Světový den včel - Návštěva Masarykova včelína na Pražském hradě

20. 5. 2019

Jak důstojně oslavit Světový den včel, kladli jsme si otázku. Tajemník svazu Ing. Petr Šerák, bývalý dlouholetý zaměstnanec Kanceláře prezidenta republiky navrhl návštěvu Masarykova včelína. Prohlédnout si Masarykův včelín na Pražském hradě ve veřejnosti nepřístupné bažantnici Laubeho zahrady je výjimečnou příležitostí, která se neodmítá. A tak nezůstalo jen u návrhu a pan tajemník vše zorganizoval.

Masarykův včelín navrhl hradní architekt Josip Plečnik. Prezident Tomáš Garrigue Masaryk se inspiroval včelínem v Trnávce, který navštívil na své cestě po Slovensku. Dokonce na stavbu dřevěného včelína pozval na Hrad slovenské tesaře, kteří včelín někdy na přelomu 20. a 30. let postavili. Polovina včelína patří včelám, ve druhé je pracovna. Včelín prošel několika rekonstrukcemi, naposledy v r. 2013. Včely mají na Hradě výbornou pastvu. Kolem jsou hradní zahrady, nedaleko Petřín. Rozmanitosti zdrojů snůšky odpovídá výborný květový med, který putuje na prezidentský stůl.

O včely se stará Jan Komberec, který nám o včelaření v prostorách Hradu udělal malou přednášku. Může srovnávat, jak se mu včelaří se svými včelami na Čáslavsku a jak s hradními na Pražském hradě.

Byli jsme vlastně na návštěvě u jednoho z členů Českého svazu včelařů - příspěvkové organizace Správa Pražského hradu. Tato právnická osoba je chovatelem včel, je členem Základní organizace ČSV Lány a má dvě stanoviště – v Lánech a na Pražském hradě. V Masarykově včelíně je v současné době 8 včelstev.

Bylo to milé popovídání o včelách na místech, kudy šla historie. Škoda, že počet návštěvníků v takto veřejnosti nepřístupných místech je limitovaný.

V době naší návštěvy byly všechny včely doma. Venku totiž lilo jako z konve. Tak snad příště nám i včelám bude svítit sluníčko. Doufám, že to pan tajemník zařídí. :-)

Mgr. Jarmila Machová

 


Světový den včel - Návštěva Masarykova včelína na Pražském hradě