Svatý Hostýn patřil včelařům již podvacáté

22. 5. 2023

V neděli 21. května 2023 proběhla v bazilice Nanebevzetí Panny Marie slavnostní, již dvacátá mše za všechny včelaře, žijící i zemřelé, za jejich rodiny, za naše včely a přírodu. Mši celebroval Josef Nuzík, pomocný biskup a administrátor arcidiecéze olomoucké. Tak jako každý rok se se svými prapory zúčastnili mše včelaři z Bystřice pod Hostýnem, z Pozlovic, ze Zlína, z Frýdku-Místku a z Velkého Meziříčí. Zdaleka přijeli opět i včelaři z Lokte nad Ohří a další. Nechybělo posvěcení nových krojů, stuh k praporům a růženců. Mše svaté se zúčastnil také hejtman Zlínského kraje Radim Holiš. Bazilika byla jako vždy zaplněna do posledního místečka. Vzpomněli jsme na zakladatele Národní pouti na Hostýn přítele Jana Bajzu. On bohužel již není mezi námi, ale zanechal nám tu krásnou tradici, při které se na Hostýně sejdou tisíce včelařů a věřících.

Otec biskup se ve svém kázání soustředil na důležitost včel v přírodě, na to, že každá včelka pracuje ve prospěch celku. Je pro nás svými vlastnostmi vzorem. Včely jsou tu miliony let a možná právě proto, že každá včela vždy pracuje ve prospěch celého společenství, stále tu jsou pro nás, pro naši přírodu. Učme se od nich a chraňme je.

Tak jako každý rok na návštěvníky čekal v Jurkovičově sále odpolední blok přednášek, beseda s předsedkyní i 1. místopředsedou ČSV, stánkový prodej včelařských potřeb a včelích produktů. Počasí bylo ideální. Panovala pohoda mezi poutníky a včelaři tak, jak jsme na to i zásluhou organizátorů ze ZO ČSV Bystřice pod Hostýnem, Lidečko a Valašské Meziříčí zvyklí.

Tak zase za rok, ať se ve zdraví všichni na sv. Hostýně sejdeme.

Mgr. Jarmila Machová


Hostýn 2023