí ze základních škol v Benešově. Těžko bylo vybrat ty nejhezčí pro první tři místa z kategorie mladších a starších žáků. Jsou tak krásné, že lze těžko uvěřit, že včelky malovaly děti. Přesvědčte se sami – viz obrázky v galerii níže.

Důležitým bodem vernisáže byla přednáška paní předsedkyně ZO Benešov, paní Ing. Hanky Chmelové o historii spolkového života na Benešovsku. Nutno říci, že od svého založení až do současnosti ZO Benešov vždy nepřetržitě pracovala ve prospěch včelařů, a to dokonce i v průběhu první a druhé světové války. Dozvěděli jsme se o všech osobnostech včelařských a funkcionářských na Benešovsku, o tom, jak pracují včelařské kroužky a další zajímavosti.

Benešovští včelaři tu zkrátka pro své včely byli, jsou a jistě ještě mnoho let budou. Tak ať se daří.

Mgr. Jarmila Machová


Základní organizace Benešov letos slaví 120 let