Poděkování Karlu Gottovi

10. 10. 2019

Zítra se může veřejnost na Žofíně rozloučit s Karlem Gottem. Jeho smrt se dotkla nás všech, jeho Včelka Mája tu pro nás a naše děti bude navždy. Dovolte mi prosím při této příležitosti pár slov.

Reaguji na smutnou událost z počátku října, která postihla nejen ČR, ale pohnula lidmi i daleko za našimi hranicemi.

Zemřel Karel Gott, Zlatý hlas z Prahy, český Frank Sinatra, nejvýraznější tvář české a československé populární hudby, Slavík České republiky, nejoblíbenější a největší český zpěvák všech dob, lyrický tenor, fenomén, profesionál v každém ohledu….. Těch přívlastků a synonym bychom mohli připojit ještě mnoho a mnoho. Zemřela významná osobnost, která byla a bude pro mne velkou inspirací nejen tím, jak přinášela radost svými písněmi, ale i svou moudrostí a dobrotou.

Titulní písní k japonské animované pohádce Včelka Mája se zasloužil o popularizaci včel mezi dětmi tím nejpřirozenějším způsobem, bez pětek z přírodopisu, bez dotací na propagační materiály. Včelka Mája oslovila již tři generace dětí. Děti ji milovaly včetně těch mých, které na ní vyrostly. Nazpíval ji v němčině, češtině a slovenštině. V roce 2008 byla nejhranější písní v zahraničí. Nutno dodat, že ji složil Karel Svoboda a český text napsal Zdeněk Rytíř.

Včelka Mája tu po Karlu Gottovi zůstane navždy, děti si ji budou zpívat a přitom se učit o tom, jak jsou včelky užitečné, pilné a nezištné a jak jsou tu pro nás pro všechny. Tak jako tu byl pro nás pro všechny Karel Gott. A jak se říká, že i kdyby Božena Němcová napsala za celý svůj život jen Babičku, zapsala by se mezi naše největší spisovatele, tak i kdyby Karel Gott nazpíval jen Včelku Máju, stal by se touto písní nesmrtelným. Ale naštěstí těch krásných písní je mnohem víc a budou nás provázet celý život stejně jako Včelka Mája, když míří mezi nás.

Pane Gott, děkuji.

Mgr. Jarmila Machová

předsedkyně Českého svazu včelařů