XXII. Mezinárodní kongres Apislavia v Moskvě byl slavnostně zahájen

10. 9. 2018

Dne 9. 9. 2018, v den oslav narozenin města Moskva – 871 let a v den konání voleb byl slavnostně zahájen i Kongres Apislavia (9. - 13.9.2018) v Moskvě.

Slavnostní zahájení proběhlo v prostorách Kremlu a sjezdový palác se sálem s pěti tisíci místy byl zcela zaplněn. Zaplněn nejen zahraničními účastníky kongresu, ale především včelaři z celého Ruska. Kongres získal záštitu prezidenta  Vladimíra Putina, který pozdravil osobním dopisem delegáty kongresu a návštěvníky výstavy, prostě všechny včelaře a ocenil jejich práci.

Svým projevem upoutal Gennadij Andrejevič Zjuganov, předseda Ústředního výboru Komunistické strany Ruské federace, člen Státní dumy a také včelař, který přišel osobně promluvit k plnému sálu včelařů. Jeho rodina včelaří již 350 let a svou lásku ke včelám vyjádřil také ve své knize „Na včelnici u Zjuganova“. Svůj obdiv k tomu malému tvorečku, jakým je včela, vyjádřil slovy - umí vyrobit šest produktů, která fabrika to dokáže? Zdůraznil, že včelařství pro svůj společenskoprospěšný význam bylo podporováno již ve starém Egyptě, v Římské říši, za Kateřiny Veliké, na včely pamatoval i Lenin v jednom ze svých dekretů. A nejinak to musí být i dnes. Problémy včelařství jsou v celém světě. Rusko ještě v 90. letech mělo 4,5 milionů včelstev. Nyní má 3,2 milionů. V minulém roce bylo v Rusku vyrobeno 65,7 tisíc tun medu.

Se svými projevy vystoupila předsedkyně Svazu ruských včelařských organizací Olga Chupatkhina, prezident Apislavie Ludovít Gál, náměstek ministra zemědělství Ruské federace, předseda zemědělského výboru Státní dumy a další osobnosti ruského veřejného života. O včelařské mládeži, kterou potřebujeme a která je naší budoucností, promluvil Jiří Píza, předseda ICYB, organizace, která vytvořila úspěšný projekt mezinárodních setkání mládeže - IMYB.

Po projevech byl připraven zábavný program, který pro účastníky kongresu připravil organizátor - Svaz ruských včelařských organizací. Jak je vždy zvykem, pořádající země se pochlubí svým uměním, svou kulturou, svými zvyky. Nejinak to bylo i dnes. Vyslechli jsme nádherná klasická díla ruských mistrů, v podání Kremelského symfonického orchestru. Opět jsme se přesvědčili, že ruský balet je světovou špičkou. Folklorní soubor Berjozka v tradičních ruských krojích i dětská taneční a pěvecká vystoupení mnoho vypovídala o životě v Rusku a o lásce ke své zemi.

Celým programem nás obrazně provázela včela, která ke všem hovořila jazykem umění. To byl záměr všech vystoupení, který všichni vnímali a odměnili dlouhotrvajícím potleskem.

Mgr. Jarmila Machová


Apislavia 2018